Rodzice zastępczy docenieni na Gali | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rodzice zastępczy docenieni na Gali

Miasto
Data publikacji: 14 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W piątek 14 czerwca 2024 r. w Hotelu Filmar przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu odbyła się Gala Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. 

Gala była podsumowaniem regionalnych obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego - polskiego święta ustanowionego na 30 maja zgodnie z uchwałą Sejmu RP. Organizatorami tych obchodów były powiatowe centra pomocy rodzinie, miejskie ośrodki pomocy społecznej i placówki opiekuńczo-wychowawcze. - Wszystkie te instytucje w ostatnich tygodniach zorganizowały wiele wydarzeń, które prowadziły do tego, aby spopularyzować ideę rodzicielstwa zastępczego i pokazać, że warto o nią dbać. Tym dzisiejszym spotkaniem chcielibyśmy Państwu pokazać jak bardzo cenimy Waszą działalność, jak ona jest ważna i będziemy się zastanawiać co zrobić, aby było nam łatwiej i było nas więcej. Spotykamy się po to, żeby Państwa docenić i wzmocnić - podkreślił Michał Neumann, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu.

- My jako Samorząd Województwa i ROPS chcemy zapewnić, że jesteśmy do Państwa dyspozycji i będziemy czynić wiele, aby piecza zastępcza w naszym regionie rozwijała się jak najbardziej dynamicznie. Musi się rozwijać, ponieważ wiele dzieci, którym zabrakło opieki, miłości i wsparcia musi szukać wsparcia u nas i u Państwa - dodał dyrektor Neumann.

Uroczystej gali towarzyszyła konferencja pt. „Rodzic na zastępstwo – miłość na zawsze” adresowana do kadry instytucji pomocy i integracji społecznej oraz kadry instytucji wspierania rodziny i pieczy zastępczej z województwa kujawsko-pomorskiego. W trakcie konferencji odbyły się wykłady dotyczące m. in. ochrony praw dziecka, depresji u dzieci i młodzieży, aktualnej sytuacji małoletnich umieszczonych w pieczy zastępczej z punktu widzenia sądów rodzinnych oraz o sytuacji młodych dorosłych po doświadczeniu życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Gala objęta została patronatem honorowym Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbiety Piniewskiej i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Wzięli w niej udział m.in.: Adam Szponka - zastępca prezydenta Torunia, Robert Ruta - główny specjalista w Zespole Spraw Rodzinnych i Nieletnich Biura Rzecznika Praw Dziecka, Krystyna Żejmo-Wysocka – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Anna Sobiesiak – dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Toruniu, a także przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, uczelni wyższych, Sądu Okręgowego w Toruniu, policji.

- Miałem taką refleksję jeszcze jako dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, że udało nam się naprawdę dużo zrobić, że system regionalnego wsparcia, rozbudowa placówek z programu regionalnego wyglądają imponująco. Jednak mimo tych pieniędzy, które się pojawiły z Unii Europejskiej, jeszcze bardzo dużo jest do zrobienia - powiedział podczas gali zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka.

Zastępca prezydenta podziękował dyrektorom i pracownikom placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz wszystkim rodzicom zastępczym: - Chciałem Państwu podziękować za decyzję bycia rodzinami zastępczymi. To był naprawdę odważny krok, żeby wejść do systemu pieczy zastępczej, ponieważ to nie jest łatwy system, nie jest to łatwa praca.

Fot.: © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.