Stulecie szkoły w Cierpicach | www.torun.pl

Stulecie szkoły w Cierpicach

Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Michał Zaleski wręcza pamiątkową grafikę dyrektorce szkoły podstawowej w Cierpicach w stulecie istnienia placówki

Stulecie istnienia obchodzi Szkoła Podstawowa w Cierpicach, które należą do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.

W dniu 11 czerwca 2021 roku odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu stulecia Szkoły Podstawowej w Cierpicach, która od 2004 roku nosi imię Kornela Makuszyńskiego. Szkoła rozpoczęła swoją działalność 1 lutego 1921 roku, jednak z powodu pandemii w takim terminie nie można było zorganizować wydarzenia. W czerwcowej uroczystości  udział wzięli przedstawiciele władz gminy Wielka Nieszawka, byli i obecni pracownicy szkoły i uczniowie. W Cierpicach pojawił się także prezydent Michał Zaleski, który podarował szkole pamiątkową grafikę. – Z racji bliskiego sąsiedztwa także w Toruniu odczuwamy dobroczynne skutki działalności szkoły w Cierpicach. Mamy przecież w murach swoich szkolnych placówek wielu absolwentów tej szkołymówił prezydent Michał Zaleski, gratulując szkole tak pięknego jubileuszu i bogatej tradycji.

Z okazji pięknego jubileuszu na terenie szkoły wkopane zostało drzewo, a także kapsuła czasu zawierająca różne pamiątki, z poleceniem otwarcia w roku 2071.

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego rozpoczęła działalność 1 lutego 1921 roku. Początkowo była szkołą dwuklasową, przemianowaną w 1937 roku na Publiczną Szkołę Powszechną stopnia I. W latach powojennych szkoła rozrastała się, zajmując kolejno dwa budynki, stopniowo rozbudowywane. W roku 1997 oddano do użytku salę gimnastyczną z zapleczem sanitarnym. 1 września 2004 roku otwarto nową część szkoły, w której znalazły się sale lekcyjne do edukacji wczesnoszkolnej, oddział przedszkolny, pracownia komputerowa oraz przestronny hol łączący się ze starym pawilonem szkolnym. Obecnie Szkoła Podstawowa w Cierpicach dysponuje nowoczesnymi salami lekcyjnymi, salą gimnastyczną, pracownią komputerową, gabinetem pedagoga,  logopedy, szatniami i pełnym zapleczem sanitarnym. Uczniowie korzystają z biblioteki i stołówki szkolnej.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We wtorek 27 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.