Stypendia i nagrody dla uczniow - nowa uchwała | www.torun.pl

Stypendia i nagrody dla uczniow - nowa uchwała

Miasto
Data publikacji: 15 kwietnia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: uczniowie na szkolnym boisku

15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie szczególnych warunków udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Przyjęta uchwała, wraz z autopoprawką zgłoszoną przez radnych, określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.

Szczegółowe warunki udzielania wsparcia motywacyjnego uczniom określa uchwała nr 107 z 11 kwietnia 2019 roku, którą przyjęła Rada Miasta Torunia.

- Już po przyjęciu uchwały dotarły do nas późniejsze orzecznictwa sądów z Olsztyna, Rzeszowa i Poznania. Niektóre zapisy uchwały RMT były niezgodne z treścią orzeczoną przez sądy, stąd potrzeba wprowadzenia zmian w zasadach udzielania pomocy materialnej uczniomwyjaśnił zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Tak jak w latach poprzednich w Toruniu uczniowie mogą otrzymać stypendiów motywacyjne (Toruński Fachowiec, Toruński Maestro, Toruński Omnibus) oraz nagrodę prezydenta.
„Omnibusem” może zostać uczeń szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, który odniósł znaczący sukces edukacyjny z zakresu kształcenia ogólnego i osiągnął średnią ocen co najmniej 5,0 (w szkole podstawowej) lub 4,5 (w szkole ponadpodstawowej).

"Toruński Maestro" to stypendium przygotowane dla młodzieży uzdolnionej artystycznie. Kandydatami muszą być uczniowie szkół artystycznych działających na terenie Torunia, którzy w poprzednim roku szkolnym osiągnęli znaczący edukacyjny sukces w zakresie przedmiotów artystycznych oraz uzyskali średnią ocen 4,0 z zakresu kształcenia ogólnego i 4,5 z zakresu kształcenia artystycznego.

"Fachowiec" to stypendium przeznaczone dla młodzieży uczęszczającej do szkół prowadzących kształcenia zawodowe, którzy mogą pochwalić się znaczącym sukcesem w zakresie kształcenia zawodowego oraz w poprzednim roku szkolnym uzyskali średnią ocen 4,0 z zakresu kształcenia ogólnego i 4,5 z przedmiotów kształcenia zawodowego.

Najzdolniejsi uczniowie mogą otrzymać także Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia. Jest ona przyznawana za rok szkolny uczniowi uczęszczającemu w tym roku szkolnym do klasy programowo najwyższej w szkole podstawowej na terenie miasta Torunia, który odniósł znaczący sukces edukacyjny (w zakresie kształcenia ogólnego, zawodowego lub artystycznego) oraz uzyskał średnią ocen nie mniejsza niż 4,0 ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Uchwała, którą 15 kwietnia przyjęli radni, precyzuje co znaczy „znaczący sukces edukacyjny”. Wprowadza ona także jedną znaczącą zmianę – ocena z zachowania nie jest już kryterium, które trzeba spełnić aby otrzymać stypendium lub nagrodę.

Wysokość stypendium to 300 lub 200 zł miesięcznie, wypłacane od września do czerwca. 300 złotych otrzymują stypendyści w ramach "Toruńskiego Fachowca" i "Toruńskiwego Maestro" oraz "Toruńskiego Omnibusa" w szkołach ponadpodstawowych, "omnibusom" ze szkół podstawowych przysługuje wsparcie w wysokości 200 złotych miesięcznie. Nagroda Prezydenta to 2000 złotych wypłacane jako jednorazowe świadczenie.

Uchwala wprowadza jednak do znanego systemu motywacyjnego kilka zmian. Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania stypendium będzie podejmowana w trybie decyzji administracyjnej, z całą formalną drogą odwoławczą. Druga bardzo istotna zmiana dotyczy starania się o wsparcie motywacyjne. Wniosek o wsparcie motywacyjne mogą składać uczniowie – w swoim imieniu, jeśli mają ukończone 18 lat, lub za pośrednictwem swoich rodziców, jeśli nie są pełnoletni.

Projekt uchwały można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej – kliknij tutaj, aby przejść do strony w BIP-ie.

Najczęściej czytane aktualności

 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • Grafika Ministerstwa Zdrowia - na niebieskim tle napis: od poniedziałku rusza rejestracja 16 i 17-latków na szczepienia
  Koronawirus, Miasto
  W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Wizualizacja nowego budynku przy ul. Fortecznej
  Biznes, Miasto
  Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • kosz na Bulwarze Filadelfijskim
  Eko, Miasto
  Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.
 • W sobotę, 15 maja 2021 r. odbędzie się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Weźmie w nim udział dwanaście ósemek.
 • W piątek 14 maja w godz. 14:00-22:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze z gradem - przestrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • W niedzielę, 16 maja 2021 r. będziemy obchodzić 22. rocznicę śmierci Honorowej Obywatelki Torunia, prof. Wilhelminy Iwanowskiej. Przedstawiciele władz miasta złożyli w piątek, 14 maja wiązankę na grobie pani profesor na cmentarzu św. Jerzego.