Społeczne pomysły na rewitalizację | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Społeczne pomysły na rewitalizację

Miasto
Data publikacji: 02 października 2023
Autor: Paula Gałązka
Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.

Toruń opracowuje Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027. 2 października 2023 roku rozpoczął się nabór projektów społecznych, które znajdą się w tym programie.

W toku opracowania Programu Rewitalizacji przeprowadzono diagnozę społeczną i wyznaczono obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji. W przyjętej przez Radę Miasta Torunia uchwale wskazano, że jest to: Stare Miasto, Podgórz oraz Bydgoskie Przedmieście. Jest to teren, który zajmuje 1 798,82 ha, co stanowi 15,55% powierzchni gminy oraz jest zamieszkany przez 37 861 osób, tj. 20,77% mieszkańców gminy.

Nabór projektów społecznych to kolejny etap prac. Jego celem jest realizacja projektów społecznych, których rezultatem będzie niwelowanie zidentyfikowanych podczas diagnozy miasta problemów społecznych i wsparcie społeczności lokalnej obszaru  rewitalizacji w aspekcie społecznym. Zgłoszone projekty powinny odpowiadać na rozpoznane problemy społeczne w wyniku przeprowadzonej diagnozy miasta/pogłębionej diagnozy obszaru rewitalizacji. Są to m.in.:

 • niekorzystne tendencje demograficzne, spadek liczby mieszkańców (z wyjątkiem podobszaru Podgórz),
 • ubóstwo, bezrobocie, niewystarczalna samodzielność ekonomiczna,
 • niski poziom motywacji do nauki, niskie wyniki z egzaminu ósmoklasisty,
 • niskie poczucie bezpieczeństwa związane zarówno z liczbą przestępstw, aktami wandalizmu, jak i intensywnym ruchem kołowym zagrażającym pieszym,
 • niska aktywność społeczna,
 • niewystarczająca oferta kulturalna (z wyjątkiem podobszaru Stare Miasto).

Warto przypomnieć, że do tej pory w ramach programu rewitalizacji udało się zrealizować projekty dla seniorów, działania edukacyjne, a także kulturalne.

Termin zgłaszania wniosków mija 13 października 2023 roku. Propozycję należy złożyć na karcie projektu w wersji elektronicznej (wersja edytowalna oraz skan z podpisem) na adres: starowka@um.torun.pl lub osobiście w siedzibie Biura Toruńskiego Centrum Miasta, przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8.

Do pobrania:

Ogłoszenie o naborze dla NGO - .pdf

Ogłoszenie o naborze dla NGO - .doc

Karta projektu – .pdf

Karta projektu – .doc

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
  Eko, Kultura, Miasto
  Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia ogłasza otwarty nabór ofert na wynajem gminnej nieruchomości użytkowej przy ul. Szosa Chełmińska 239/241 w Toruniu na cele szczególne, tj. prowadzenie działalności kulturalnej dla mieszkańców Torunia.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.