REanimacja Bydgoskiej 52 | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

REanimacja Bydgoskiej 52

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
REanimacja Bydgoskiej 52

Gmina Miasta Toruń w okresie od 02 grudnia 2019 r. do 31 grudnia 2023 r. realizowała projekt  pt.: „REanimacja Bydgoskiej 52 – adaptacja zabytkowej kamienicy na cele społecznie użyteczne” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 6 „Solidarne społeczeństwo i konkurencyjne kadry”, Działanie 6.4 „Rewitalizacja oraz inwestycje w infrastrukturę edukacyjną w ramach ZIT”, Poddziałanie 6.4.1 „Rewitalizacja obszarów miejskich i ich obszarów funkcjonalnych w ramach ZIT”.

Wartość ogółem projektu wyniosła: 13 063 741 zł, koszty kwalifikowalne: 11 064 800 zł, dofinansowanie: 10 511 560 zł. Projekt był współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa.

W ramach projektu zrealizowano prace konstrukcyjne i architektoniczne, podbicie istniejących fundamentów budynku oraz wykonano dodatkowe stopy, uzupełnienia i posadzki, wykonano fundament i konstrukcję szybu windowego umieszczonego wewnątrz dziedzińca, wykonano hydroizolację pionową i poziomą oraz termoizolację ścian fundamentowych piwnicy, remont części ścian nośnych, będących w słabym stanie technicznym, wyburzono część ścianek działowych nienośnych w celu nadania nowej funkcjonalności obiektowi.

Część otworów okiennych i drzwiowych została zamurowana. Odtworzone zostały dwa balkony drewniane oraz przeprowadzony został remont klatek schodowych, remont poszycia dachowego i zadaszenia dziedzińca w konstrukcji aluminiowo- szklanej. Przeprowadzone zostały prace mające na celu rewitalizację poprzez prace restauratorskie i konserwatorskie (klatek schodowych, schodów, stolarek, polichromii ścian, sztukaterii, stolarek, schodów, witraży sztukaterii i stolarki, stolarki okiennej i drzwiowej oraz ścianek loggii, elewacji).
W obiekcie zrealizowano pełne roboty instalacyjne w odniesieniu do instalacji wody zimnej i ciepłej, instalacji kanalizacji sanitarnej, instalacji c.o., instalacji elektrycznej, teletechnicznej, alarmowej, odgromowej. W budynku zapewniona została wentylacja wraz z klimatyzacją
i instalacją ppoż. Odwodnienie dachu zostało zapewnione będzie poprzez orynnowanie obiektu. Na dachu umieszczone zostały panele fotowoltaiczne. W ramach projektu podjęte zostały również prace związane z zagospodarowaniem placu wokół budynku.

W budynku zaplanowano utworzenie Dziennego Domu Pobytu dla 30 seniorów oraz Zakładu Aktywności Zawodowej.

fot. główne Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.