Praca jako wsparcie socjalne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Praca jako wsparcie socjalne

Miasto
Data publikacji: 26 stycznia 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Osoba w pomarańczowej kamizelce myjącą ściane pomazaną graffiti

Rada Miasta przyjęła plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych rok 2023. Przewiduje on interwencyjne zatrudnienie 186 osób bezrobotnych korzystających z pomocy socjalnej.

Co roku Gmina Miasta Toruń ma obowiązek przygotowania takiego planu do 31 stycznia, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 21 grudnia 2017 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych.  

Plan taki określa:

1) rodzaj i miejsce wykonywania prac społecznie użytecznych w danym roku wraz z oznaczeniem podmiotów, w których będą organizowane prace społecznie użyteczne, w tym na rzecz opiekunów osób niepełnosprawnych;
2) liczbę miejsc i godzin wykonywania prac społecznie użytecznych;
3) liczbę osób uprawnionych do wykonywania takich prac;

Prace społecznie użyteczne wykonywane są przez osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku. Organizuje się je w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, w tym na rzecz opiekunów osób niepełnosprawnych, w organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.

Na rok 2023 zapotrzebowanie na organizację prac społecznie użytecznych złożyło łącznie 67 podmiotów z terenu Gminy Miasta Toruń. Prace takie wykonywane są w wymiarze do 10 godzin tygodniowo. Złożone zapotrzebowanie oznacza, że od 1 lutego 2023 r. do 30 listopada 2023 r. do takich prac skierowanych zostanie maksymalnie 186 osób uprawnionych (średnio miesięcznie), które będą mogły wykonać łącznie do 81 840 godzin prac społecznie użytecznych. Będą to prace: porządkowe, gospodarcze, konserwatorskie, ogrodnicze, biurowe, kuchenne, a także w zakresie, pomocy dzieciom niepełnosprawnym, pomocy nauczyciela, opieki nad osobami starszymi, sprzątaczki i woźnej.

Od 1 lutego do 31 maja 2023 r. minimalna stawka dla bezrobotnego wykonującego takie prace wynosić będzie 9,50 zł za jedną godzinę (w 2022 r. - 9,00 zł). Świadczenie to od 1 czerwca 2023 r. podlega waloryzacji o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, zgodnie z przepisami art. 72 ust. 6 i art. 73a ust, 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W ubiegłym roku z takiej formy zatrudnienia skorzystało 158 osób z terenu Gminy Miasta Toruń, z czego 57 przerwało realizowanie prac ze względu na podjęcie stałej pracy, stan zdrowia lub inne przyczyny.   

Organizację prac społecznie użytecznych reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych (Dz.U. 2017 r. poz. 2447).

Fot. Cistor Toruń


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Przed nami 53. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Pogrzeb zbiorowy dzieci martwo urodzonych
  Miasto
  Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Bliżej porozumienia z Bydgoszczą
  Eko, Miasto
  Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady. W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy...
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak, brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
  Miasto, Sport
  Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
 • Plakat promujący Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia”.
  Miasto
  24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej. Usługa świadczona będzie do 31 marca 2023r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80F od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 po wcześniejszym umówieniu.
 • Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!
 • Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Uwaga! W związku z budową nowej linii tramwajowej nastąpi całkowite zamknięcie zjazdu z ul. Legionów do sklepu ALDI. Zjazd zostanie zamknięty od poniedziałku, 27 marca 2023 r. od ok. godz. 8:00. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Legionów, a następnie drogą znajdującą się w pobliżu wjazdu do zajezdni autobusowej. Szczegóły są na mapce....
 • Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.