Prof. Polak z Medalem Honorowym "Thorunium" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Prof. Polak z Medalem Honorowym "Thorunium"

Miasto
Data publikacji: 30 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył medal 30 maja 2023 r. w Dworze Artusa podczas sesji naukowej z okazji 60. urodzin prof. Wojciecha Polaka. - Jestem zaszczycony, iż kopernikański Toruń może cieszyć się z tego, że ten okrągły jubileusz zechciał Pan Profesor spędzić w naszym mieście - zaznaczył prezydent Michał Zaleski.

Sesja naukowa w Dworze Artusa z okazji 60. urodzin prof. Wojciecha Polaka odbyła się pn. Opozycja i opór społeczny w regionie kujawsko-pomorskim w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Prof. dr hab. Wojciech Polak to zasłużony badacz najnowszej historii Polski oraz działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL. Swoją naukową, akademicką i społeczną renomę zyskał zarówno dzięki podejmowanym badaniom historycznym, jak i niezastąpionej i eksperckiej obecności w licznych środowiskach: na Wydziale Nauk Historycznych oraz Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w jawnym i podziemnym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, Instytucie Pamięci Narodowej, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Międzydiecezjalnej Komisji Historycznej czy w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas okolicznościowej sesji prezydent Torunia Michał Zaleski pogratulował profesorowi pięknego życiorysu. Podkreślił też, że na Jego biografię patrzy z respektem i podziwem, przyjmując z wdzięcznością przede wszystkim to, że w pewnym momencie dopisał do niej swój toruński etap. - Te związki z Toruniem są dla nas szczególnie ważne. Pan Profesor mówił, że Polska jest tak piękna i tak bogata, że warto byśmy dla niej pracowali i się dla niej poświęcali. Niech Pan dalej stara się robić to w Toruniu tak jak najlepiej potrafi - powiedział prezydent Michał Zaleski. Prezydent dodał, że najważniejszym śladem, jakie prof. Polak pozostawia dla innych pokoleń to przede wszystkim wierność prawdzie w nauce i życiu społecznym. Przypomniał ponadto jak wiele profesorowi zawdzięcza środowisko Solidarności.

Prezydent nadał jubilatowi Medal Honorowy „Thorunium” - najwyższe wyróżnienie prezydenckie, przyznawane zasłużonym dla Torunia osobom i instytucjom, które zawiera w sobie symbole naszego miasta, czyli gotyckie okno, panoramę Torunia, symbol układu heliocentrycznego i herb Torunia z bramy Ratusza Staromiejskiego.

Podczas okolicznościowej sesji laudację na czesć prof. Polaka wygłosił promotor Jego pracy doktorskiej - prof. dr hab. Janusz Małłek. Przybliżył licznie zgromadzonym uczestnikom uroczystości drogę życiową swojego ucznia i krótko omówił Jego dorobek na polu historii nowożytnej. - Drogi Jubilacie, przekroczyłeś wiek 60 lat. Dla historyka taki wiek oznacza dojrzałość badawczą. Przy Twoim ogromnym dorobku publikacyjnym na niwie historii i politologii teza ta wydaje się trafiona. Życzę Tobie, abyś poczuł w sobie siły i wiarę, że to dopiero półmetek Twojej pracy badawczej - powiedział prof. Janusz Małłek.

Z kolei dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska, prof. UMK, której promotorem pracy doktorskiej był prof. Polak, przybliżyła zgromadzonym osiągnięcia swojego nauczyciela w zakresie historii najnowszej i politologii. Sam Jubilat wygłosił wykład pt. Humor i satyra w stanie wojennym. Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny pt. Wokół opozycji i  oporu społecznego dekady lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych minionego wieku, w którym udział wzięli prof. dr hab.  R. Bäcker, prof. dr hab. Mirosław Golon, dr hab. Mariusz Krzysztofiński,  ks. dr Jarosław Wąsowicz i Jan Wyrowiński.

Prof. dr hab. Wojciech Polak urodził się 22 lutego 1962 r. w Olsztynie. W 1980 r. zaczął studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK. W lutym 1981 r. został członkiem Zarządu Uczelnianego NZS UMK. Działalność podziemną w NZS prowadził także po wprowadzeniu stanu wojennego, był członkiem podziemnego Tymczasowego Zarządu Uczelnianego NZS UMK. Równocześnie przez całe lata osiemdziesiąte współpracował ze strukturami podziemnymi „Solidarności” Regionu Toruńskiego i Regionu Olsztyńskiego (m.in. drukowanie gazetek, kolportaż, działalność publicystyczna). 

W 1985 r. uzyskał stopień magistra i rozpoczął pracę w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. Pracę doktorską Polityka Rzeczypospolitej wobec Moskwy w latach 1607–1613 obronił w 1994 r. Od listopada 2004 r. pracował w Instytucie Politologii UMK, a od października 2005 r. był kierownikiem Zakładu Systemów Politycznych. Dnia 31 sierpnia 2007 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność podziemną i niezależną w latach osiemdziesiątych. 29 lutego 2008 r. otrzymał z rąk Prezydenta Kaczyńskiego tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 2010–2014 pełnił funkcję kierownika Ośrodka Badań Historycznych Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Został konsultantem wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności. W 2016 r. otrzymał powołanie w skład Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie. Uchwałą Senatu RP z dnia 24 czerwca 2016 r. powołany został na członka Kolegium IPN. Przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Kolegium.

Jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego UMK na Wydziale Nauk Historycznych. W ostatnich latach prowadzi badania dotyczące głównie dziejów PRL (stan wojenny w Polsce, działalność Służby Bezpieczeństwa, relacje państwo–Kościół, historia opozycji demokratycznej i „Solidarności”). Ich owocem jest m.in. 25 książek autorskich na ten temat, publikowanych w latach 2003–2016. W grudniu 2015 r. został odznaczony medalem Rady Miasta Torunia „Zasłużony dla Miasta Torunia” na wstędze, a w lutym 2016 r. Krzyżem Wolności i Solidarności. W roku 2020 otrzymał ponadto od Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Za długoletnie pożycie małżeńskie
    Miasto
    Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
  • Kultura, Miasto
    Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
  • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
    Miasto
    W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
    Miasto
    109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
  • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
    Miasto, Sport
    Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
  • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
    Miasto
    Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
  • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
  • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
  • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
  • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
  • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
  • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
  • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
  • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...