Ogród Zoobotaniczny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Środowisko

Ogród Zoobotaniczny

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu to placówka o wyjątkowym charakterze, łącząca w sobie walory ogrodu zoologicznego oraz botanicznego. Ciekawe zasoby przyrodnicze, ponad 200-letnia historia i położenie w pobliżu słynnej toruńskiej starówki sprawiają, że jest to miejsce godne polecenia każdemu, idealne do wypoczynku, a przede wszystkim, do zdobywania wiedzy przyrodniczej. Obecnie kolekcja zwierząt liczy ponad 250 sztuk, reprezentujących około 100 gatunków. Do najciekawszych należą: takiny miszmi, tukan tęczodzioby, ary oliwkowe, szpaki balijskie, wari czarnobiałe i lwiatki złotogłowe.

Hodowla zwierząt, w tym najbardziej zagrożonych gatunków, jest podstawową funkcją współczesnych ogrodów zoologicznych, którą toruńska placówka stara się jak najlepiej realizować. Nowo pozyskiwane gatunki w większości objęte są Europejskimi Programami  Hodowlanymi (EEP).

Kolejną ważną rolą Ogrodu Zoobotanicznego jest edukacja w zakresie wiedzy przyrodniczej. Różnorodne działania w tym obszarze są doceniane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Dobrą formą nauki jest zabawa i dlatego na stałe wpisane w plan działania naszego ogrodu są organizowane kilka razy do roku festyny rodzinne. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wystawy prezentowane w Galerii Sztuki Przyrodniczej, znajdującej się w zabytkowym budynku „Generałówki”.

Mimo swego położenia w centrum miasta i braku możliwości powiększenia obszaru, Ogród Zoobotaniczny cały czas się zmienia i rozwija. Dużą troską placówka stara się otaczać ogrodową roślinność, w tym 11 pomników przyrody. Wspomniane walory oraz fakt, że za swoją działalność Ogród Zoobotaniczny w Toruniu był niejednokrotnie nagradzany, sprawiają, że jest to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić.


>>> Przejdź na stronę internetową Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
  • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
    Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
  • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
    Miasto
    Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
  • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
    Miasto, Sport
    Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
  • Miasto
    - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Eko, Inwestycje, Miasto
    Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
  • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
  • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
  • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.
  • Prezes Rady Ministrów wprowadził trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP oraz drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie całej Polski. Obowiązują one od godz. 00:00 dnia 1 grudnia 2023 r. do godz. 23:59 dnia 29 lutego 2024 r.
  • Po ponad 10 latach nieobecności 30 listopada 2023 r. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uruchomione zostało Wahadło Foucaulta.
  • W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.