Poznaliśmy Sportowca Torunia 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poznaliśmy Sportowca Torunia 2022

Miasto, Sport
Data publikacji: 28 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

Mirosław Ziętarski, wioślarz AZS UMK, zwyciężył w XX Plebiscycie na Sportowca Torunia 2022 Roku. Wyróżnienie odebrał 28 stycznia 2023 r. podczas XIII Balu Sportowca w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. To największy Bal w Toruniu i regionie.

Nagrodę wręczył Prezydent Torunia Michał Zaleski. 2022 to był szczególny rok sportowy dla naszego miasta. Potencjał sportowy przełożył się na wysokie osiągnięcia sportowe - medale Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata we wszystkich kategoriach wiekowych, czego dowodem jest zdobycie łącznie ponad 650 medali w dyscyplinach olimpijskich i nieolimpijskich. Ale przede wszystkim należy podkreślić udział toruńskich zawodników w  XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022.

Rok 2022 to także kolejny rok rozbudowy toruńskiej bazy sportowej. Dzięki nowoczesnym obiektom sportowym byliśmy gospodarzami wielu prestiżowych imprez sportowych o zasięgu międzynarodowym i krajowym. Ponadto zorganizowaliśmy wspólnie z organizacjami pozarządowymi wiele wydarzeń dla mieszkańców Torunia.

Pozostałe miejsca w Plebiscycie na Sportowca Torunia 2022 Roku zajęli:

2. Adrian Brzeziński - lekkoatleta Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego Toruń

3. Aneta Rygielska - bokserka Międzyszkolnego Klubu Sportów Walki Pomorzanin

4. Ekaterina Kurakowa - łyżwiarka figurowa Międzyszkolnego Klubu Sportowego Axel

5. Aaron Cel - koszykarz Twardych Pierników SA

6. Wojciech Rutkowski - hokeista na trawie Klubu Sportowego Pomorzanin

7. Natalia Kaliszek-Wąsik i Maksym Spodyriev - łyżwiarze figurowi Międzyszkolnego Klubu Sportowego Axel

8. Dorota Przęzak - kolarka szosowa Toruńskiego Klubu Kolarskiego Pacific

9. Konrad Kulpa i Tomasz Kotowski - tenisiści stołowi Energa KTS Toruń

10. Fryderyka Wojciechowska - speedrowerzystka Toruńskiego Stowarzyszenia Żużlowego

W kategorii Młodzieżowiec 2022 Roku nagrody otrzymali Patrycja Niewiadomska - karacistka Klubu Sportowego Kumade i Jakub Sawiński - speedrowerzysta Toruńskiego Stowarzyszenia Żużlowego. Tytuł Super Anioła 2022 Roku dostał Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Nr 13 Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Trenerem 2022 Roku został Jacek Butkiewicz - trener lekkoatletyki w Miejskim Klubie Lekkoatletycznym Toruń. Klubem 2022 Roku wybrano Energa Klub Tenisa Stołowego Toruń. Tytuł Sponsora 2022 Roku trafił do firmy Onde S.A.

Nagrodę Specjalną w kategorii Sportowe Wydarzenie 2022 Roku otrzymał Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za organizację Run&Row, Nagrodę Specjalną w kategorii Promocja Torunia - Adrian Kostera (ultratriathlonista), Nagrodę Specjalną w kategorii Masters - Edward Korolko, lekkoatleta. Nagrody Specjalne w kategorii Wieloletnia Działalność Sportowa trafiły do: Romana Kłosowskiego - prezesa Miejskiego Klubu Sportowego Zryw, Tadeusza Tulidzińskiego - wieloletniego zawodnika KS Pomorzanin oraz Jarosława Dołęgi - byłego hokeisty KST SA.

Nagrodę Specjalną w kategorii Toruńscy Sportowcy Solidarni z Ukrainą otrzymał Międzyszkolny Klub Sportowy Sokoły. Sportową Osobowością Medialną 2022 Roku został wybrany głosami słuchaczy Radia Gra FM Konrad Kulpa - tenisista stołowy Energa Klub Tenisa Stołowego.

Wyboru laureatów dokonała Kapituła w składzie: Zbigniew Fiderewicz – zastępca Prezydenta Miasta Torunia, przewodniczący Kapituły, Mariola Soczyńska - dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia, Piotr Bednarczyk – kierownik Redakcji Sportowej Dziennika „Nowości”, Marek Zaborski – wicedyrektor Telewizji Kablowej Toruń, Mariusz Składanowski - szef anteny Radia Gra Toruń, Henryk Boś – przedstawiciel  toruńskiego środowiska sportowego, przewodniczący Rady Sportu oraz Sławomir Pawenta – kierownik Referatu Sportu WSiR.

Organizatorzy zadbali jak zwykle o doskonałą oprawę muzyczną, show, wystrój oraz smaczny catering. Wyśmienitą zabawę taneczną poprowadził zespół Guilty Pleasure Joanna Czajkowska. Atrakcją Balu był koncert zespołu „Żuki”, który wykonał wiele tanecznych coverów.

W uroczystej Gali Plebiscytu wzięło udział kilkaset osób, w tym: sportowcy, działacze, trenerzy, sponsorzy, przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, dziennikarze i honorowi goście. Organizacją Balu Sportowca zajął się Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. Galę poprowadzili Weronika-Król Dybowska oraz Piotr Olszowski - znany prezenter Radia Gra Toruń.

Nagrody dla laureatów Plebiscytu na Sportowca Torunia 2022 Roku zostały ufundowane przez Prezydenta Miasta Torunia i sponsorów. Szczególne podziękowania należą się partnerom Gali, którzy wsparli finansowo jej organizację:

 • HENKELL  &  FREIXENET POLSKA SP. Z O. O
 • ZAKŁAD DROGOWO-BUDOWLANY ROGOWO SP. Z O.O.  SP. KOMANDYTOWA
 • CERWEST SP. Z O.O.
 • WOLF ENERGY SP. Z O.O.
 • MAT-BUD SP. Z O.O.
 • COPERNICUS PROPERTY SP. Z O.O. 
 • KLANAD SP. Z O.O.
 • TRANSBRUK BARCZYŃSCY SP. Z O.O.
 • ONDE S.A.
 • JOPA CLINIC SP. Z O.O.
 • CEREAL PARTNERS POLAND TORUŃ - PACIFIC SP. Z O.O.
 • ENERGY SYSTEM TORUŃ SP. Z O.O.
 • TAURUS OCHRONA GROUP SP. Z O.O.
 • CENTRUM HANDLOWO ROZRYWKOWE TORUŃ PLAZA
 • BEAUTY MEDICA ANNA LESZCZYŃSKA

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Dziennik Toruński „Nowości”, Telewizja Toruń oraz Radio Gra Toruń.

Zdj. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • Plakat: Kongres Afrykanistyczny w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji życzenia toruńskim przewodniczkom i przewodnikom składa prezydent Michał Zaleski.
 • W Toruniu trwa sukcesywna realizacja Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi. Sprawozdanie z wynikających z tego dokumentu działań za ubiegły rok dostarcza nam spojrzenia na osiągnięcia w tym zakresie, ale także pokazuje wyzwania, którym Miasto musi sprostać.
 • 24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi pozimowe łatanie ubytków w drogach. W najbliższy czwartek 22 lutego 2024 r. duży zakres robót zostanie wykonany na Szosie Bydgoskiej.
 • O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Swój wygląd zmienia ulica Olęderska, położona w południowo-wschodniej części miasta, na obszarze szybko rozwijających się terenów inwestycyjnych.
 • 20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.