Społeczne pomysły na rewitalizację | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Społeczne pomysły na rewitalizację

Miasto
Data publikacji: 02 października 2023
Autor: Paula Gałązka
Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.

Toruń opracowuje Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027. 2 października 2023 roku rozpoczął się nabór projektów społecznych, które znajdą się w tym programie.

W toku opracowania Programu Rewitalizacji przeprowadzono diagnozę społeczną i wyznaczono obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji. W przyjętej przez Radę Miasta Torunia uchwale wskazano, że jest to: Stare Miasto, Podgórz oraz Bydgoskie Przedmieście. Jest to teren, który zajmuje 1 798,82 ha, co stanowi 15,55% powierzchni gminy oraz jest zamieszkany przez 37 861 osób, tj. 20,77% mieszkańców gminy.

Nabór projektów społecznych to kolejny etap prac. Jego celem jest realizacja projektów społecznych, których rezultatem będzie niwelowanie zidentyfikowanych podczas diagnozy miasta problemów społecznych i wsparcie społeczności lokalnej obszaru  rewitalizacji w aspekcie społecznym. Zgłoszone projekty powinny odpowiadać na rozpoznane problemy społeczne w wyniku przeprowadzonej diagnozy miasta/pogłębionej diagnozy obszaru rewitalizacji. Są to m.in.:

 • niekorzystne tendencje demograficzne, spadek liczby mieszkańców (z wyjątkiem podobszaru Podgórz),
 • ubóstwo, bezrobocie, niewystarczalna samodzielność ekonomiczna,
 • niski poziom motywacji do nauki, niskie wyniki z egzaminu ósmoklasisty,
 • niskie poczucie bezpieczeństwa związane zarówno z liczbą przestępstw, aktami wandalizmu, jak i intensywnym ruchem kołowym zagrażającym pieszym,
 • niska aktywność społeczna,
 • niewystarczająca oferta kulturalna (z wyjątkiem podobszaru Stare Miasto).

Warto przypomnieć, że do tej pory w ramach programu rewitalizacji udało się zrealizować projekty dla seniorów, działania edukacyjne, a także kulturalne.

Termin zgłaszania wniosków mija 13 października 2023 roku. Propozycję należy złożyć na karcie projektu w wersji elektronicznej (wersja edytowalna oraz skan z podpisem) na adres: starowka@um.torun.pl lub osobiście w siedzibie Biura Toruńskiego Centrum Miasta, przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8.

Do pobrania:

Ogłoszenie o naborze dla NGO - .pdf

Ogłoszenie o naborze dla NGO - .doc

Karta projektu – .pdf

Karta projektu – .doc

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...