Przeprowadzimy audyty | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przeprowadzimy audyty

Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: prezydent Paweł Gulewski stoi w otoczeniu dziennikarzy, którzy trzymają mikrofony, są kamery

Miasto planuje przeprowadzenie audytów zewnętrznych w czterech obszarach, by wypracować rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia w perspektywie do 2030 r.

- Audyty to nie tylko delimitacja i identyfikowanie obszarów kryzysowych, to również rekomendacje, wariantowanie modeli realizacji polityk miejskich z myślą o mieszkańcach. Jest to bardzo ważne dla nas. Jesteśmy już gotowi do tego, aby w niedługim czasie przejść do realizacji ich zlecenia. Dotyczyłyby one kilku obszarów – zakomunikował prezydent Paweł Gulewski podczas briefingu prasowego, jaki odbył się 13 czerwca 2024 r.

Specjalnie powołany zespół, na czele którego stanęła Aneta Pietrzak, skarbnik miasta, dokonał przeglądu sporządzanych okresowo lub doraźnie sprawozdań, audytów czy też kontroli. W efekcie zidentyfikowano cztery obszary, dla których zostaną wypracowane rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia, jak również identyfikacji obszarów kryzysowych, w perspektywie do 2030 r., Obszary, o których mowa, to:

 1. infrastruktura sportowa i rekreacyjna – m.in. kwestie zarządcze, analiza odpłatności,
 2. infrastruktura kultury – m.in. zarządzanie instytucjami, sposób formułowania programów i strategii rozwoju kultury na najbliższe lata,
 3. gospodarowanie nieruchomościami na terenie miasta – m.in. zarządzanie zarówno budynkami, jak i zasobem terenów inwestycyjnych bądź potencjalnych inwestycyjnych,
 4. transport zbiorowy – m.in. kwestie zarządcze, rozpatrywanie w aspekcie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia, czyli gmin sąsiadujących.

- Zależy nam przede wszystkim na zidentyfikowaniu „punktu zero” jeśli chodzi o ocenę funkcjonowania naszego miasta. Mamy wystąpienia pokontrolne, które wskazują, co należy poprawić. Nie jest to tajemnicą, wszystkie wyniki audytów są jawne, tak będzie też w przypadku tych, które dopiero rozpoczniemy. Dla planowania strategicznych kierunków rozwoju naszego miasta w zakresie wspomnianych obszarów potrzebujemy modelowych wskazań i wariantów działania – podsumował prezydent Paweł Gulewski.

W kolejnych tematach audyty będą przeprowadzane przez pracowników Urzędu Miasta Torunia, jednak ze wsparciem zewnętrznym. Pierwszy obszar to udzielanie zamówień publicznych: kwestie procedur, PZP, realizacji postępowań przetargowych, zapytań itp. Drugi to nadzór właścicielski, a więc spółki miejskie i sposób zarządzania nimi, sposób stawiania celów zarządczych i ich egzekwowania.

Zagadnieniem, które pozostaje po stronie Urzędu Miasta, jest kształtowanie projektu budżetu na rok 2025. – Będziemy rozmawiali ze specjalistami o kierunkach i ewentualnym przemodelowaniu metodologii tworzenia budżetu – zapowiedział Prezydent Paweł Gulewski.

Jak poinformował prezydent, już rozpoczęły się prace związane z audytem infrastruktury sportowej, jeśli chodzi o pozostałe obszary, przewiduje się, że postępowania zostaną ogłoszone w II kwartale 2024 r.

Aktualnie trwają prace nad określeniem szczegółowych opisów przedmiotu zamówienia dla poszczególnych obszarów. Kolejnym krokiem będzie oszacowanie wartości zamówień, harmonogramu realizacji i zaplanowanie odpowiednich środków w budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej, przed wszczęciem postępowań na wybór wykonawców w jednym z trybów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.