Rokita i Weber odbiorą Nagrody Lindego | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rokita i Weber odbiorą Nagrody Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W dniach od 14 do 17 czerwca 2024 r. w związku z 28. edycją Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego Toruń będzie gościł oficjalną delegację miasta Getyngi.

Spektakl Weltmajstry w Baju Pomorskim

Uroczystość wręczenia Nagrody poprzedzi w piątek 14 czerwca wyjątkowe wydarzenie z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi. Tego dnia o godz. 19:00 w Teatrze Baj Pomorski zaprezentuje się Teatr Korez z Katowic ze spektaklem Weltmajstry. Akcja przedstawienia rozgrywa się w 2050 roku w pewnym śląskim barze, gdzie spotyka się czworo znajomych. Zagorzali kibice liczą na tytuł mistrza świata.

Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Roberta Talarczyka, który na zakończonych niedawno 38. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora otrzymał nagrodę Kapituły Akredytowanych Dziennikarzy za najlepszy spektakl festiwalu. Muzykę do Weltmajstrów skomponował popularny polski raper Miuosh! Spektakl cechują wartka akcja, nieoczywiste zwroty, niebanalny humor i komizm postaciowo-sytuacyjny. Bohaterowie przetykają swoje kwestie wyrażeniami rodem wtrąconymi z języka śląskiego. Przedstawienie stanowi znakomitą okazję do tego, by przyjrzeć się śląskiej perspektywie postrzegania świata. 

Wręczenie Nagrody im. Lindego

Uroczystość wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego - honorowego dyplomu, pamiątkowego medalu oraz gratyfikacji finansowej - które otrzymają Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski, odbędzie się w niedzielę 16 czerwca o godz. 12:00 w uroczystej oprawie w Ratuszu Staromiejskim. Nagrodę wręczą Nadburmistrz Miasta Getyngi Petra Broistedt oraz Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski i Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz. Wręczenie nagrody poprzedzi wygłoszenie laudacji dla naszych laureatów przez Beatę Troger - krytyczkę literacką z Frankfurtu nad Menem oraz prof. dr hab. Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Podczas uroczystości usłyszymy również zespół Jazztelmen w składzie: Igor Nowicki – fortepian, Marek Marszałek – saksofony, Marcin Grabowski – kontrabas, Waldemar Franczyk – perkusja. W programie m.in. autorskie aranżacje utworów Marka Grechuty, Krzysztofa Komedy, w tym słynna ballada Nim wstanie dzień.

Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawana jest od 1996 roku przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi. Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, „których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.

Podczas posiedzenia w Getyndze w dniu 28 października 2023 r. Kapituła Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego dokonała wyboru, wskazując nazwiska dwóch osób, które w tym roku otrzymają to zaszczytne, polsko-niemieckie wyróżnienie kulturalne. Oficjalny komunikat o laureatach Nagrody i o uroczystości wręczenia Nagrody wydany został tego samego dnia w Toruniu i Getyndze w 253. rocznicę urodzin S. B. Lindego - 24 kwietnia 2024 r.

Anne Weber jest niemiecką pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną (historia, miłość, eschatologia). Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m. in. utwory laureatów nagrody Lindego Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer.

Zbigniew Rokita to reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych (2023), Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020). Stały współpracownik Tygodnika Powszechnego. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.