Konferencja dotycząca rewitalizacji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rozwój

Konferencja dotycząca rewitalizacji

Konferencja: Rewitalizacja w miastach

Konferencja pn. „Rewitalizacja w mieście – Dlaczego? Dla kogo? Przykłady dobrych praktyk oraz przyszłość rewitalizacji w nowej perspektywie finansowej. Edycja II”

 


W dniu 5 grudnia 2013 r. w Toruniu w hotelu Copernicus Toruń Hotel odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom rewitalizacyjnym pn. „Rewitalizacja w mieście – Dlaczego? Dla kogo? Przykłady dobrych praktyk oraz przyszłość rewitalizacji w nowej perspektywie finansowej. Edycja II”.

Konferencja organizowana w Toruniu jest jedyną podejmowaną przez samorząd miejski w województwie inicjatywą związaną z dostarczaniem miastom know-how w zakresie realizacji polityki rozwoju, w tym rewitalizacji.

Tegoroczna konferencja adresowana była do mieszkańców Torunia oraz innych miast regionu, pracowników samorządowych, organizacji pozarządowych, do obecnych i potencjalnych beneficjentów oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką miejską. Wydarzenie w zamyśle miało mieć charakter edukacyjny, miało przedstawiać wymierne efekty procesu rewitalizacji i korzyści wynikające ze wspólnych starań o bardziej funkcjonalną i przyjazną przestrzeń miejską oraz zachęcić społeczeństwo do współdziałania. Do wygłoszenia prelekcji zaproszono specjalistów w dziedzinie rewitalizacji, w tym pracowników naukowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Gdańskiej, pracowników samorządowych, niezależnych ekspertów.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Wojciech Kłosowski , dr hab. inż. arch. Daniel Załuski oraz prof. dr hab. Daniela Szymańska, specjaliści od rewitalizacji miast w Polsce i za granicą, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz administracji samorządowej.


Do pobrania:

1. Program konferencji
2. Podsumowanie konferencji
3. Galeria zdjęć

Prezentacje omawiane na konferencji:

1. Rewitalizacja a przemiany społeczności miejskich
Wojciech Kłosowski, niezależny ekspert
2. Przekształcenia dworców i terenów kolejowych na nowe funkcje miejskie
dr hab. inż. arch. Daniel Załuski, Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska
3. Inteligentne miasta jako nowe wyzwania rewitalizacyjne
prof. dr hab. Daniela Szymańska, mgr inż. Krzysztof Rogatka, Katedra Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego, Wydział Nauk o Ziemi, Uniwersytet Mikołaja Kopernika
4. Rewitalizacja w perspektywie finansowej 2014-2020
dr Małgorzata Wiśniewska, Zastępca Dyrektora Departamentu Planowania Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
5. Doświadczenia w rewitalizacji na przykładzie Wejherowa
mgr inż. Wojciech Kozłowski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa
6. Toruńskie doświadczenia rewitalizacyjne – odnowa kamienic mieszkalnych
Maciej Janusz – Zastępca Dyrektora  ds. Technicznych, Krzysztof Mielczarek – Biuro Obsługi Mieszkańców nr I , Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu
7. Przykłady projektów rewitalizacyjnych realizowanych w Toruniu

[20.12.2013]

 



Konferencja pn. „Rewitalizacja w mieście – Dlaczego? Dla kogo? Przykłady dobrych praktyk oraz przyszłość rewitalizacji w nowej perspektywie finansowej”

 



W dniu 2 grudnia 2011 r. w Toruniu w Hotelu Mercure Helios odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom rewitalizacyjnym pn. „Rewitalizacja w mieście – Dlaczego? Dla kogo? Przykłady dobrych praktyk oraz przyszłość rewitalizacji w nowej perspektywie finansowej”.

Celem konferencji było podniesienie świadomości władz miejskich, pracowników magistratów, liderów społeczności lokalnych, przedsiębiorców, a także samych mieszkańców w zakresie rozmaitych aspektów rewitalizacji miast. Na spotkaniu omówiono ogólne zagadnienia dotyczące procesu rewitalizacji, wskazując szanse i zagrożenia, a także spoglądając w kierunku przyszłej perspektywy finansowej. Poruszono kwestie związane ze źródłami finansowania zadań rewitalizacyjnych, takie jak formuła partnerstwa publiczno-prywatnego, Inicjatywa JESSICA oraz fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Podsumowano także podjęte działania rewitalizacyjne w  województwie kujawsko-pomorskim (m.in. dofinansowane ze środków Unii Europejskiej z Regionalnych Programów Operacyjnych czy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

W spotkaniu wzięli udział m.in. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens oraz dr inż. arch. Andreas Billert, specjaliści od rewitalizacji miast w Polsce i za granicą, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz delegacje z miast regionu. Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministra Rozwoju Regionalnego i była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013, w ramach konkursu dotacji zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Do pobrania:
1. Program konferencji
2. Galeria zdjęć
 
Prezentacje omawiane na konferencji:
1. Otwarcie konferencji
Zbigniew Fiderewicz, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia
2. Zarządzanie rozwojem przestrzennym miast, wybrane aspekty zagospodarowania przestrzeni publicznej
dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska
3. Zintegrowany plan rozwoju miasta – problemy planowania i realizacji przekształceń miejskich na przykładzie Drezna i Lipska
dr inż. arch. Andreas Billert, specjalista w zakresie rozwoju miast 
4. Rewitalizacja w przyszłej perspektywie finansowej, Inicjatywa JESSICA
dr Małgorzata Wiśniewska, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
5. Rewitalizacja miast w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych
Agnieszka Dawydzik, Zastepca Dyrektora Departamentu Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
6. Partnerstwo publiczno-prywatne, jako sposób na finansowanie działań i programów rewitalizacyjnych w kontekście przyszłej perspektywy finansowej
dr Paweł Nowicki, Katedra Prawa Europejskiego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
7. Działania konserwatorskie w Toruniu na przykładzie projektu „Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO”
Mirosława Romaniszyn, Miejski Konserwator Zabytków, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu
8. Rewitalizacja w Toruniu
Agnieszka Lisek, Dyrektor Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego, Urząd Miasta Torunia
9. Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Włocławek do 2015 roku
Jacek Kuźniewicz, Zastępca Prezydenta  Miasta Włocławek
10. Doświadczenia Grudziądza we wdrażaniu Lokalnego Programu Rewitalizacji
Jacek Wrzos, Naczelnik  Wydziału Funduszy Europejskich, Urząd Miejski w Grudziądzu
11. Program rewitalizacji i rozwoju Bydgoskiego Węzła Wodnego
Stanisław Wroński, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy
12. Bydgoszcz ze Słonecznika. Rewitalizacja nadrzecznych obszarów miasta
Iwona Loose, Wydział Rozwoju i Strategii Miasta, Urząd Miasta Bydgoszczy

Najczęściej czytane aktualności

  • Uczestnicy uroczystości pod tablicą placu 4 czerwca 1989 r.
    Miasto
    Skwer przy alei Solidarności w Toruniu nosi nazwę placu 4 czerwca 1989 r. Uroczystość zgromadziła 4 czerwca 2023 r. tłumy torunian.
  • Miasto
    W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • Dziewczynka obracająca tęczowym kołem z nazwami elemntów środowiska naturalnego
    Eko, Miasto
    Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska miasto i jego partnerzy zaprosili mieszkańców 4 czerwca 2023 r. na ekopiknik w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Miasto
    W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • Miasto
    2 czerwca 2023 r. poznaliśmy laureatów etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.
  • Przedstawiciele wszystkich toruńskich placówek muzealnych spotkali się 2 czerwca 2023 r. w ratuszu z okazji Dnia Muzealnika.
  • 25-lecie istnienia świętował 2 czerwca 2023 r. zespół taneczny MIX działający w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Bażyńskich.
  • Mocna oferta terenów dla biznesu w lewobrzeżnej części Torunia. W rejonie ul. Andersa i Poznańskiej miasto ma dla inwestorów blisko ponad 6 ha pod usługi, produkcję i magazyny. W pobliżu autostrady A1 i węzła drogi ekspresowej S10 znajdują się działki dla dużych inwestorów i małych i średnich przedsiębiorstw. Przetargi odbędą się w połowie lipca...
  • Powstanie „Plan zarządzania miejscem światowego dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia”, który poprzedzą konsultacje społeczne angażujące zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów.
  • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu we współpracy z lokalnymi fundacjami po raz dwunasty organizuje na Stadionie Miejskim olimpiadę sportową skierowaną do osób niepełnosprawnych.
  • Toruński TBS Sp. z o.o. od 1-30 czerwca 2023 r. do godz. 15:00 prowadzi nabór wniosków dla kandydatów na mieszkania przy ul. Poznańskiej 296B na Osiedlu Glinki. Do rozdysponowania będzie 75 mieszkań o powierzchni użytkowej od 30 m2 do 57 m2.
  • Uczniowie z całej Polski przyjechali do Torunia, by 2 czerwca 2023 r. wziąć udział w etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.