Solidarni z Ukrainą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Solidarni z Ukrainą

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 24 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy

Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.

Obywatele Ukrainy oraz ich polscy przyjaciele 24 lutego 2024 r. przeszli z Rynku Nowomiejskiego ulicą Szeroką do Rynku Staromiejskiego niosąc żółto-niebieską flagę w ramach Maratonu Solidarności "Flaga życia". Uszkodzona flaga Ukrainy rozpoczęła Maraton Solidarności miast europejskich krajów jako część dużej zbiórki środków na zakup drona Mavic 3 T. Flaga o wymiarach 8x15 m została zdjęta z masztu głównego placu ukraińskiego Żytomierza - miasta, które było ostrzeliwane przez rosyjskie wojsko i wyruszyła z niego w styczniu 2023 r. Do Torunia flagę sprowadziła Olena, która na początku wojny przyjechała do Torunia z Żytomierza. Polska jest pierwszym krajem podróży flagi. Po zakończeniu misji flaga wróci do Żytomierza.

Na Rynku Staromiejskim zebrani odśpiewali hymny Ukrainy i Polski. - Dziś mijają dokładnie dwa lata od kiedy nasze życie zostało podzielone na przed i po – takie słowa zostały wypowiedziane ze sceny.

- Dwa lata temu wydarzyło się coś niewyobrażalnego – nienawiść ludzka doprowadziła do mordowania dzieci, kobiet, mężczyzn w wolnej Ukrainie. Nikt mi nie powie, że nie było wówczas w Ukrainie silniejszego uczucia niż strach. I to strach spowodowal, że tłumy ludzi ruszyły szukać spokoju i bezpieczeństwa – także w Polsce i w Toruniu. Nie mogliśmy wówczas w Toruniu wiele, ale zrobiliśmy jedno – otworzyliśmy nasze serca i umysły. To pozwoliło zapewnić miejsca pobytu dla rodzin z Ukrainy, skromne często, ale jakże ważne, wyjątkowe, bo prywatne, od osób, które tu mieszkająwspominał prezydent Michał Zaleski. - Pamiętajcie, Toruń to jest dobre miasto, dobrych ludzi, w którym możecie czuć się bezpiecznie. To miasto zawsze będzie dla Was otwarte. Jesteście nami, toruniankami i torunianami!

- Dziś Ukrainie należą się wielkie podziękowania za to, że stoi na straży wartości, które my w Europie wyznajemy, o które my Polacy przez dziesięciolecia też walczyliśmy, i ponosi najwyższą ofiarę krwimówił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. - Nigdy dla Was nie zabraknie z naszej strony solidarności. Ukraina współtworzy dziś Polskę, miliony ludzi, którzy tu przyjechali są dla nas nie tylko gośćmi, ale współobywatelami na równych prawach z Polakami. I za to budowanie współczesnej Polski bardzo Wam dziękuję.

Obecni na Rynku Staromiejskim mogli złożyć podpisy wsparcia na fladze ukraińskiej, a także na Mapie Solidarności przykleić karteczkę ze słowami wsparcia.
Wydarzenie organizowane jest przez toruńskie organizacje pozarządowe przy wsparciu Prezydenta Miasta Torunia pod patronatem Domu Polsko-Ukraińskiego w Toruniu. - Założyłam Dom Polsko-Ukraiński, gdzie każdy mieszkaniec Torunia, niezaleznie od narodowości, może otrzymać wsparcie. Tworzymy wspólnotę, która ma bardzo wiele pozytywnych i pięknych cech i kiedy połączymy się w jedno działanie, osiągniemy naprawdę dużo – mówiła Tatiana Dębska, współorganizatorka uroczystości w 2. rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, która aktywnie działa na rzecz uchodźców.Od początku wojny w Toruniu wydanych zostało 7146 numerów PESEL ze statusem UKR. Do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego zgłoszono w tym czasie na potrzeby zbiorowego zakwaterowania obywateli Ukrainy prawie 1,3 tys. miejsc w 20 toruńskich obiektach - w ciągu trwania wojny przyjętych do nich zostało w sumie prawie 1,5 tys. osób. Obecnie działa już tylko jeden, Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, gdzie przygotowanych jest 50 miejsc.

W Toruniu od początku wojny prowadzimy zbiórki darów i wysyłamy transporty do Łucka – miasta partnerskiego Torunia. Koordynatorem zbiórek jest MOPR. Dotąd wysłaliśmy 13 transportów, które zawierały m.in. artykuły spożywcze, artykuły higieniczne, środki czystości, artykuły pierwszej pomocy (apteczki, bandaże, leki), odzież (czapki, kurtki przeciwdeszczowe, odzież termiczna). Jeden z transportów był nietypowy - 14 września 2022 r. do Łucka dotarło pięć autobusów marki Jelcz – wraz z częściami zamiennymi przydatnymi w codziennej eksploatacji, przekazanych przez MZK. Dodatkowo autobusy wypełnione były darami.

Do przedszkoli i szkół prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń uczęszcza 1032 dzieci i młodzieży, do niepublicznych – 201.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.