Przystępujemy do zmian na Wrzosowisku i Winnicy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przystępujemy do zmian na Wrzosowisku i Winnicy

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka

Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.

- Oficjalnie mogę ogłosić, że w sprawie tzw. Wrzosowiska miasto absolutnie nie będzie chciało zbyć tego terenu, a po drugie będziemy chcieli zabezpieczyć funkcje zieleni parkowej i funkcje zieleni takie, jak przyległego dużego kompleksu leśnego. Chcemy, aby mieszkańcy i osoby, które walczyły o ten teren, by pozostawić go takim jaki jest, miały swoją satysfakcję. Już we wrześniu przyjdziemy z przystąpieniem do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, który w sposób formalny i na trwałe zabezpieczy te funkcje, które są – mówił Prezydent Paweł Gulewski na spotkaniu z mediami i dodawał, że zabezpieczona zostanie też czystość na tym terenie.

Swojego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ma doczekać się też zachodnia część Winnicy:

- To jest drugi obszar, który budził niepokoje mieszkańców i osób związanych z organizacjami pozarządowymi, a także radnych. W 2020 roku Rada Miasta Torunia przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego na wschodnią część Winnicy. Natomiast jeśli chodzi o ten teren, który znajduje się po zachodniej części w stronę centrum, mamy tam 31 hektarów. Z projektów konsultacji, które prowadziła Miejska Pracownia Urbanistyczna w latach poprzednich, z tych 31 ha 5 ha Gmina Miasta Toruń chciała przeznaczyć pod zabudowę wielorodzinną. Usługi miały mieć około 1 ha, a w pozostałej części ponad 22 ha miała być zorganizowana zieleń. Mimo to mieszkańcy i inne zaangażowane osoby byli przeciwni tym funkcjom. I dziś chcę powiedzieć, że w IV kwartale tego roku ponownie otworzymy proces konsultacji charakteru tej przestrzeni, jej przeznaczenia i sposobu zagospodarowania. Zaczynamy od nowa. Do tego czasu nie będzie tam żadnej sprzedaży terenów na cele mieszkaniowe podkreślał Prezydent Gulewski.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.