"Raj leży pod stopami matek" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

"Raj leży pod stopami matek"

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Audioinstalacja „Raj leży pod stopami matek” koncentruje się na fenomenie dźwiękowym kroków. Kroki, są elementarną czynnością, którą niemal każdy z nas codziennie wykonuje. Każdy stawia kroki po swojemu, jesteśmy w stanie poznać kogoś po krokach, po jego chodzie. Kroki mogą być indywidualnym, osobistym symbolem wędrówki każdego z nas.W kontekście kultury kojarzone są z wieloma znaczeniami, ale przede wszystkim z motywem wędrówki i podróży – wędrówki przez życie, ale także przez śmierć. Chodzi o ciągłe dążenie, drogę – nie tylko tą dosłowną, ale także duchową.

W literaturze i sztuce pojawia się topos homo viator – motyw ukazujący wędrowców, pielgrzymów, którzy podążają w różnych celach, lecz zawsze w efekcie pokonywanej drogi zyskują wiedzę i mądrość. Niestety podczas naszych życiowych wędrówek ponosimy także klęski, tracimy bliskich oraz co dzień (wraz z upływem minut), siebie samych.

Głosy kroków, jeden z najbardziej niewerbalnych elementów „usłyszenia” samego siebie, staje się w instalacji Rafała Kołackiego symbolem walki z codziennymi przeciwnościami, formą pozytywnej medytacji, kiedy za pomocą wsłuchiwania się we własne odgłosy, znajdujemy się dokładnie w danym momencie i czasie „tu i teraz”. Wsłuchaj się najpierw uważnie, w swoje ciało, „usłysz” Siebie, a następnie zacznij słuchać tego, co znajduje się wokół Ciebie.

Audioinstalacja „Raj leży pod stopami matek”, została stworzona na strychu Dworu Artusa w Toruniu – w miejscu, które usytuowane jest ponad wszystkimi pomieszczeniami, ale cały czas przynależy do budynku. Przestrzenie strychowe zazwyczaj różnią się od pozostałych obszarów, są puste i tajemnicze. Tutaj kroki wybrzmiewają szczególnie wymownie, jesteśmy z nimi sam na sam, słychać je także poniżej. To właśnie w takich pomieszczeniach za pomocą odgłosu kroków „rozmawiasz” z otoczeniem, osiągając szczególną jakość akustyczną.

Pokazowi „Raj leży pod stopami matek” towarzyszyć będzie dźwiękowy performance Rafała Kołackiego.

Rafał Kołacki – dźwięk, koncepcja

Wojtek Skrobiszewski – film

„Siedem

stopni Piekła

na dole

 

Siedem

warstw Nieba

Na górze

 

Jeden poziom

pomiędzy, gdzie

próbowałem istnieć

i poniosłem klęskę”

Data: 
11.05.2023 19:00
Miejsce: 
Artus Cinema
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Porozmawiajmy o integracji - plakat
  Miasto
  Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...
 • Miasto
  Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Plakat z informacją o punktach pomocy w Toruniu na przystanku MZK
  Miasto
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Na zdjęciu: trwają konsultacje w sali z dużymi oknami
  Miasto
  Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia odbędzie się 7 grudnia 2023 r. i poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Wydłużający się czas dostawy elementów małej architektury i warunki pogodowe przyczyniły się do przesunięcia terminu realizacji zadania pn. „Renowacja tarasu widokowego na Bulwarze Filadelfijskim. Zgodnie z aneksem do umowy zadanie zostanie zakończone do 15 grudnia 2023 r.
 • Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.
 • Podczas Gali Jubileuszowej z okazji 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej wręczono medale, nagrody i wyróżnienia. - Wszyscy doceniamy w Toruniu naukowy, ale i także kulturotwórczy profil Książnicy oraz nieprzerwaną wierność dziedzictwu kopernikańskiemu – widoczną nie tylko w oficjalnej nazwie biblioteki - mówił prezydent Michał Zaleski.
 • Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
 • Około 2000 uczestników wzięło udział w 21. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu. Tradycyjnie, wydarzenie odbyło się w pierwszą niedzielę grudnia.
 • 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. - Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz tym, którzy swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Jesteście ważną częścią toruńskiej społeczności - mówi Prezydent...
 • 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.