Sadzimy drzewa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sadzimy drzewa

Eko, Miasto
Data publikacji: 23 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: młode drzewa posadzone wzdłuż jezdni

Rozpoczęły się nasadzenia 301 drzew w różnych lokalizacjach miasta. Do wykonawcy zadania należy trzyletnia pielęgnacja nowych nasadzeń.

Nasadzenia są wykonywane w ramach rekompensaty za drzewa obumarłe, zamierające i nierokujące szans na przeżycie, zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia oraz usuwane podczas prowadzonych inwestycji zgodnie z decyzjami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pierwsze drzewa pojawiły się już przy ul. Szosa Chełmińska na wysokości ul. Fasolowej.

Kolejne nasadzenia zostaną wykonane  m.in. na Skwerze Torwirtów, w Dolinie Marzeń, Alpinarium, Parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski, przy ul. Wały gen. Sikorskiego, ul. Al. Św. Jana Pawła II, ul. Bydgoskiej ul. Matejki, ul. Słowackiego, ul. Przybyszewskiego, ul. Tataraków i ul. Iwanowskiej, a także jako uzupełnienia zielonych korytarzy m.in. przy ul. Kraszewskiego, ul. Broniewskiego i ul. Szosa Chełmińska oraz szpalerów drzew w pasach drogowych przy ul. Jamontta, ul. Gagarina, ul. Lelewela, ul. Poniatowskiego, ul. Piastowskiej, ul. Legionów, ul. Moniuszki, ul. Kniaziewicza, ul. Dobrzyńskiej, ul. św. Klemensa. Będą one także stanowić  nowe nasadzenia kompozycyjne na terenie zieleni przy Stawie Kapitana i przy ul. Watzenrodego, na terenie zieleni przy ul. Al. Św. Jana Pawła II oraz przy parkingu PSP ul. Legionów. Część drzew pojawi się w wyniku zgłoszeń mieszkańców w aplikacji „Zielony Toruń – moje drzewo” w parku kieszonkowym przy ul. Polnej-Strehla-Fieldorfa „Nila”. Całość zadania łączyć się będzie z nasadzeniami drzew z okazji tegorocznych obchodów urodzin Mikołaja Kopernika.

>>> Przejdź do wykazu nasadzeń drzew

Drzewa zostaną posadzone w doły zaprawione ziemią urodzajną z dodatkiem hydrożelu, zabezpieczone trzema palikami połączonymi poprzeczkami z półwałków ze stabilizacją pni poprzez przywiązanie taśmą ogrodniczą do stelaża. Wokół drzew zostanie wykonana misa wymulczowana korą. Wszystkie drzewa w sezonie wegetacyjnym zostaną zaopatrzone w worki do kropelkowego podlewania typu treegator, których technologia polega na powolnym uwalnianiu wody do gleby przez długi czas po jego napełnieniu, dzięki czemu drzewa są skutecznie zasilane.

W okresie trzyletniej pielęgnacji przy posadzonych drzewach będą wykonywane prace regularne, jak podlewane, pielenie mis wraz z uzupełnieniem korowania, wymiana połamanych palików, uzupełnianie wiązań i poprzeczek, cięcia, a w razie potrzeb zwalczanie szkodników i patogenów.

Nowe nasadzenia drzew są wykonywane przez Wydział Środowiska i Ekologii UMT co roku. Lokalizacja nasadzeń i dobór gatunków są uzależnione głównie od warunków terenowych, a uzupełnianie nasadzeń pozwala na zachowanie trwałości terenów zieleni i ochrony ich istniejącej kompozycji.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Miasto
  Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Na zdjęciu: mecz hokeja na lodzie
  Miasto, Sport
  Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Kultura, Miasto
  8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.