Środowe spotkania z historią wojskowości – edycja specjalna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Środowe spotkania z historią wojskowości – edycja specjalna

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, dwudziestą już odsłonę „Środowych spotkań z historią wojskowości”. Najbliższy, specjalny wykład, będzie poświęcony najnowszemu, 15. zeszytowi Atlasu Twierdzy Toruń, dedykowanemu toruńskiemu Fortowi VII – Tadeusz Kościuszko.

Podczas nietypowego, dwuczęściowego spotkania, będzie możliwość wysłuchania wykładu przybliżającego dzieje fortu, jak również zwiedzenia jego mrocznego wnętrza. W pierwszej części, odbywającej się w Muzeum Twierdzy Toruń, autorzy publikacji opowiedzą o pracy nad wydawnictwem oraz przybliżą uczestnikom zawartą w nim tematykę.

Lech Narębski przypomni dzieje budowy fortu i jego funkcję w systemie obronnym Twierdzy Toruń, a Marcin Orłowski opowie o tragicznych początkach II wojny światowej, gdy fort był więzieniem dla aresztowanych przez okupanta mieszkańców Torunia i okolic. Następnie uczestnicy przemieszczą się do Fortu VII (ul. Polna 1), by na miejscu obejrzeć zidentyfikowane niedawno pomieszczenia dawnego więzienia dla ludności polskiej i wysłuchać drugiej części opowieści o historii obiektu. Zwiedzanie potrwa około godziny.

Omawiany zeszyt Atlasu Twierdzy Toruń będzie można zakupić podczas spotkania w kasie Muzeum Twierdzy Toruń. Dostępne będą również niektóre numery archiwalne. Wszystkich chętnych, chcących poznać historię Fortu VII, zapraszamy w środę 27 grudnia 2023 r. o godzinie 17.30 do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Jeśli to możliwe, prosimy o przybycie samochodami, by po spotkaniu móc przemieścić się na Fort VII. Prosimy również o wzięcie latarek. Zwiedzanie potrwa około godziny. Dla uczestników spotkania będzie dostępny darmowy parking.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatne.
____
Wydarzenie: Środowe spotkania z historią wojskowości – edycja specjalna
Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń
Termin: 27 grudnia 2023 r., godz. 17.30

Data: 
27.12.2023 17:30
Miejsce: 
Muzeum Twierdzy Toruń
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.