Świetny start toruńskich wioślarzy | www.torun.pl

Świetny start toruńskich wioślarzy

Miasto, Sport
Data publikacji: 23 lipca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup wiosłują

Regaty wioślarskie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio rozpoczęły się 23 lipca, a zakończą 30 lipca. Polskę reprezentuje sześć osad, w tym zawodnicy z Torunia.

Pierwszy dzień igrzysk olimpijskich był wspaniały dla polskich wioślarzy. Obie czwórki podwójne - kobieca i męska - zapewniły sobie miejsce w finałach A, które odbędą się we wtorek. Z kolei dwójka podwójna mężczyzn awansowała do poniedziałkowego półfinału.

Pierwsi z Polaków zaprezentowali się Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń) i Mateusz Biskup. Nasza dwójka podwójna mężczyzn w dobrym stylu wygrała przedbieg (06:11.22), choć drudzy Szwajcarzy byli naprawdę blisko na finiszu (06:11.24). Bezpośrednio do poniedziałkowego finału awansowali jeszcze trzeci Nowozelandczycy (06:12.05). W repasażu wystąpią Irlandczycy (06:14.40).

Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) razem z Agnieszką Kobus-Zawojską, Martą Wieliczko i Marią Sajdak mogła w czwórce podwójnej awansować bezpośrednio do finału, ale musiała zająć w biegu eliminacyjnym miejsce w pierwszej dwójce. I to zadanie Polki wykonały! Od początku biegu płynęły na drugim miejscu za faworytkami do złota, Chinkami, odpierając ataki Włoszek. Chinki wpadły na metę z czasem 6:14:32, Polki z 6:18:62. Z innego biegu bezpośredni awans uzyskały Niemki i Holenderki. Finał A odbędzie się we wtorek, 27 lipca, o godz. 3.10.

Fantastycznie spisali się też nasi panowie z czwórki podwójnej. Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański stoczyli wspaniały bój na finiszu z Włochami - wygrali z czasem 05:39.25, minimalnie wyprzedzając Italię (05:39.28). Obie osady zapewniły sobie awans do wtorkowego finału A. Trzeci Estończycy stracili do naszej osady niemal osiem sekund (05:47.12).

Zawody wioślarskie będzie można oglądać na antenach Telewizji Polskiej i Eurosportu.

Terminarz występów polskich osad z udziałem toruńskich olimpijczyków:

 • Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń), Mateusz Biskup (M2x)
  • 26.07 - półfinał
  • 28.07 - finał
 • Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) (W4x)
  • 27.07 - finał

Fot. PZTW

Najczęściej czytane aktualności

 • Prezydent Torunia z laureatami konkursu "Obiekt Roku" nagrodzonymi za budynek przy ul. Pułaskiego 1
  Biznes, Inwestycje, Miasto
  We wtorkowy wieczór 21 września 2021 r. poznaliśmy laureatów konkursu "Obiekt roku - edycja 2019-2020". Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w Baju Pomorskim.   - Mimo trudnego okresu pandemii budownictwo w naszym mieście rozwijało się, powstawały nowe obiekty, w tym tak wyjątkowe i ciekawe, jak te, które zostały nagrodzone w edycji...
 • Grafika rządowa dot. trzeciej dawki szczepień
  Koronawirus, Miasto
  Rząd wspólnie z Radą Medyczną rozszerza listę osób mogących dodatkowo wzmocnić swoją odporność przeciw COVID-19. Od 24 września wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat oraz pracownicy medyczni mający stały kontakt z pacjentem będą mogli otrzymać przypominającą szczepionkę firmy Pfizer.
 • Na zdjęciu funkcjonariusze niosą sztandary, na pierwszym planie ramię mężczyzny w mundurze
  Miasto
  21 września 2021 r. po raz piąty obchodzimy Dzień Krajowej Administracji Skarbowej – formacji utworzonej w ramach połączenia Administracji Podatkowej, Służby Celnej i Kontroli Skarbowej. W tegorocznych centralnych obchodach, które miały miejsce w Bydgoszczy, udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: bloki na osiedlu Rubinkowo poprzedzielane zielenią
  Miasto
  Rozpoczęły się wybory do Rad Okręgów. Nie odbędą się jednak na Rubinkowie – nie wpłynęła tam odpowiednia liczba zgłoszeń od kandydatów.
 • baner z informacją o spisie w budynku UMT
  Miasto
  Tylko do 30 września mamy czas na dopełnienie obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Osoby, które jeszcze się nie spisały, mogą to zrobić podczas Nocy Spisowej w sobotę, 25 września 2021 r. w godz. 8.00-22.00 w Urzędzie Miasta Torunia.
 • statuetki Obiekt Roku
  Kultura, Miasto
  Gala podsumowująca konkurs „Obiekt Roku 2019-2020” odbędzie się we wtorek, 21 września 2021 r. o godz. 17.30 w Teatrze Baj Pomorski. Podczas uroczystości dowiemy się, które z powstałych w ostatnich dwóch latach w Toruniu budynków są w opinii komisji najciekawsze.
 • Wychowanek toruńskiego Apatora i reprezentant Polski w cyklu Grand Prix 2022, otrzymał dziką kartę na start w dwóch turniejach kończących tegoroczną rywalizację o Indywidualne Mistrzostwo Świata, które 1 i 2 października odbędą się na Motoarenie. Teoretyczne szanse na tytuł w sezonie 2021 ma jeszcze czwórka zawodników, ale faktycznie liczą się...
 • Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.