Prezydent spotkał się z rodzinami zastępczymi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prezydent spotkał się z rodzinami zastępczymi

Miasto
Data publikacji: 29 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

30 maja przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W przeddzień tego święta prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się z czterema rodzinami zastępczymi funkcjonującymi w naszym mieście. Prezydent złożył podziękowania za zaangażowanie, wrażliwość, otwarte serca i wytrwałe pokonywanie trudu, jaki na co dzień jest wkładany w tworzenie spójnej i szczęśliwej rodziny.

Do Urzędu Miasta Torunia na zaproszenie prezydenta Michała Zaleskiego przybyły cztery toruńskie rodziny zastępcze - trzy spokrewnione, w których pieczę zastępczą sprawują babcia lub dziadek oraz jedna niezawodowa, którą tworzą dalsi krewni dzieci lub osoby niespokrewnione. Prezydent wręczył rodzicom zastępczym kwiaty i listy z życzeniami, a dzieciom upominki. – To właśnie Państwo decydują o najlepszych standardach opieki nad powierzonymi Państwu dziećmi oraz o stworzeniu im spokojnego i przyjaznego domu. Wyrażam podziw dla Państwa ofiarności i troski, od których zależy szczęśliwe dzieciństwo, rozwój, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji Państwa podopiecznych. Przede wszystkim zaś dziękuję za Państwa codzienną, rodzinną domową miłość, która zawsze jest najpiękniejszym darem dla drugiego człowieka. Życzę wielu sił, wytrwałości, cierpliwości oraz doświadczania samego dobra w pełnieniu ważnej rodzicielskiej roli, tak aby każdy dzień niósł ze sobą wiele dobrych i pogodnych chwil, a uśmiech na twarzach dzieci dodawał Państwu sił do podejmowania codziennych zobowiązań. Niech Państwa nigdy nie opuszcza optymizm i radość z kolejnych dni. Jednym z nich z pewnością będzie bliski już Dzień Dziecka – z tej okazji przekazuję Państwa dzieciom życzenia stałego i chętnego odszukiwania w życiu samych radosnych chwil, bo w tym przecież tkwi uroda dziecięcych lat - czytamy w jednym z listów prezydenta Michała Zaleskiego.

Spotkanie było okazją do rozmowy o codzienności, dzieci opowiadały na temat swoich zwierzęcych przyjaciół domowych, o nauce w szkole oraz planach na wakacje. Zakończyło się wspólnym wyjściem na lody do znanej toruńskiej kawiarni Lenkiewicz.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego został ustanowiony przez Sejm RP w roku 2006. Ma on na celu popularyzację rodzin zastępczych, które tworzą dom dla dzieci osieroconych, porzuconych bądź nieposiadających uregulowanej sytuacji prawnej. W chwili obecnej (na dzień 29 maja 2023 r.) na terenie Gminy Miasta Toruń funkcjonuje 276 rodzin zastępczych i 14 rodzinnych domów dziecka, w których przebywa łącznie 488 dzieci, w tym 50 dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.

Fot. Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Drogowcy na Konstytucji 3 Maja
  Drogi, Miasto
  W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.