Prezydent spotkał się z rodzinami zastępczymi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Prezydent spotkał się z rodzinami zastępczymi

Miasto
Data publikacji: 29 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

30 maja przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W przeddzień tego święta prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się z czterema rodzinami zastępczymi funkcjonującymi w naszym mieście. Prezydent złożył podziękowania za zaangażowanie, wrażliwość, otwarte serca i wytrwałe pokonywanie trudu, jaki na co dzień jest wkładany w tworzenie spójnej i szczęśliwej rodziny.

Do Urzędu Miasta Torunia na zaproszenie prezydenta Michała Zaleskiego przybyły cztery toruńskie rodziny zastępcze - trzy spokrewnione, w których pieczę zastępczą sprawują babcia lub dziadek oraz jedna niezawodowa, którą tworzą dalsi krewni dzieci lub osoby niespokrewnione. Prezydent wręczył rodzicom zastępczym kwiaty i listy z życzeniami, a dzieciom upominki. – To właśnie Państwo decydują o najlepszych standardach opieki nad powierzonymi Państwu dziećmi oraz o stworzeniu im spokojnego i przyjaznego domu. Wyrażam podziw dla Państwa ofiarności i troski, od których zależy szczęśliwe dzieciństwo, rozwój, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji Państwa podopiecznych. Przede wszystkim zaś dziękuję za Państwa codzienną, rodzinną domową miłość, która zawsze jest najpiękniejszym darem dla drugiego człowieka. Życzę wielu sił, wytrwałości, cierpliwości oraz doświadczania samego dobra w pełnieniu ważnej rodzicielskiej roli, tak aby każdy dzień niósł ze sobą wiele dobrych i pogodnych chwil, a uśmiech na twarzach dzieci dodawał Państwu sił do podejmowania codziennych zobowiązań. Niech Państwa nigdy nie opuszcza optymizm i radość z kolejnych dni. Jednym z nich z pewnością będzie bliski już Dzień Dziecka – z tej okazji przekazuję Państwa dzieciom życzenia stałego i chętnego odszukiwania w życiu samych radosnych chwil, bo w tym przecież tkwi uroda dziecięcych lat - czytamy w jednym z listów prezydenta Michała Zaleskiego.

Spotkanie było okazją do rozmowy o codzienności, dzieci opowiadały na temat swoich zwierzęcych przyjaciół domowych, o nauce w szkole oraz planach na wakacje. Zakończyło się wspólnym wyjściem na lody do znanej toruńskiej kawiarni Lenkiewicz.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego został ustanowiony przez Sejm RP w roku 2006. Ma on na celu popularyzację rodzin zastępczych, które tworzą dom dla dzieci osieroconych, porzuconych bądź nieposiadających uregulowanej sytuacji prawnej. W chwili obecnej (na dzień 29 maja 2023 r.) na terenie Gminy Miasta Toruń funkcjonuje 276 rodzin zastępczych i 14 rodzinnych domów dziecka, w których przebywa łącznie 488 dzieci, w tym 50 dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.

Fot. Sławomir Kowalski

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...