Światowy Kongres Kopernikański zamknięty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Światowy Kongres Kopernikański zamknięty

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Światowy Kongres Kopernikański zamknięty

Odbywająca się w dniach 12-15 września 2023 roku toruńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego, zorganizowanego z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, była jednocześnie zwieńczeniem wydarzenia, które rozpoczęło się w Toruniu 19 lutego br., a odbywało się także w Krakowie i Olsztynie. W uroczystej gali zamknięcia wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Światowy Kongres Kopernikański został zorganizowany przez trzy uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski we współpracy z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Po toruńskim otwarciu wydarzenia, Kongres przeniósł się do Krakowa (tam spotkali się ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin). Z kolei w czerwcu w Olsztynie rozmawiano o biografii słynnego astronoma: jego życiu, edukacji oraz działalności społecznej na Warmii, a także o zabytkach, które bezpośrednio związane są z postacią Mikołaja Kopernika. Kongres zatoczył koło i we wrześniu wrócił do Grodu Kopernika. Program toruńskiej części składał się z sześciu sekcji tematycznych: historii astronomii, historii medycyny, kulturoznawcza, lekarska, młodzieżowa i nauczycielska.

15 września br. w Centrum Kulturalno Kongresowym Jordanki odbyło się uroczyste zamknięcie Kongresu:

- Oto nadszedł dzień, którego wcale przez nas nie wyczekiwany, ale jednocześnie nieuchronny. Dziś oficjalnie zamykamy Światowy Kongres Kopernikański. Jedno z najbardziej interesujących, inspirujących i wszechstronnych wydarzeń naukowych w Polsce ostatnich lat. Bardzo wszystkim Państwu dziękuję za przybycie – mówił w swoim przemówieniu rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. – Otwierając nasz Kongres we wtorek sięgnąłem do astronomicznej metafory porównując go do planety krążącej wokół gwiazdy Kopernika. Trzymając się tych porównań przypomnę, że według kryteriów Międzynarodowej Unii Astronomicznej planeta to takie ciało niebieskie, które swoją wielkością przewyższa inne względnie duże obiekty w pobliżu swojej orbity. My, organizatorzy i uczestnicy Światowego Kongresu Kopernikańskiego z dumą możemy myśleć o jego randze i przesłaniu, które pozostanie. Tak, jak we wszechświecie wszystko jest w nieustannym ruchu oddziałując na siebie wzajemnie, tak i dziesiątki wydarzeń, spotkań i projektów wprawiły w ruch każdy element naszego kongresowego wszechświata. To kongresowe uniwersum stworzyło i spopularyzowało pełen obraz Kopernika, a także jego życia i dzieła oraz dziedzin nauki, którymi się zajmował.

Prezydent Torunia Michał Zaleski w swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że Kongres na długo pozostanie w pamięci:

- To zamknięcie Kongresu, ale nie zamknięcie serc wobec tego wydarzenia, tylko oficjalnych części spotkań, debat wokół sześciu tematów, które wiodły w czasie Kongresu. To, co pozostaje w naszych wspomnieniach i w sercach jest nieodwracalnie bardzo, bardzo pozytywnym spojrzeniem. Wszędzie, zarówno w Krakowie, jak i w Olsztynie, znajdujemy wartości kopernikańskie, wyjątkowe. I potencjał kopernikańskiego wizerunku przejawiający się chociażby w studenckich latach Kopernika w Akademii Krakowskiej, obrony zamków warmińskich i administrowania biskupstwem warmińskim. W Toruniu to kopernikańskie dziedzictwo ma wymiar zupełnie wyjątkowy: jest namacalne, bardzo serdeczne i ludzkie, bo odwołuje się do dzieciństwa, młodości i rodzinnego kręgu przyszłego geniusza.  Światowy Kongres Kopernikański należy uznać w jego trzech odsłonach, za najważniejszą inicjatywę okołonaukową jubileuszowego Roku Mikołaja Kopernika w Polsce.

Gala Zakończenia Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu stała się okazją do docenienia tych, którzy odpowiadali za jego organizację. Medale okolicznościowe wydane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika z rąk Prezydenta Torunia oraz Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego odebrali: dr. Tomasz Jędrzejewski, Kanclerz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz dr. hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK. Panowie są członkami Komitetu Organizacyjnego toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego, którzy byli najmocniej zaangażowani w tworzenie programu oraz koordynację działań przygotowawczych do wrześniowego kongresu.

fot. Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
  Miasto
  Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".