Podział środków w ramach RFIN - wyjaśnienie prezydenta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Podział środków w ramach RFIN - wyjaśnienie prezydenta

Miasto
Data publikacji: 01 kwietnia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski na tle panoramy Torunia

Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do artykuł pt. "Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w Kujawsko-Pomorskiem najwięcej dla Torunia” opublikowany w internetowym serwisie bydgoskiego wydania „Gazety Wyborczej” 31 marca 2021 roku.

Nie jest prawdą, że Toruń otrzymał znacznie większe wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych niż Bydgoszcz. Łącznie Gmina Miasta Toruń pozyskała z RFIL ponad 38 mln złotych – to kwota ponad trzykrotnie mniejsza niż 116 mln, jakie otrzymał bydgoski samorząd.

Samorządy mogły aplikować o wsparcie w ramach RFIL w trzech naborach wniosków. W pierwszym Bydgoszcz otrzymała ponad 88 mln złotych, w drugim wsparcie dla bydgoskim inwestycji wyniosło 25 mln złotych, a w trzecim 3,5 mln złotych. Łącznie z rządowego funduszu miasto Bydgoszcz uzyskało ponad 116 ml złotych.  Dla porównania: Toruń w pierwszym naborze otrzymał ponad 29 mln złotych, a w trzecim 9 mln. Nasze miasto zostało pomięte przy podziale środków przeznaczonych na drugi nabór rządowego programu.

Rządowe wsparcie w ramach RFIL należy rozpatrywać całościowo – wyciąganie wniosków o znacznie wyższym wsparciu dla Torunia na podstawie wyników wyłącznie ostatniego naboru jest manipulacją i wprowadza opinie publiczną w błąd, podsycając antytoruńskie nastroju w sąsiedniej Bydgoszczy i regionie.

/-/ Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski


Do pobrania:

Zestawienie kwot, jakie otrzymała Gmina Miasta Toruń i Gmina Miasta Bydgoszcz w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - kliknij tutaj, aby pobrać.

fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Drogowcy na Konstytucji 3 Maja
  Drogi, Miasto
  W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.