Prezydent kontynuuje dialog z Radami Okręgów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prezydent kontynuuje dialog z Radami Okręgów

Miasto
Data publikacji: 10 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W poniedziałek 10 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Pawła Gulewskiego z członkami jednostek pomocniczych. Tym razem na spotkanie zaproszono przedstawicieli Rad Okręgów: Jakubskie-Mokre, Chełmińskie i Wrzosy.

W spotkaniu wziął udział także przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz oraz przedstawiciele wybranych Wydziałów Urzędu Miasta Torunia i jednostek miejskich. Prezydent Paweł Gulewski poinformował o planowanym na 10-11 września br. Kongresie Dialogu, który odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Zachęcił do udziału w Kongresie członków Rad Okręgów.

Przypomnijmy, że w trakcie tego wydarzenia zostaną wypracowane sposoby dialogu i współpracy na najbliższe lata, które pomogą gruntownie przeobrazić procesy partycypacji i konsultacji społecznych w mieście. Jednym z najważniejszych tematów wydarzenia będzie Budżet Obywatelski.

- Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie usiąść do stołu. Te rozmowy nie będą łatwe, ale jestem zdeterminowany do tego, żeby rozmawiać, bo dialog jest nam naprawdę potrzebny. Dialog w kontekście najważniejszych inwestycji, kierunkowych decyzji dotyczących sposobu rozwoju miasta, ale też kwestii dotyczących planowania przestrzennego – powiedział podczas zebrania prezydent Paweł Gulewski.

Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz mówił o nowym otwarciu w relacji samorząd-mieszkańcy i podkreślił, że z twórczej rozmowy zawsze mogą powstawać ciekawe wnioski i projekty. Zadeklarował chęć poszerzania partycypacji i możliwości rozmowy z mieszkańcami.

W trakcie dyskusji przedstawiciele Rad Okręgów poruszyli wiele merytorycznych spraw dotyczących funkcjonowania miasta. Zwracali uwagę na konieczność poprawy dialogu i komunikacji z Urzędem Miasta, potrzebę zagospodarowania miejsc na działalność Rad Okręgów, a także potrzebę prowadzenia szkoleń z zakresu obrony cywilnej dla członków Rad Okręgów.

Poruszony został temat zmiany granic okręgów, wysunięto m. in. koncepcję podziału okręgu Chełmińskiego na dwa mniejsze. Postulowano, aby sposób wyboru członków Rad Okręgów był dokonywany w lokalach wyborczych, tak jak w okresie pandemii koronawirusa, a także aby w każdym okręgu funkcjonowało Centrum Aktywności Lokalnej.

Mieszkańcy zgłosili potrzebę pielęgnowania istniejącej już zieleni oraz wymiany nasadzeń, które uschły, potrzebę remontu basenu przy szkole nr 24, poruszyli kwestię zagospodarowania terenu dawnego Dworca Północnego, zwrócili się o wsparcie organizacji Serce Torunia zajmującej się osobami bezdomnymi. Zaapelowali również o zaostrzenie kar wystawianych przez Straż Miejską dla kierowców niszczących zieleń.

Ponadto zaapelowali do przewodniczącego Łukasza Walkusza o zmobilizowanie nowych radnych Rady Miasta do większej aktywności, a także o organizowanie posiedzeń komisji Rady Miasta w godzinach popołudniowych.

Zdj. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Park Kultury - plakat
  Kultura, Miasto
  Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.