Światełko do nieba rozbłysło w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Światełko do nieba rozbłysło w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 29 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończyło laserowe „Światełko do nieba z Mikołajem Kopernikiem”.

Celem 31. finału była walka z sepsą - zakup sprzętu, który ułatwi jak najszybszą diagnostykę. Oprócz laserowego pokazu, w dniach 28-29 stycznia 2023 r. głównymi punktami tegorocznego WOŚP w Toruniu były: Wielkie Wiosłowanie, bicie rekordu Polski w liczbie osób jedzących pierniki katarzynki oraz Wielka Ściskawa. We wszystkich tych konkurencjach Toruń wypadł znakomicie. Ponadto na scenie wystąpiły m.in. zespoły Manchester i Bulwar, a także odbyły się licytacje sztabów.

Przed Światełkiem do nieba, prezydent Torunia Michał Zaleski podziękował trzem toruńskim sztabom WOŚP, ponad 750 wolontariuszkom i wolontariuszom oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - 940 osób pobiło rekord w jedzeniu pierników. Zrobiliśmy to, mamy ten rekord. Chwilę potem była Ściskawa - znowu prawie 500 osób. Mówię o tym po to, aby pokazać jak torunianki i torunianie chcą uczestniczyć w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Ale ten największy wspaniały rekord dopiero przed nami. To rekord darów serc. Serc, które spowodowały, że wkładaliśmy do puszek. Każdy tyle ile mógł, ale zawsze z wielkiego bijącego serca i przeświadczenia, że trzeba poprawiać warunki leczenia w polskich szpitalach, w miejscach, gdzie przebywają ludzie chorzy na sepsę. Dziękujemy Jurkowi Owsiakowi za to jego piękne dzieło, za te 31 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To orkiestra, która pokazuje, jak fantastycznie, jak wyjątkowo chcemy i potrafimy także tutaj - w Toruniu być ofiarnymi i oddanymi, bo lubimy pomagać innym - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Toruński WOŚP to trzy sztaby. Sztab główny nr 6401 tworzy Chorągiew Kujawsko-Pomorska Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika, który organizuje wydarzenia na Rynku Staromiejskim. Szefem sztabu jest Artur Majerowski, skarbnik Hufca. W III Liceum Ogólnokształcącym im. Samuela Bogumiła Lindego przy ul. Raszei 1 Na Skarpie funkcjonuje sztab nr 494, który prowadzi Radosław Boroch. Za najmniejszy sztab - o nr 6732 odpowiada Szkoła Podstawowa nr 1 im. Uczestników Strajku Szkolnego w Toruniu przy ul. Wielkie Garbary 9 na toruńskiej starówce. Jego szefem został Bartosz Błażejewski, syn zmarłej Anity Nowak, która kierowała sztabem w ubiegłych latach.

Laserowy pokaz odbył się ok. godz. 20.00. Lasery zastępują tradycyjne sztuczne ognie. Po kilkunastominutowym pokazie wznowiono koncerty i licytacje. W tej chwili trwa intensywne liczenie zebranych pieniędzy. Na godzinę 20:00 łącznie z trzech sztabów odnotowano kwotę ok. 650 tys. zł, w tym w toruńskim sztabie głównym - 250 tys. zł, w SP nr 1 - 132 tys. zł, a w LO im. Lindego - 244 tys. zł.

Zdj. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Przed nami 53. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Pogrzeb zbiorowy dzieci martwo urodzonych
  Miasto
  Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Bliżej porozumienia z Bydgoszczą
  Eko, Miasto
  Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady. W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy...
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak, brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
  Miasto, Sport
  Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
 • Plakat promujący Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia”.
  Miasto
  24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej. Usługa świadczona będzie do 31 marca 2023r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80F od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 po wcześniejszym umówieniu.
 • Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!
 • Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Uwaga! W związku z budową nowej linii tramwajowej nastąpi całkowite zamknięcie zjazdu z ul. Legionów do sklepu ALDI. Zjazd zostanie zamknięty od poniedziałku, 27 marca 2023 r. od ok. godz. 8:00. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Legionów, a następnie drogą znajdującą się w pobliżu wjazdu do zajezdni autobusowej. Szczegóły są na mapce....
 • Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.