„Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego”

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza 1 grudnia 2023 r. o godz. 16.30 na wernisaż wystawy „Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego”, który towarzyszy XVI Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury”.

Przeważająca część zdjęć prezentowanych na wystawie powstała w wodach tzw. koralowego trójkąta, czyli ogromnego obszaru w Azji Południowo-Wschodniej, na którym występuje największa bioróżnorodność morskich zwierząt na świecie. Wiele gatunków koralowców, ryb, skorupiaków oraz mięczaków właśnie tutaj przychodzi na świat i zasila rafy na całym świecie dzięki podróży w silnych prądach oceanicznych.

Wojtek Męczyński od początku swojej przygody z nurkowaniem jest zafascynowany nie tylko oczywistym dla wszystkich pięknem raf koralowych i majestatem ogromnych morskich ssaków, ale również urodą tych zwierząt, których znaczna część nurków nie zauważa. Większość zdjęć wykonanych przez autora wystawy to portrety stworzeń, których trzeba szukać właściwie z lupą. Podwodna fotografia makro to jego prawdziwa pasja i wielka miłość. Małe, kolorowe zwierzęta, które obejrzycie Państwo na tej wystawie, mają zwykle od kilku do kilkudziesięciu milimetrów wielkości!

Wojtek Męczyński jest fotografem podwodnym i organizatorem wypraw nurkowych. Nurkuje od początku 2006 roku, a kilka lat później zaczął fotografować pod wodą prostym kompaktowym aparatem. Obecnie stara się 3-4 razy w ciągu roku wyjechać na wyprawy, które w 100% poświęca tworzeniu podwodnych zdjęć.

Jak sam autor mówi „w fotografii podwodnej interesuje mnie przede wszystkim świat morskich mikrostworzeń. Podczas pobytu na Tonga zakochałem się jednak w łagodnych olbrzymach, którymi są humbaki. Tak różne od ludzi, a mające z nami wiele wspólnego. Lubię opowiadać o morskim świecie i prezentować jego piękno wszędzie tam, gdzie to możliwe: na targach, podczas festiwali podróżniczych, na zlotach, wystawach i w szkołach. Jestem ambasadorem marki OM System. Ufam, że propagowanie dobrej fotografii podwodnej zachęci Was do szukania możliwości oglądania większych i mniejszych mieszkańców mórz w ich naturalnym środowisku. Spotkania takie dają dużo satysfakcji i wiele radości. Chrońmy oceany!”

Zapraszam do odkrywania niezwykle barwnego i tajemniczego podwodnego świata w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.
____________________________

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.
Wystawa: „Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego”
Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Wernisaż: 1 grudnia br., godz. 16.30
Czas ekspozycji: 2 grudnia – 31 grudnia br.
Kurator: Wojtek Męczyński, z ramienia MOT: dr Magdalena Nierzwicka


Data: 
01.12.2023 16:30
Miejsce: 
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Spotkanie
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.