Średniowieczne umocnienia Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Średniowieczne umocnienia Torunia

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Wykład październikowy będzie poświęcony najstarszym obiektom obronnym Torunia – fortyfikacjom średniowiecznym.

Militarna historia miasta jest ściśle związana z przybyciem Krzyżaków na Ziemię Chełmińską i lokacją Torunia. Wzniesiony przez nich, stojący do dziś, zamek uznaje się za pierwszą ceglaną warownię na Ziemi Chełmińskiej. W niedługim czasie wspomogły ją mury obronne, bramy i baszty, szczelnie otaczające oba toruńskie miasta. Zwieńczeniem prac związanych z budową gotyckich fortyfikacji były dwa umocnione przedbramia – barbakany, będące szczytem ówczesnej wiedzy o budowlach obronnych.

Tajemnice toruńskich średniowiecznych umocnień zdradzi Adam Kowalkowski – znawca wojskowości, specjalista w dziedzinie pruskich fortyfikacji, a także przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń.

Październikowy wykład odbędzie się wyjątkowo w przed ostatnią środę miesiąca tj. 18 października br. o godz. 17.30. Wszystkich chętnych zapraszamy do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

_____

Wydarzenie: Środowe spotkanie z historią wojskowości

Termin: 18 października 2023 r., godz. 17.30

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

Kto: Adam Kowalkowski

Data: 
18.10.2023 17:30
Miejsce: 
Muzeum Twierdzy Toruń
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.