Praca jako wsparcie socjalne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Praca jako wsparcie socjalne

Miasto
Data publikacji: 26 stycznia 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Osoba w pomarańczowej kamizelce myjącą ściane pomazaną graffiti

Rada Miasta przyjęła plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych rok 2023. Przewiduje on interwencyjne zatrudnienie 186 osób bezrobotnych korzystających z pomocy socjalnej.

Co roku Gmina Miasta Toruń ma obowiązek przygotowania takiego planu do 31 stycznia, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 21 grudnia 2017 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych.  

Plan taki określa:

1) rodzaj i miejsce wykonywania prac społecznie użytecznych w danym roku wraz z oznaczeniem podmiotów, w których będą organizowane prace społecznie użyteczne, w tym na rzecz opiekunów osób niepełnosprawnych;
2) liczbę miejsc i godzin wykonywania prac społecznie użytecznych;
3) liczbę osób uprawnionych do wykonywania takich prac;

Prace społecznie użyteczne wykonywane są przez osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku. Organizuje się je w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, w tym na rzecz opiekunów osób niepełnosprawnych, w organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.

Na rok 2023 zapotrzebowanie na organizację prac społecznie użytecznych złożyło łącznie 67 podmiotów z terenu Gminy Miasta Toruń. Prace takie wykonywane są w wymiarze do 10 godzin tygodniowo. Złożone zapotrzebowanie oznacza, że od 1 lutego 2023 r. do 30 listopada 2023 r. do takich prac skierowanych zostanie maksymalnie 186 osób uprawnionych (średnio miesięcznie), które będą mogły wykonać łącznie do 81 840 godzin prac społecznie użytecznych. Będą to prace: porządkowe, gospodarcze, konserwatorskie, ogrodnicze, biurowe, kuchenne, a także w zakresie, pomocy dzieciom niepełnosprawnym, pomocy nauczyciela, opieki nad osobami starszymi, sprzątaczki i woźnej.

Od 1 lutego do 31 maja 2023 r. minimalna stawka dla bezrobotnego wykonującego takie prace wynosić będzie 9,50 zł za jedną godzinę (w 2022 r. - 9,00 zł). Świadczenie to od 1 czerwca 2023 r. podlega waloryzacji o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, zgodnie z przepisami art. 72 ust. 6 i art. 73a ust, 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W ubiegłym roku z takiej formy zatrudnienia skorzystało 158 osób z terenu Gminy Miasta Toruń, z czego 57 przerwało realizowanie prac ze względu na podjęcie stałej pracy, stan zdrowia lub inne przyczyny.   

Organizację prac społecznie użytecznych reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych (Dz.U. 2017 r. poz. 2447).

Fot. Cistor Toruń


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
  Miasto
  W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
 • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
  Miasto, Sport
  Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
 • Trendownia 2024 - plakat
  Biznes, Miasto
  W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
  Biznes, Miasto
  Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
 • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
 • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
 • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
 • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
 • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
 • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.