Solarisy na Sylwestra | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Solarisy na Sylwestra

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 30 grudnia 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Nowe autobusy wyjadą na ulice Torunia 31 grudnia 2013 r. Spółka MZK kupiła 8 nowoczesnych solarisów.

Przetarg ogłoszony przez MZK latem 2013 r. wygrała firma Solaris. Koszt zakupu ośmiu autobusów to: 7,8 mln zł brutto. Kilka dni temu siedem wozów dotarło do Torunia. W styczniu pojawi się ósmy.

- Po to kupujemy nowe autobusy i tramwaje, aby mieszkańcy Torunia mogli jeździć sprawnie, wygodnie i w poczuciu bezpieczeństwa, aby coraz więcej osób przesiadało się do komunikacji publicznej ze swoich samochodów zmniejszając ilość pojazdów w ruchu ulicznym, bo choć budujemy i remontujemy ulice, przecież nie są one z gumymówi prezydent Torunia Michał Zaleski.Dzięki takim systematycznym, corocznym zakupom będziemy dysponowali w Toruniu nowoczesnym, komfortowym i przyjaznym ekologii taborem.

Niskopodłogowe, 12-metrowe pojazdy marki Solaris Urbino 12 jeżdżą na olej napędowy. Mają nowoczesną stylistykę i najnowsze osiągnięcia konstrukcyjne oraz technologiczne. Mogą przewozić jednorazowo po 92 osoby, w tym 32 na miejscach siedzących (łącznie z kierowcą). Są dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych – w podłodze przy środkowych drzwiach znajduje się specjalna platforma, którą kierowca może w razie potrzeby może otworzyć. Na przystankach autobusy pochylają się lekko w stronę chodnika, ułatwiając wsiadanie osobom starszym. 

Nowe autobusy mają nowoczesną stylistykę

Specjalna  platforma dla wózków

- Autobusy są przyjazne środowisku: mają wysokoprężne silniki czterosuwowe (o zapłonie samoczynnym, z turbodoładowaniem oraz chłodzeniem powietrza doładowanego), które spełniają wymogi normy EURO 5, to znaczy, że emitują do atmosfery kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy mniej szkodliwych substancji niż pojazdy starszego typu z normą EURO 1 - podkreśla Piotr Rama, wiceprezes MZK ds. eksploatacyjno-technicznych. - Pojazdy są wyposażone w automaty do sprzedaży biletów, monitoring, wewnętrzne tablice informacyjne LCD oraz klimatyzację, której zalety pasażerowie docenią podczas upalnych miesięcy. Dzięki systemowi wi-fi można korzystać w czasie podróży z internetu na urządzeniach mobilnych - tabletach czy smartfonach.

Warto dodać, że automaty biletowe w nowych solarisach mają menu w pięciu językach, dodatkowo na ich ekranach są wyświetlane informacje o toruńskich zabytkach i komunikacji. 

Pierwsza przejażdżka nowymi solarisami

Oprócz nowych, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ma jeszcze 25 solarisów, w tym 19 autobusów Solaris Urbino 12 (12-metrowych, trzy zasilane gazem CNG), 5 autobusów Solaris Urbino 8.6 (8,6- metrowych) oraz jeden autobus Solaris Urbino 18 (18-metrowy, przegubowy). Łącznie MZK w Toruniu ma 138 autobusów. W przyszłym roku spółka planuje zakup kolejnych pojazdów.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • Miasto
  W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • Na zdjęciu: młodzi chłopcy siedzą przed monitorem i grają w e-hokeja
  Miasto, Sport
  Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Na zdjeciu dziewczyna ze spuszczoną głową
  Miasto
  23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • Na zdjeciu: widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie na krzesełkach siedzą ludzie i słuchają wystąpienia prezydenta miasta
  Miasto
  22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do...
 • 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.