Trwa dystrybucja węgla po preferencyjnej cenie. Wnioski przyjmowane są w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia. Węgiel sprzedaje spółka TOREC.
TOREC jako pośredniczący podmiot węglowy zawarł umowę z PGE Paliwa z terminem obowiązywania do 30 kwietnia 2023 r. Sprzedaż prowadzona jest w siedzibie firmy przy ul. Ceramicznej 6 - wjazd od ul. Ukośnej. Preferencyjna cena brutto wynosi 1.950 zł za tonę. Cena zawiera koszt transportu pod wskazany przez mieszkańca adres. Warunkiem jest zakup węgla w ilości od 500 kg do 1.500 kg. Jeśli mieszkaniec kupi mniejszą ilość węgla, wówczas będzie musiał zorganizować transport we własnym zakresie lub zlecić go odpłatnie firmie TOREC na uzgodnionych warunkach.
Aby zakupić węgiel na preferencyjnych warunkach mieszkaniec musi uzyskać w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaświadczenie uprawniające do tego zakupu i udać się z nim do firmy TOREC. Po weryfikacji zaświadczenia zostanie wystawiona faktura za zakupiony węgiel i będzie można dokonać zapłaty – płatność gotówką, kartą płatniczą lub blikiem. Po podpisaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych (wymóg RODO), mieszkaniec otrzyma dokument potwierdzający jakość węgla oraz oświadczenie o jego pochodzeniu. Następnie pracownicy firmy TOREC uzgodnią termin dostawy węgla. W dzień dostawy mieszkaniec zostanie wcześniej poinformowany o godzinie dostawy (po dostawie węgla potwierdzi kierowcy fakt jego otrzymania).
Ilość węgla po cenie preferencyjnej zależy od ilości zakupionego węgla do końca grudnia 2022 r. Wnioski o wydanie zaświadczenia uprawniającego do zakupu taniego węgla przyjmowane są w budynku przy ul. Wały gen. Sikorskiego 12. Formularz wniosku >>> do pobrania.
Węgiel sprzedawany przez TOREC sprowadzany jest z Kolumbii. Klienci są obsługiwani od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 17:00 oraz w soboty od godziny 8:00 do 13:00. Informacje na temat sprzedaży preferencyjnej można uzyskać w spółce TOREC pod nr tel. 667 663 723. Węgiel można kupić „luzem” (nie jest on pakowany) i w dwóch sortymentach:
Uprawnione do złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia umożliwiającego zakup taniego węgla są osoby, które otrzymały już dodatek węglowy, bądź osoby, którym dodatek został przyznany, ale środków na dzień dzisiejszy jeszcze nie otrzymały. Ponadto ustawodawca umożliwił złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia dla osób, które nie są uprawnione do dodatku węglowego, ale w przypadku takich osób kryterium weryfikującym jest wpisanie posiadanego źródła spalania paliw w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Z preferencyjnego zakupu nie może skorzystać gospodarstwo domowe, które zakupiło węgiel na sezon grzewczy 2022/2023 za cenę poniżej 2000 zł, np. poprzez sklep internetowy PGG lub innych krajowych kopalni