Rozświetlą Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozświetlą Toruń

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i Katarzyna Czachowska z TZMO podczas konferfencji prasowej przed budynkiem Collegium Maximum

Czternasta edycja  Bella Skyway Festival zagości w Toruniu 15-19 sierpnia 2023 r. Po raz drugi swoją instalację zaprezentuje Disney.

- Wracamy do wcześniejszej formuły festiwalu – całość będzie się odbywać w przestrzeniach otwartych, ogólnodostępnych Zespołu Staromiejskiego. Około 20 instalacji przez pięć dni festiwalowych będzie dostępnych dla wszystkich, którzy będą chcieli uczestniczyć w prezentacji piękna światła i muzyki i przede wszystkim – piękna Zespołu Staromiejskiego Toruniamówił prezydent Michał Zaleski 1 czerwca 2023 r. podczas konferencji prasowej poświęconej 14. Edycji Bella Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie.

Instalacje pojawią się m.in. na Collegium Maximum na Placu Rapackiego, na Rynku Staromiejskim, w Ruinach Podominikańskich, na ul. Chełmińskiej i Urzędzie Marszałkowskim. Oglądać je będzie można przez pięć dni festiwalowych, od 15 do 19 sierpnia 2023 r. codziennie od godz. 20:30 do północy.

Tegoroczny motyw festiwalu to „Marzyciele z zielonej planety”, który nawiązuje nie tylko do postaci słynnego astronoma, ale również tematu ekologii i dbania o naszą planetę. Nowoczesne rozwiązania i technologie, tworzone przez prawdziwych wizjonerów, takich jak Mikołaj Kopernik, sprawiają, że nasza planeta staje się wyjątkowym miejscem, pełnym zieleni, w którym technika i natura współistnieją w harmonii. W tym roku organizatorzy Bella Skyway Festival chcą pokazać, że festiwale światła mogą promować odnawialne źródła energii oraz technologie, dzięki którym ludzie mogą żyć w zgodzie z naturą. Jak zaznaczył Krystian Kubjaczyk z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, część instalacji będzie zasilanych energią słoneczną, będzie także sprawdzany ślad węglowy, by po festiwalu zbilansować go nasadzeniami.

- Kluczem do sukcesu festiwalu jest jak zawsze różnorodność. Będą bardzo różne formy twórcze, w tym formy wykorzystywania światła – naturalnego jako ogień i projekcji na budynkach oraz instalacji i artystycznych rzeźb. Będzie około 4 mappingów, pozostałe instalacje będą miały inny charakter, także poprzez umieszczenie w zaułkach Zespołu Staromiejskiego, co pozwoli i torunianom, i turystom, odkrywać nowe oblicze miasta opowiadał Krystian Kubjaczyk z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Po raz drugi w historii toruńskiego festiwalu światła partnerem wydarzenia będzie najbardziej rozpoznawalny twórca filmów animowanych na świecie – Disney. Główną atrakcją tegorocznego Bella SkywayFestival będzie niezwykły mapping, stworzony z okazji stulecia istnienia tej wytwórni filmów. Jego twórcą jest grupa Ocubo przez portugalskich artystów z grupy Ocubo – jednych z najlepszych na świecie specjalistów od projekcji 3D.

- Mamy wielką przyjemność ponownie brać udział w Bella Skyway Festival. Poprzedni projekt stworzony z Disneyem prezentowaliśmy tu dwa lata temu. Współpraca z Disneyem jest wymagająca, ale też ekscytująca. Tym razem zgłębiamy najważniejsze filmy-ikony Disneya pod kątem motywu przewodniego festiwalu, czyli marzeń - mówił goszczący w Toruniu Ivo Leite, Creative Art Director z grupy Ocubo. Mapping z okazji 100-lecia Disneya zaprezentowany zostanie na Collegium Maximum. Po raz pierwszy w historii festiwalu zagospodarowana zostanie również tylnia ściana budynku, na której widzowie będą mogli obejrzeć drugi mapping, pokazujący jak na przestrzeni lat zmieniał się proces tworzenia animacji w studiu Disneya.

Instalacja Disneya jest jedyną podczas tegorocznej edycji festiwalu, na którą trzeba mieć bilety – są one już dostępne za pośrednictwem strony www.kupbilecik.pl – do 14 sierpnia bilety kosztują 10 zł każdy, po tym terminie – 15 zł.

Nowością podczas 14. Edycji Bella Skyway Festival jest konkurs „Bella Young Graphic Design Award”, który da twórcom z kręgu designu, rysunku i projektowania graficznego szansę zaprezentowania swoich umiejętności. - Prosimy nie kierować się słowem „young”. Ono oznacza to, że konkurs nie jest skierowany do profesjonalistów, ale do tych, którzy próbują, zaczynają i jest im blisko do artystycznej scenywyjaśniała Katarzyna Czachowska, przedstawicielka TZMO SA, sponsora tytularnego Bella Skyway Festival. – Zachęcamy zatem wszystkich, którym w duszy gra grafika, projekt graficzny, design, by otworzyli swoje głowy, serca i wzięli udział w konkursie. Jego temat jest taki sam, jak motyw przewodni festiwalu, czyli „Marzyciele z zielonej planety”.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich osób pełnoletnich, które zawodowo lub hobbystycznie zajmują się projektowaniem lub grafiką komputerową. Aby wziąć nim udział, należy wykonać projekt w formie statycznej grafiki lub animacji, zgodny z wytycznymi zawartymi w regulaminie konkursu, a następnie wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.bellaskyway.pl. Wszystkie zgłoszone projekty wezmą udział w weryfikacji, a następnie spośród nich zostanie wybranych 10 prac i pokazanych na fasadzie budynku toruńskiego. Wówczas też będzie odbywać się głosowanie, w wyniku którego trzy najlepsze zdaniem widzów projekty otrzymają nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 50 tys. zł.

Przypomnijmy, że Grupa TZMO i marka Bella jako partner tytularny festiwalu od 10 lat pomagają go rozwijać. Dzięki ich wsparciu co roku w Toruniu mogą pojawiać się artyści o światowej renomie, którzy odwiedzają największe festiwale światła na świecie - m.in. francuska grupa Carabosse, Anooki czy portugalska grupa Ocubo, które przygotowywały widowiskowe mappingi.

Fot. Wojtek Szabelski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Górale na Placu Dominikańskim
  Kultura, Miasto
  Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.