Średniowieczny korowód na Ciasnej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Średniowieczny korowód na Ciasnej

Kultura
Data publikacji: 22 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Andrzej Poprostu podczas pracy nad muralem, fot. Adam Zakrzewski

Na ścianie zabytkowej kamienicy przy ulicy Ciasnej w Toruniu powstaje artystyczny mural. Nawiązuje on do popularnego w późnym średniowieczu motywu alegorycznego tańca śmierci, w obliczu której wszyscy, bez względu na swój status, jesteśmy równi.

Mural jest efektem współpracy miasta z właścicielką kamienicy, która postanowiła zmierzyć się z problemem dewastacji ścian budynku. W przedsięwzięcie zaangażował się Urząd Miasta Torunia, który wsparł mieszkankę starówki w procesie powstawania i realizacji projektu. Wykonanie dzieła powierzono uznanemu toruńskiemu artyście Andrzejowi Poprostu, twórcy kilkudziesięciu malowideł ściennych w przestrzeni miasta.  

Zgodnie z zamysłem właścicieli kamienicy projekt nawiązuje do średniowiecznej scenerii starówki i jest artystycznym wyobrażeniem charakterystycznego dla sztuki tej epoki motywu danse macabre – tańca śmieci, czyli korowodu ludzi wszystkich stanów prowadzonych przez kościotrupa. To alegoryczne przypomnienie faktu, iż wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi.

- Artysta skupił się na groteskowym pokazaniu pewnych archetypów, bowiem prześmiewanie wad i grzechów było w średniowieczu niezwykle modnemówi Katarzyna Darul, córka właścicielki kamienicy z muralem. - Czym jest człowiek i jego działanie w obliczu śmierci i co mu pozostaje: życie w zgodzie z naturą, nauka płynąca z błędów historii oraz umiejętność śmiania się z siebie. Dzięki temu świat ma szanse stać się lepszy.

Na muralu widzimy, jak w szaleńczym, tanecznym pochodzie z ruin Zamku Krzyżackiego do miasta wkracza szereg postaci na czele z flisakiem – przywódcą. Nadaje on rytm wszystkim drwinom i całemu pośmiewisku. Dźwięki z jego fletu przeobrażają się w ornament ze szczurów i żab. To plaga trawiąca ziemię i niosąca zmianę, tak aktualny temat w czasach pandemii. Za śmiercią kroczy szeptucha, kobieta o niezwykłej, tajemnej wiedzy oraz ponadprzeciętnej intuicji, dalej rybak z głową w kształcie ryby, mnich, którego wyobrażenie nawiązuje do grzechów tego stanu, a za nim błazen żonglujący czaszkami, przemieniającymi się w gwiazdy. Można się z nich śmiać, ale i tak każdy stanie się tym, czym był u zarania – pyłem, okruchem kosmosu. Przekonał się już o tym rycerz krzyżacki w pełnym rynsztunku, przebity mieczem upiór. Nawiązaniem do historycznej funkcji targowej Torunia jest mieszczka, a zarazem gęsiarka. W korowodzie średniowiecznych postaci nie mogło też zabraknąć Mikołaja Kopernika, który dzierży magiczną laskę zwieńczoną Słońcem, Księżycem i Ziemią, jeszcze płaską, dźwiganą przez cztery słonie, bowiem świadomość i nauka dopiero przed nami. Tuż za nim, na świni jedzie król i jest nagi – ślepy na oczywistość, pełen pychy, tuczony i kierowany przypadkiem zamyka pochód. Nikt nie ucieknie Śmierci.

Prace przy muralu zakończą się jeszcze we wrześniu, finansuje je właścicielka kamienicy przy wsparciu miasta.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Od późnego popołudnia 5 grudnia 2022 r. należy spodziewać się marznących opadów deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. Na drogach i chodnikach będzie ślisko. Apelujemy o dostosowanie prędkości do panujących warunków. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, oprócz marznących opadów deszczu oraz mżawki grożą nam mgły i zamglenia...
 • Inwestycje, Miasto
  W związku z kolejnym etapem prac przy modernizacji torowiska tramwajowego od soboty 10 grudnia 2022 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie ul. Warneńczyka i Grudziądzkiej.
 • Zainwestuj w Toruniu – podsumowanie kampanii promocyjnej
  Miasto
  Zakończyła się ogólnopolska kampania prasowa promująca potencjał gospodarczy Torunia oraz miejskie tereny inwestycyjne. Kampania była elementem kompleksowych działań prowadzonych przez Centrum Wsparcia Biznesu w ramach projektu „Invest in BiT CITY 2”. W ramach cyklu artykułów prasowych opublikowanych na łamach Gazety Wyborczej i Dziennika Gazeta...
 • Kajko i Kokosz opanowali Zamek Krzyżacki
  Kultura, Miasto
  W pierwszy weekend grudnia (3-4 grudnia 2022 roku) na Zamku Krzyżackim zrobiło się gwarnie, tłoczno i kolorowo. A to wszystko za sprawą bohaterów komiksów Janusza Christy – Kajka, Kokosza i spółki.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę, 10 grudnia 2022 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8 udostępnia swoją wypożyczalnię gier i zaprasza całe rodziny na Mikograjki, żeby zagrać w planszówki i karcianki.
 • Zbiórka darów #bizneswtoruniu
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Ruszyła miejska zbiórka darów dla walczącego z agresorem Narodu Ukraińskiego. Apel do toruńskich przedsiębiorców o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w przetrwaniu zimy wystosował Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Miasta Torunia. 
 • W pierwszą niedzielę grudnia 2022 r. Toruń ponownie gościł biegaczy z całego kraju w ramach jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Toruń świętuje 25. rocznicę wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!
 • Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.