Prezydent o wypowiedziach Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prezydent o wypowiedziach Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Miasto
Data publikacji: 08 sierpnia 2022
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski, w tle panorama Torunia, Fot. Sławomir Kowalski

Publikujemy list Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Sambora Gawińskiego ws. publicznych wypowiedzi zarzucających władzom miasta niewłaściwe wykonywanie obowiązków w zakresie ochrony zabytków.

W związku z cytowanymi przez media (m.in. http://torun.wyborcza.pl oraz https://portalsamorządowy.pl z dnia 4 sierpnia 2022 r.), Pana wypowiedziami zarzucającymi „władzom Torunia" tj. Radzie Miasta Torunia i prezydentowi, niewłaściwe wykonywanie obowiązków w zakresie octirony zabytków, wręcz „niszczenie Miasta" oraz „łamanie zasad konserwatorskich", wzywam Pana do niezwłocznego odwołania tych bezzasadnych, bezpodstawnych i krzywdzących stwierdzeń. Domagam się także zaprzestania dalszego kierowania wobec organów Gminy, a także pracowników jednostek im podległych, zarzutów nie znajdujących oparcia ani w faktach, ani w prawie. Przedstawione przez Pana stwierdzenia są zwykłymi pomówienimni, godzącymi w dobra osobiste osób, których dotyczą.

Służby Gminy Miasta Toruń od wielu lat właściwie wypełniają nałożone na nie obowiązki w zakresie ochrony zabytków, działąjąc na podstawie i w granicach obowiązującego prawa. Zostało to wielokrotnie potwierdzone m.in. wynikami kontroli przeprowadzanych corocznie z Pana upoważnienia, w ramach działań nadzorczych, w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu. Nigdy w ostatecznych ustaleniach protokołów z tych kontroli nie pojawiły się tak daleko idące zarzuty, jakie przedstawił Pan w cytowanych przekazach medialnych.

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski

/-/

Najczęściej czytane aktualności

 • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
  Biznes, Miasto
  Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Miasto
  Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
 • Miasto
  - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Na zdjęciu: zawodnicy HK Pomorzanin Toruń na zielonej murawie boiska
  Miasto, Sport
  Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
 • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.