Rozmawiali o bezpieczeństwie cyfrowym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozmawiali o bezpieczeństwie cyfrowym

Miasto
Data publikacji: 29 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: uczestnicy konferencji o cyberbezpieczeństwie siedzą w sali mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego

W Ratuszu Staromiejskim 29 maja 2023 r. gościł minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, by rozmawiać z samorządowcami o cyberzagrożeniach w administracji.

Spotkanie w ratuszu poświęcone było dwóm tematom – minister Janusz Cieszyński przedstawił problem cyberzagrożeń w administracji publicznej, a Jarosław Wróbel, prezes zarządu Energa Obrót SA – efektywności energetycznej. W Sali Mieszczańskiej obecni byli: prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, posłanka Jolanta Borowiak, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, prezydent Michał Zaleski i jego zastępca Adrian Mól, sekretarz województwa Marek Smoczyk oraz zaproszeni samorządowcy i przedstawiciele mediów.

Gości powitał prezydent Michał Zaleski. – Dzisiaj w Ratuszu Staromiejskim ma miejsce dyskusja o współczesności. Skorzystajmy z tej możliwości spotkania i rozmawiajmy, zwracajmy się z pytaniami, a także pomysłami do naszych gości – mówił prezydent.

Pomysłodawcą konferencji był wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który tak wyjaśniał jej ideę: - Podczas licznych spotkań i rozmów z samorządowcami słyszę, jakie rzeczy i elementy ich niepokoją, które powodują pewne kłopoty w funkcjonowaniu. Jedną z nich jest ochrona przed cyberzagrożeniami.  

- Jeżeli chcemy dbać o cyberbezpieczeństwo w administracji, w swoim urzędzie, w swojej instytucji, to musimy zacząć od siebie i od swoich współpracowników, żeby te podstawowe zasady cybehigieny stosować – zaczął minister Janusz Cieszyński. W swym wystąpieniu skupił się na tym, co rząd już zrealizował w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji oraz co ma w planach w tym zakresie. Minister zapowiedział także uruchomienie w 2023 r. programu „Bezpieczny samorząd”, w ramach którego każdy samorząd w Polsce dostanie grant na wsparcie swojej infrastruktury w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Będą zmiany w komunikacji miejskiej na Podgórzu
  Miasto, MZK
  Znamy efekt konsultacji w sprawie kursowania komunikacji miejskiej na Podgórzu. Uzgodnione zmiany zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: seniorzy wraz z prezydentem Pawłem Gulewskim i jego zastępczynią Dagmarą Zielińską siedzą na ławeczce, za nimi drzewa
  Eko, Miasto
  Ławeczka Seniorów stanęła na placu 4 czerwca 1989 roku z inicjatywy Rady Seniorów Miasta Torunia kadencji 2019-2024.
 • Miasto
  Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Delegacja chińska z Ambasadorem Sun Linjiangiem i prezesem Adamem Marszałkiem
  Biznes, Miasto
  Ambasador Chin Sun Linjiang i Ambasador Kazachstanu Alim Kirabayev gościli 22 maja 2024 r.w Toruniu. Spotkał się z nimi prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
 • Miasto
  - W środę 22 maja od godz. 17:00 aż do godz. 2:00 dnia 23 maja 2024 r. na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Zawodnicy Akademickiego Klubu Karate Tradycyjnego przywieźli z Mistrzostw Europy w Słowenii pięć medali.
 • Wieczna miłość i „Dracula” Francisa Forda Coppoli z Garym Oldmanem w roli głównej będą motywem przewodnim 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze!
 • Bławatkowa na toruńskich Wrzosach zyskała zupełnie nowy wygląd. Wszystko to za sprawą zakończonej w tym miejscu przebudowy.
 • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Mień, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
 • Znamy efekt konsultacji w sprawie kursowania komunikacji miejskiej na Podgórzu. Uzgodnione zmiany zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2024 r.
 • Ławeczka Seniorów stanęła na placu 4 czerwca 1989 roku z inicjatywy Rady Seniorów Miasta Torunia kadencji 2019-2024.
 • Delegacja Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe miała zaszczyt uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino. Wyjazd był wspierany przez Miasto Toruń.
 • Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.