Prezydent Torunia o budowie ECFC | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Prezydent Torunia o budowie ECFC

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 listopada 2021
Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, fot. Małgorzata Litwin

W związku z odbywającym się w Toruniu Festiwalem EnergaCamerimage i licznymi komentarzami na temat planowanej budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage publikujemy poniżej oświadczenie Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, dotyczące tego przedsięwzięcia.

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE (ECFC) to inwestycja z myślą o nowych impulsach rozwojowych Torunia, stworzeniu kolejnej, nośnej  w skali międzynarodowej marki promocyjnej miasta, poza dotychczasowymi, funkcjonującymi od lat. Jako samorząd staramy się dbać o codzienne, sprawne funkcjonowanie miasta i zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców, ale musimy też myśleć o przyszłości, o czynnikach „miastotwórczych”, budujących renomę Torunia na świecie. Tylko taki, rozwijający się dynamicznie i przyciągający zainteresowanie Toruń zapewni perspektywy dla kolejnych pokoleń mieszkańców.

Państwowa instytucja kultury ECFC została powołana na przełomie w 2019 i 2020 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy udziale Miasta Torunia oraz Fundacji Tumult. W/w partnerzy zmierzają do wybudowania w Toruniu nowoczesnego, architektonicznie ciekawego i wielofunkcyjnego obiektu. Z 600 mln zł przewidzianych na całe przedsięwzięcie większość, bo 400 mln zł stanowi dotacja budżetu państwa dla tej instytucji kultury, przyznana tylko i wyłącznie na tę inwestycję. Dotacji tej nie można przeznaczyć na inny cel w mieście, trafi ona do Torunia tylko w przypadku dojścia inwestycji do skutku.

Kwota wsparcia miasta dla budowy ECFC w Toruniu mieści się w limicie środków na inwestycje, jaki miasto zaplanowało w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zakłada ona, że między rokiem 2021 a 2025 na inwestycje jest zapewnione ponad 1,3 mld zł środków, z czego ok. 813 mln zł wykorzystamy na zadania już zaplanowane i przyjęte do realizacji, a pozostałe 483 mln zł to wolne środki inwestycyjne stanowiące rezerwę.

Festiwal EnergaCamerimage, odbywający się od 2019 r. ponownie w Toruniu, korzysta z istniejącej infrastruktury (m.in. obiektów CKK Jordanki, CSW, multipleksu Cinema City), co nie oznacza, że jest ona wystarczająca i przygotowana technicznie do organizacji wydarzeń światowej rangi, w tym festiwalowych i kongresowych. Podsumowanie rzeczowe i finansowe Festiwalu z roku 2019 pokazuje, iż w jego trakcie goście festiwalowi zostawili w mieście ok. 4,7 mln zł. Do Torunia przyjechało ponad 800 autorów zdjęć, 900 studentów szkół filmowych, 170 gości specjalnych (jurorów, aktorów, laureatów nagród honorowych itp.) i 160 dziennikarzy oraz 1200 reprezentantów przemysłu filmowego, przyznano  4500 akredytacji.  Znaczna część kwoty wydatkowanej na organizację festiwalu, w 2019 roku było to ok. 4 mln zł, pozostała w Toruniu i była m.in. przeznaczona na takie usługi, jak: hotele, gastronomia, transport czy wynagrodzenie mieszkańców zatrudnionych przy przedsięwzięciu. Ekwiwalent reklamowy imprezy dla Torunia wyniósł ponad 16 mln zł, a dla festiwalu 26,3 mln zł.  

Obiekt ECFC będzie posiadał dwukondygnacyjny garaż podziemny, połączony z garażami podziemnymi CSW oraz CKK Jordanki, do którego będą prowadziły co najmniej trzy drogi. Położenie w pobliżu Starówki, gdzie znajduje się większość obiektów hotelowych i gastronomicznych oraz w sąsiedztwie dużych węzłów przesiadkowych (al. Solidarności, pl. Rapackiego), jest dodatkowym atutem, ponieważ uczestnicy w ograniczonym zakresie będą korzystać z własnych środków lokomocji.

Jeśli chodzi o czynniki ryzyka dla inwestycji, to zarówno inwestor ECFC, jak i przedstawiciel cenionego na świecie biura architektonicznego Baumschlager Eberle Lustenau GmbH  deklarują, że budżet inwestycji jest podstawową wytyczną przy projektowaniu obiektu oraz iż biorą pod uwagę wzrost cen wpływających na ostateczny koszt budynku. Natomiast o rocznych kosztach funkcjonowania ECFC po wybudowaniu, a więc za cztery lata, można mówić jedynie szacunkowo, wszelkie doprecyzowania będą następować wraz z powstawaniem obiektu. Ich zasadą będzie równoważenie kosztów z przychodami, tak jak dzieje się to w innych, już działających obiektach tej miary i rangi w miastach europejskich.

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

/-/

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Porozmawiajmy o integracji - plakat
  Miasto
  Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...
 • Miasto
  Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Plakat z informacją o punktach pomocy w Toruniu na przystanku MZK
  Miasto
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Na zdjęciu: osoba na wózku jedzie chodnikiem, wokół spacerują ludzie
  Miasto
  W latach 2024-2028 Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie będzie kontynuować pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Toruńskie programy wsparcia ruszają już od stycznia 2024 r.
 • Wydłużający się czas dostawy elementów małej architektury i warunki pogodowe przyczyniły się do przesunięcia terminu realizacji zadania pn. „Renowacja tarasu widokowego na Bulwarze Filadelfijskim. Zgodnie z aneksem do umowy zadanie zostanie zakończone do 15 grudnia 2023 r.
 • Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.
 • Podczas Gali Jubileuszowej z okazji 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej wręczono medale, nagrody i wyróżnienia. - Wszyscy doceniamy w Toruniu naukowy, ale i także kulturotwórczy profil Książnicy oraz nieprzerwaną wierność dziedzictwu kopernikańskiemu – widoczną nie tylko w oficjalnej nazwie biblioteki - mówił prezydent Michał Zaleski.
 • Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
 • Około 2000 uczestników wzięło udział w 21. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu. Tradycyjnie, wydarzenie odbyło się w pierwszą niedzielę grudnia.
 • 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. - Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz tym, którzy swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Jesteście ważną częścią toruńskiej społeczności - mówi Prezydent...
 • 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.