Rozświetlą Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rozświetlą Toruń

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i Katarzyna Czachowska z TZMO podczas konferfencji prasowej przed budynkiem Collegium Maximum

Czternasta edycja  Bella Skyway Festival zagości w Toruniu 15-19 sierpnia 2023 r. Po raz drugi swoją instalację zaprezentuje Disney.

- Wracamy do wcześniejszej formuły festiwalu – całość będzie się odbywać w przestrzeniach otwartych, ogólnodostępnych Zespołu Staromiejskiego. Około 20 instalacji przez pięć dni festiwalowych będzie dostępnych dla wszystkich, którzy będą chcieli uczestniczyć w prezentacji piękna światła i muzyki i przede wszystkim – piękna Zespołu Staromiejskiego Toruniamówił prezydent Michał Zaleski 1 czerwca 2023 r. podczas konferencji prasowej poświęconej 14. Edycji Bella Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie.

Instalacje pojawią się m.in. na Collegium Maximum na Placu Rapackiego, na Rynku Staromiejskim, w Ruinach Podominikańskich, na ul. Chełmińskiej i Urzędzie Marszałkowskim. Oglądać je będzie można przez pięć dni festiwalowych, od 15 do 19 sierpnia 2023 r. codziennie od godz. 20:30 do północy.

Tegoroczny motyw festiwalu to „Marzyciele z zielonej planety”, który nawiązuje nie tylko do postaci słynnego astronoma, ale również tematu ekologii i dbania o naszą planetę. Nowoczesne rozwiązania i technologie, tworzone przez prawdziwych wizjonerów, takich jak Mikołaj Kopernik, sprawiają, że nasza planeta staje się wyjątkowym miejscem, pełnym zieleni, w którym technika i natura współistnieją w harmonii. W tym roku organizatorzy Bella Skyway Festival chcą pokazać, że festiwale światła mogą promować odnawialne źródła energii oraz technologie, dzięki którym ludzie mogą żyć w zgodzie z naturą. Jak zaznaczył Krystian Kubjaczyk z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, część instalacji będzie zasilanych energią słoneczną, będzie także sprawdzany ślad węglowy, by po festiwalu zbilansować go nasadzeniami.

- Kluczem do sukcesu festiwalu jest jak zawsze różnorodność. Będą bardzo różne formy twórcze, w tym formy wykorzystywania światła – naturalnego jako ogień i projekcji na budynkach oraz instalacji i artystycznych rzeźb. Będzie około 4 mappingów, pozostałe instalacje będą miały inny charakter, także poprzez umieszczenie w zaułkach Zespołu Staromiejskiego, co pozwoli i torunianom, i turystom, odkrywać nowe oblicze miasta opowiadał Krystian Kubjaczyk z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Po raz drugi w historii toruńskiego festiwalu światła partnerem wydarzenia będzie najbardziej rozpoznawalny twórca filmów animowanych na świecie – Disney. Główną atrakcją tegorocznego Bella SkywayFestival będzie niezwykły mapping, stworzony z okazji stulecia istnienia tej wytwórni filmów. Jego twórcą jest grupa Ocubo przez portugalskich artystów z grupy Ocubo – jednych z najlepszych na świecie specjalistów od projekcji 3D.

- Mamy wielką przyjemność ponownie brać udział w Bella Skyway Festival. Poprzedni projekt stworzony z Disneyem prezentowaliśmy tu dwa lata temu. Współpraca z Disneyem jest wymagająca, ale też ekscytująca. Tym razem zgłębiamy najważniejsze filmy-ikony Disneya pod kątem motywu przewodniego festiwalu, czyli marzeń - mówił goszczący w Toruniu Ivo Leite, Creative Art Director z grupy Ocubo. Mapping z okazji 100-lecia Disneya zaprezentowany zostanie na Collegium Maximum. Po raz pierwszy w historii festiwalu zagospodarowana zostanie również tylnia ściana budynku, na której widzowie będą mogli obejrzeć drugi mapping, pokazujący jak na przestrzeni lat zmieniał się proces tworzenia animacji w studiu Disneya.

Instalacja Disneya jest jedyną podczas tegorocznej edycji festiwalu, na którą trzeba mieć bilety – są one już dostępne za pośrednictwem strony www.kupbilecik.pl – do 14 sierpnia bilety kosztują 10 zł każdy, po tym terminie – 15 zł.

Nowością podczas 14. Edycji Bella Skyway Festival jest konkurs „Bella Young Graphic Design Award”, który da twórcom z kręgu designu, rysunku i projektowania graficznego szansę zaprezentowania swoich umiejętności. - Prosimy nie kierować się słowem „young”. Ono oznacza to, że konkurs nie jest skierowany do profesjonalistów, ale do tych, którzy próbują, zaczynają i jest im blisko do artystycznej scenywyjaśniała Katarzyna Czachowska, przedstawicielka TZMO SA, sponsora tytularnego Bella Skyway Festival. – Zachęcamy zatem wszystkich, którym w duszy gra grafika, projekt graficzny, design, by otworzyli swoje głowy, serca i wzięli udział w konkursie. Jego temat jest taki sam, jak motyw przewodni festiwalu, czyli „Marzyciele z zielonej planety”.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich osób pełnoletnich, które zawodowo lub hobbystycznie zajmują się projektowaniem lub grafiką komputerową. Aby wziąć nim udział, należy wykonać projekt w formie statycznej grafiki lub animacji, zgodny z wytycznymi zawartymi w regulaminie konkursu, a następnie wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.bellaskyway.pl. Wszystkie zgłoszone projekty wezmą udział w weryfikacji, a następnie spośród nich zostanie wybranych 10 prac i pokazanych na fasadzie budynku toruńskiego. Wówczas też będzie odbywać się głosowanie, w wyniku którego trzy najlepsze zdaniem widzów projekty otrzymają nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 50 tys. zł.

Przypomnijmy, że Grupa TZMO i marka Bella jako partner tytularny festiwalu od 10 lat pomagają go rozwijać. Dzięki ich wsparciu co roku w Toruniu mogą pojawiać się artyści o światowej renomie, którzy odwiedzają największe festiwale światła na świecie - m.in. francuska grupa Carabosse, Anooki czy portugalska grupa Ocubo, które przygotowywały widowiskowe mappingi.

Fot. Wojtek Szabelski

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...