Pożegnanie Zbigniewa Przybysza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pożegnanie Zbigniewa Przybysza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Pożegnanie Zbigniewa Przybysza

Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem.

Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań:

- Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę z toruńskimi instytucjami, a także za zaangażowanie oraz przekazywanie umiejętności i talentu młodemu pokoleniu - mówił Prezydent Torunia. Włodarz wręczył Zbigniewowi Przybyszowi pamiątkowego szklanego anioła, list gratulacyjny oraz książkę.

- Jestem zaskoczony, bardzo dziękuję za pamięć i to spotkanie - mówił Zbigniew Przybysz.

W spotkaniu wzięły też udział: Dorota Płoska-Grzybowska - zarządca Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Małgorzata Przybyszewska z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.


Zbigniew Przybysz (1958) – toruński animator kultury, plastyk i artysta fotograf, od ponad 30 lat związany z toruńskimi placówkami kultury. W latach 1982-1985 jako plastyk pracował  w toruńskim Baju Pomorskim w pracowniach konstruktorskiej i plastycznej. W latach 1986 – 1996 był plastykiem w Miejskim Domu Kultury Centrum w Toruniu przy ul. Kopernika 20. Opracował tam pierwsze logo i scenografię do studia TV Toruń. W Domu Kultury przy ul. Poznańskiej 52 reaktywował pracownię fotograficzną prowadząc warsztaty fotograficzne dla młodzieży (zajęcia w plenerze oraz ciemni fotograficznej). Pracownia fotograficzna działała w latach 1990-1996 roku.

Pod koniec lat 90, w wyniku reorganizacji został plastykiem w Miejskiej  Instytucji Kultury Dom Muz w Toruniu przy ul. Podmurnej 1. W latach 2001 - 2020 prowadził galerię fotograficzną „Fotogaleria”, w której był kuratorem do 2020 roku. Swoje prace wystawiali tu znani fotografowie z kraju i zza granicy. Ta galeria była również galerią debiutów. To stąd wyszli znani nie tylko w środowisku toruńskim fotografowie, fotoreporterzy m.in. wernisaże i debiuty mieli również obecni członkowie ZPAF-u Okręgu Kujawsko-Pomorskiego: Jacek Chmielewski, Adam Fisz, Dariusz Grożyński, Stanisław Jasiński, Zbigniew Filipak, Michał Kastner, Marek Noniewicz, Maciej Pasieka, Justyna Rojek, Jacek Szczurek i wielu  innych.

W tym samym miejscu przy ul. Podmurnej w Toruniu  w latach 2007 – 2020 Zbigniew Przybysz był opiekunem i kuratorem znanej w toruńskim środowisku artystycznym Galerii Artystycznej. Galeria nawiązała współpracę z innymi galeriami w kraju oraz z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK To tu przyszli artyści realizowali swoje dyplomy. Przez ten czas przewinęło się również wielu artystów z kraju i zza granicy, którzy wystawiali malarstwo, rzeźbę i grafikę.

Działalność zawodowa Zbigniewa Przybysza to również od trzydziestu lat praca edukacyjna z dziećmi. Przez ten czas, w pracowniach plastycznych przez niego stworzonych na toruńskim lewobrzeżu przy ul. Poznańskiej 52 (1996) i Okólnej 169 (1999), wychowało się wiele pokoleń młodych artystów, zdobywając nagrody na licznych konkursach lokalnych i ogólnopolskich. Pracownie Plastyczne Pana Zbyszka (taką markę wylansowali uczestnicy zajęć) do dziś cieszą się wśród dzieci ogromnym powodzeniem.

Po reorganizacji Domu Muz od 2020 roku Zbigniew Przybysz pracuje w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu jako specjalista działu edukacji kulturalnej.

Artystyczne zainteresowania Zbigniewa Przybysza obejmują między innymi martwą naturę, pejzaż, portret i grafikę komputerową. Brał udział w siedmiu edycjach Ogólnopolskich Plenerowych Spotkań Fotografików: w Toruniu, Górznie i Zakopanem. Ma na swoim koncie udział w kilkunastu zbiorowych i czterech indywidualnych wystawach fotograficznych m.in. „Oko na Maroko”,” „Tatry”, ”Shanghaj nocą”. Wystawa 50 portretów znanych osobistości ze świata kultury środowiska toruńskiego i nie tylko „Formaty wielkoportretowe”. Ten projekt trwa cały czas i powiększa się jego galeria.

Oprócz licznych nagród i wyróżnień w 2008 za dotychczasową pracę został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalem ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ. Od 2010 r. jest członkiem rzeczywistym stowarzyszenia twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
  Biznes, Miasto
  Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Miasto
  Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
 • Miasto
  - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Na zdjęciu: zawodnicy HK Pomorzanin Toruń na zielonej murawie boiska
  Miasto, Sport
  Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
 • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.