Prezydent o wypowiedziach Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Prezydent o wypowiedziach Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Miasto
Data publikacji: 08 sierpnia 2022
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski, w tle panorama Torunia, Fot. Sławomir Kowalski

Publikujemy list Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Sambora Gawińskiego ws. publicznych wypowiedzi zarzucających władzom miasta niewłaściwe wykonywanie obowiązków w zakresie ochrony zabytków.

W związku z cytowanymi przez media (m.in. http://torun.wyborcza.pl oraz https://portalsamorządowy.pl z dnia 4 sierpnia 2022 r.), Pana wypowiedziami zarzucającymi „władzom Torunia" tj. Radzie Miasta Torunia i prezydentowi, niewłaściwe wykonywanie obowiązków w zakresie octirony zabytków, wręcz „niszczenie Miasta" oraz „łamanie zasad konserwatorskich", wzywam Pana do niezwłocznego odwołania tych bezzasadnych, bezpodstawnych i krzywdzących stwierdzeń. Domagam się także zaprzestania dalszego kierowania wobec organów Gminy, a także pracowników jednostek im podległych, zarzutów nie znajdujących oparcia ani w faktach, ani w prawie. Przedstawione przez Pana stwierdzenia są zwykłymi pomówienimni, godzącymi w dobra osobiste osób, których dotyczą.

Służby Gminy Miasta Toruń od wielu lat właściwie wypełniają nałożone na nie obowiązki w zakresie ochrony zabytków, działąjąc na podstawie i w granicach obowiązującego prawa. Zostało to wielokrotnie potwierdzone m.in. wynikami kontroli przeprowadzanych corocznie z Pana upoważnienia, w ramach działań nadzorczych, w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu. Nigdy w ostatecznych ustaleniach protokołów z tych kontroli nie pojawiły się tak daleko idące zarzuty, jakie przedstawił Pan w cytowanych przekazach medialnych.

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski

/-/

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
 • Miasto
  28 listopada 2023 r. przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się na XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie odbyło się w hotelu Filmar.
 • Wyjątkowy koncert na zakończenie Roku Kopernikańskiego
  Kultura, Miasto
  10 grudnia 2023 r. w Arenie Toruń odbędzie się koncert "Muzyka i kosmos". To finał toruńskiego Roku Kopernikańskiego
 • Na zdjęciu: iluminacja świąteczna zawieszona nad ulicą Szeroką
  Miasto
  W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
 • Wielka Toruńska Świąteczna Ślizgawka - plakat
  Miasto, Sport
  Konkursy, zabawy i choinki – zapraszamy do udziału w Wielkiej Toruńskiej Świątecznej Ślizgawce "Christmas on Ice". Widzimy się na Tor-Torze także z Mikołajem Kopernikiem 14 grudnia 2023 r.
 • Plakat festiwalu Sztuka Natury 2023
  Eko, Miasto
  Po raz szesnasty za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń staje się stolicą sztuki wyczarowanej przez naturę.
 • W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
 • Firma Multiconsult Polska opracowała Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia – SUMP dla MOFT do roku 2030 (z perspektywą do roku 2040). W dokumencie zaproponowano 4 scenariusze rozwoju i 3 cele strategiczne. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Torunia i czterech podtoruńskich powiatów –...
 • Posiedzenie Komisji Związku Miast Nowej Hanzy odbyło się 25 listopada 2023 r. w Gdańsku. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Torunia, który był gospodarzem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w czerwcu 2023 r.
 • Pracodawcy rozważający zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na pomoc Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia w rekrutacji pracowników oraz wsparcie finansowe przeznaczone na rehabilitację zawodową ww. osób.
 • Elana Toruń jako beniaminek świetnie sobie radzi w trzeciej lidze rozgrywek polskiej piłki nożnej. Rundę jesienną zakończyła w sobotę 25 listopada 2023 r. na drugim miejscu, przed trzecim w tabeli Zawiszą Bydgoszcz.
 • Po raz szesnasty za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń staje się stolicą sztuki wyczarowanej przez naturę.
 • 27 listopada 2023 r. zmarł pisarz i poeta Paweł Huelle - laureat Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego w 2005 roku.
 • Konkursy, zabawy i choinki – zapraszamy do udziału w Wielkiej Toruńskiej Świątecznej Ślizgawce "Christmas on Ice". Widzimy się na Tor-Torze także z Mikołajem Kopernikiem 14 grudnia 2023 r.