Pożegnanie Zbigniewa Przybysza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pożegnanie Zbigniewa Przybysza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Pożegnanie Zbigniewa Przybysza

Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem.

Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań:

- Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę z toruńskimi instytucjami, a także za zaangażowanie oraz przekazywanie umiejętności i talentu młodemu pokoleniu - mówił Prezydent Torunia. Włodarz wręczył Zbigniewowi Przybyszowi pamiątkowego szklanego anioła, list gratulacyjny oraz książkę.

- Jestem zaskoczony, bardzo dziękuję za pamięć i to spotkanie - mówił Zbigniew Przybysz.

W spotkaniu wzięły też udział: Dorota Płoska-Grzybowska - zarządca Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Małgorzata Przybyszewska z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.


Zbigniew Przybysz (1958) – toruński animator kultury, plastyk i artysta fotograf, od ponad 30 lat związany z toruńskimi placówkami kultury. W latach 1982-1985 jako plastyk pracował  w toruńskim Baju Pomorskim w pracowniach konstruktorskiej i plastycznej. W latach 1986 – 1996 był plastykiem w Miejskim Domu Kultury Centrum w Toruniu przy ul. Kopernika 20. Opracował tam pierwsze logo i scenografię do studia TV Toruń. W Domu Kultury przy ul. Poznańskiej 52 reaktywował pracownię fotograficzną prowadząc warsztaty fotograficzne dla młodzieży (zajęcia w plenerze oraz ciemni fotograficznej). Pracownia fotograficzna działała w latach 1990-1996 roku.

Pod koniec lat 90, w wyniku reorganizacji został plastykiem w Miejskiej  Instytucji Kultury Dom Muz w Toruniu przy ul. Podmurnej 1. W latach 2001 - 2020 prowadził galerię fotograficzną „Fotogaleria”, w której był kuratorem do 2020 roku. Swoje prace wystawiali tu znani fotografowie z kraju i zza granicy. Ta galeria była również galerią debiutów. To stąd wyszli znani nie tylko w środowisku toruńskim fotografowie, fotoreporterzy m.in. wernisaże i debiuty mieli również obecni członkowie ZPAF-u Okręgu Kujawsko-Pomorskiego: Jacek Chmielewski, Adam Fisz, Dariusz Grożyński, Stanisław Jasiński, Zbigniew Filipak, Michał Kastner, Marek Noniewicz, Maciej Pasieka, Justyna Rojek, Jacek Szczurek i wielu  innych.

W tym samym miejscu przy ul. Podmurnej w Toruniu  w latach 2007 – 2020 Zbigniew Przybysz był opiekunem i kuratorem znanej w toruńskim środowisku artystycznym Galerii Artystycznej. Galeria nawiązała współpracę z innymi galeriami w kraju oraz z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK To tu przyszli artyści realizowali swoje dyplomy. Przez ten czas przewinęło się również wielu artystów z kraju i zza granicy, którzy wystawiali malarstwo, rzeźbę i grafikę.

Działalność zawodowa Zbigniewa Przybysza to również od trzydziestu lat praca edukacyjna z dziećmi. Przez ten czas, w pracowniach plastycznych przez niego stworzonych na toruńskim lewobrzeżu przy ul. Poznańskiej 52 (1996) i Okólnej 169 (1999), wychowało się wiele pokoleń młodych artystów, zdobywając nagrody na licznych konkursach lokalnych i ogólnopolskich. Pracownie Plastyczne Pana Zbyszka (taką markę wylansowali uczestnicy zajęć) do dziś cieszą się wśród dzieci ogromnym powodzeniem.

Po reorganizacji Domu Muz od 2020 roku Zbigniew Przybysz pracuje w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu jako specjalista działu edukacji kulturalnej.

Artystyczne zainteresowania Zbigniewa Przybysza obejmują między innymi martwą naturę, pejzaż, portret i grafikę komputerową. Brał udział w siedmiu edycjach Ogólnopolskich Plenerowych Spotkań Fotografików: w Toruniu, Górznie i Zakopanem. Ma na swoim koncie udział w kilkunastu zbiorowych i czterech indywidualnych wystawach fotograficznych m.in. „Oko na Maroko”,” „Tatry”, ”Shanghaj nocą”. Wystawa 50 portretów znanych osobistości ze świata kultury środowiska toruńskiego i nie tylko „Formaty wielkoportretowe”. Ten projekt trwa cały czas i powiększa się jego galeria.

Oprócz licznych nagród i wyróżnień w 2008 za dotychczasową pracę został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalem ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ. Od 2010 r. jest członkiem rzeczywistym stowarzyszenia twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
  Eko, Kultura, Miasto
  Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.