Razem dla Ziemi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Razem dla Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 19 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Razem dla Ziemi - grafika

Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Celem tej, organizowanej od 1970 r. inicjatywy, jest promowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z nadmiernego rozwoju przemysłu i konsumpcjonizmu, takich jak zaśmiecanie lądów i wód, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie oraz wymieranie gatunków. A w tym roku szczególnie podkreśla się zgubny wpływ tworzyw sztucznych na środowisko naturalne. Jakie alternatywy wybierać, co robić, by tych plastikowych odpadów było mniej? Czytajcie nasz profil @odpadytorun albo sięgnijcie po poradnik nt. zapobiegania powstawaniu odpadów.

Warto śledzić wydarzenia organizowane z okazji Dnia Ziemi i brać w nich udział. To doskonała okazja do spędzenia czasu w rodzinie i gronie przyjaciół, a także do poznania nowych ludzi i cieszenia się pięknem przyrody. – Torunianie już wielokrotnie udowodnili swoje zaangażowanie w kwestie ekologiczne, uczestnicząc w lokalnych inicjatywach na rzecz ochrony środowiska. Dziękujemy za Waszą ekoaktywność! Tylko od początku roku nasi mieszkańcy, organizując się w grupy, zebrali z własnej inicjatywy 6 500 kg odpadów, sprzątając 25 różnych lokalizacji na terenie naszego miasta – mówi Zbigniew Fiderewicz – Zastępca Prezydenta Miasta.

Choć wspólne działania są ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z nas zorganizował własne, indywidualne obchody Dnia Ziemi. Nawet najmniejsze gesty, takie jak posadzenie drzewa, sprzątanie terenów publicznych czy wymiana żarówek na energooszczędne mogą mieć istotny wpływ na nasze środowisko. Dzień Ziemi to także doskonała okazja do zwiększenia swojej wiedzy na temat problemów ekologicznych, np. poprzez przeglądanie materiałów edukacyjnych w Internecie, oglądanie filmów przyrodniczych lub uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez ośrodki edukacji ekologicznej. Warto zajrzeć też na stronę www.odpady.torun.pl, gdzie znaleźć można ciekawe informacje m.in. na temat prawidłowego postępowania z odpadami.

- Polecamy też udział w akcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu, które już po raz ósmy organizuje zbiórkę odpadów wielkogabarytowych – zupełnie za darmo – dodaje prezydent Fiderewicz. - A może aura będzie sprzyjająca i torunianie wybiorą się na sprzątanie terenów publicznych. Zapraszamy do wzięcia udziału w spacerze wyposażonym w rękawiczki i worki na śmieci. Po zebraniu odpadów można zgłosić ich odbiór na odpady@um.torun.pl lub telefonicznie 56 6118332.

Dołączając do akcji ekologicznych z okazji Dnia Ziemi, możecie pochwalić się zdjęciami na portalach społecznościowych, oznaczając nasz profil @odpadytorun!

Najczęściej czytane aktualności

 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
  Kultura, Miasto
  Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
  Miasto, Sport
  Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
  Kultura, Miasto
  W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
 • Członek Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas koncertu w CKK Jordanki
  Miasto
  Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
 • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.