„Pozostali są częścią wielkiej ciszy” | Artus Festival 2024 | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Pozostali są częścią wielkiej ciszy” | Artus Festival 2024

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Toruńska Fabryka Wodomierzy i Zegarów Metron funkcjonująca od 1920 roku, w 2018 roku w wyniku geopolitycznych zawirowań przestaje istnieć. Obecnie budynki fabryczne są w zaawansowanym stadium rozbiórki.

„Pozostali są częścią wielkiej ciszy” to ekspozycja artystyczna, odnosząca się do kompleksu fabrycznego toruńskiego Metronu. Niezwykłą wartością w poznawaniu miejsc tego typu jest różnica między czasem, w którym funkcjonowały one w swoim normalnym rytmie, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, a okresem, w którym, powoli znikają, umierają. Wystawa koncentruje się na interpretacji opuszczonej fabryki jako metafory przemiany i regeneracji. Grupa 00108 m³ postanowiła odkryć potencjał sztuki w miejscu, które kiedyś tętniło życiem, a dziś zanurzone jest w ciszy i tajemnicy.

„Pierwszym wrażeniem jakiego doświadczyliśmy po wizycie w tej opuszczonej fabryce, była wszechobecna pustka. Pustka, po tym co zostało, z tego jeszcze nie tak dawno tętniącego życiem miejsca. Najbardziej przemówiły do nas przedmioty osobiste: porzucone zdjęcia, kalendarze, długopisy, kubki, a nawet kwiaty. Cały czas pełnią one rolę najbliższych towarzyszy ludzkiej egzystencji tylko, że już nie pielęgnowanych, a niszczejących i samotnych. Te intymne ślady ludzkiej egzystencji, w kontrastowym otoczeniu wyniszczonej, rozkradzionej fabryki wciąż przemawiają głosami swoich właścicieli.”

Na wystawę składają się trzy obszary: instalacja dźwiękowa, wideoart oraz fotografia.

Wernisażowi towarzyszy koncert performatywny zespołu Łubin. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Grupa 00108 m³:

Rafał Kołacki (field recording/ kurator projektu) – Doktor sztuki, twórca sztuki wrażliwej. Muzyk związany z takimi zespołami jak HATI, KUST, Molok Mun, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana, DAO i Łubin. Autor instalacji dźwiękowych, muzyki do filmów i słuchowisk.

Grzegorz Kaźmierski (wideoart/ dokument) – Dokumentalista, członek Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Muzyk, performer, kompozytor muzyki teatralnej, współtwórca zespołu Łubin. Twórca wideoinstalacji. Koordynator Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego Szklarnia, prowadzący warsztaty filmowe i dźwiękowe.

Monika Sieklucka (fotografia) – Kulturoznawczyni, fotoreporterka wydarzeń kulturalnych i projektów artystycznych.

Wystawa czynna od 3 do 28 lipca 2024 roku w Galerii Artus codziennie w godzinach od 13:00 do 19:00.

Artus Festiwal to dwa wakacyjne miesiące pełne kultury! Wśród licznych wydarzeń znajdziecie: koncerty polskich i światowych gwiazd, inspirujące spotkania, wystawy łączące sztukę i reportaż, a także edukacyjne warsztaty dla całych rodzin!

Działanie w ramach programu profilaktycznych działań okołokulturowych realizowanych przez Centrum Kultury Dwór Artusa.

Data: 
02.07.2024 20:00 — 28.07.2024 15:00
Miejsce: 
Galeria Artus
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.