Podział środków w ramach RFIN - wyjaśnienie prezydenta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Podział środków w ramach RFIN - wyjaśnienie prezydenta

Miasto
Data publikacji: 01 kwietnia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski na tle panoramy Torunia

Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do artykuł pt. "Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w Kujawsko-Pomorskiem najwięcej dla Torunia” opublikowany w internetowym serwisie bydgoskiego wydania „Gazety Wyborczej” 31 marca 2021 roku.

Nie jest prawdą, że Toruń otrzymał znacznie większe wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych niż Bydgoszcz. Łącznie Gmina Miasta Toruń pozyskała z RFIL ponad 38 mln złotych – to kwota ponad trzykrotnie mniejsza niż 116 mln, jakie otrzymał bydgoski samorząd.

Samorządy mogły aplikować o wsparcie w ramach RFIL w trzech naborach wniosków. W pierwszym Bydgoszcz otrzymała ponad 88 mln złotych, w drugim wsparcie dla bydgoskim inwestycji wyniosło 25 mln złotych, a w trzecim 3,5 mln złotych. Łącznie z rządowego funduszu miasto Bydgoszcz uzyskało ponad 116 ml złotych.  Dla porównania: Toruń w pierwszym naborze otrzymał ponad 29 mln złotych, a w trzecim 9 mln. Nasze miasto zostało pomięte przy podziale środków przeznaczonych na drugi nabór rządowego programu.

Rządowe wsparcie w ramach RFIL należy rozpatrywać całościowo – wyciąganie wniosków o znacznie wyższym wsparciu dla Torunia na podstawie wyników wyłącznie ostatniego naboru jest manipulacją i wprowadza opinie publiczną w błąd, podsycając antytoruńskie nastroju w sąsiedniej Bydgoszczy i regionie.

/-/ Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski


Do pobrania:

Zestawienie kwot, jakie otrzymała Gmina Miasta Toruń i Gmina Miasta Bydgoszcz w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - kliknij tutaj, aby pobrać.

fot. Lech Kamiński

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Porozmawiajmy o integracji - plakat
  Miasto
  Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...
 • Miasto
  Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Plakat z informacją o punktach pomocy w Toruniu na przystanku MZK
  Miasto
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Na zdjęciu: trwają konsultacje w sali z dużymi oknami
  Miasto
  Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia odbędzie się 7 grudnia 2023 r. i poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Wydłużający się czas dostawy elementów małej architektury i warunki pogodowe przyczyniły się do przesunięcia terminu realizacji zadania pn. „Renowacja tarasu widokowego na Bulwarze Filadelfijskim. Zgodnie z aneksem do umowy zadanie zostanie zakończone do 15 grudnia 2023 r.
 • Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.
 • Podczas Gali Jubileuszowej z okazji 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej wręczono medale, nagrody i wyróżnienia. - Wszyscy doceniamy w Toruniu naukowy, ale i także kulturotwórczy profil Książnicy oraz nieprzerwaną wierność dziedzictwu kopernikańskiemu – widoczną nie tylko w oficjalnej nazwie biblioteki - mówił prezydent Michał Zaleski.
 • Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
 • Około 2000 uczestników wzięło udział w 21. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu. Tradycyjnie, wydarzenie odbyło się w pierwszą niedzielę grudnia.
 • 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. - Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz tym, którzy swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Jesteście ważną częścią toruńskiej społeczności - mówi Prezydent...
 • 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.