Prezydent Torunia o budowie pawilonów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Prezydent Torunia o budowie pawilonów

Miasto
Data publikacji: 08 lipca 2022
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski, w tle panorama toruńskiej starówki

Publikujemy oświadczenie Prezydenta Miasta Torunia ws. budowy pawilonów w nabrzeżu nadwiślańskim.

Stanowczo zaprzeczam informacjom medialnym, jakoby Zespół Staromiejski Torunia miał być skreślony z listy UNESCO z powodu budowy dwóch pawilonów w nabrzeżu nadwiślańskim.

Inwestycja nie jest prowadzona w przestrzeni zabytkowej objętej wpisem, ale w strefie buforowej Zespołu Staromiejskiego, na skarpie wiślanej położonej za pasem ulicy otaczającej starówkę. Dachy dwóch budowanych, niewielkich pawilonów znajdują się na poziomie ulicy Bulwar Filadelfijski poniżej posadowienia murów miejskich i w żaden sposób nie wpływają na panoramę starego miasta, widzianą z poziomu tej ulicy, a tym bardziej z np. drugiej strony Wisły czy mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego. Przysłonięcie może mieć miejsce dla osób stojących tuż przy pawilonach lub próbujących korzystać z brzegowych umocnień przeciwpowodziowych rzeki i to na odcinkach szerokości tych pawilonów tj. po 8,5 metra (perspektywa panoramy murów średniowiecznych od strony Wisły ma długość prawie 1000 metrów). Budowa obiektów ma na celu istotną poprawę warunków turystycznego wykorzystania nabrzeża (w pawilonach przewidziane są toalety, obsługa ruchu turystycznego, wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego itp.).

Analiza kryteriów wpisu „Średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia” na Listę UNESCO pokazuje (kryterium: II i IV) iż dobro UNESCO wg. kryterium II „[winno] ukazywać znaczącą wymianę wartości, zachodzącą w danym okresie czasu lub na danym obszarze kulturowym świata w dziedzinie rozwoju architektury lub techniki, sztuk monumentalnych, urbanistyki lub projektowania krajobrazu”; zaś wg kryterium IV: „być wybitnym przykładem typu budowli, zespołu architektonicznego, zespołu obiektów techniki lub krajobrazu, który ilustruje znaczący(e) etap(y) w historii ludzkości”. Wznoszone proste architektonicznie pawilony, wkomponowane w nabrzeże rzeki Wisły, a nie w obszar objęty wpisem (tak jak na przykład było to z istniejącym nowoczesnym budynkiem dawnej kawiarni „Zamkowej”) nie mają istotnego wpływu na atrybuty dobra, na podstawie których wpisano zespół średniowieczny Torunia na Listę UNESCO.

Prowadzona inwestycja uzyskała ponad 70 różnego rodzaju uzgodnień oraz opinii w których uczestniczyły służby konserwatorskie, zarówno miasta jak i województwa. Miasto Toruń zawsze dbało i nieustannie dba o swoje zabytki, w szczególności o obszar wpisany na listę UNESCO, dlatego dochowało należytej staranności przygotowując projekt zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego.

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski


„Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego pod kątem rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na potrzeby związane z obsługą ruchu turystycznego generowanego przez rzekę”

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
  Eko, Kultura, Miasto
  Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Narodowy Dzień Tenisa Stołowego
  Miasto, Sport
  Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.