Świętujmy z Toruniem! | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świętujmy z Toruniem!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin

Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. Plenerowe koncerty, warsztaty z Młynem Wiedzy, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd i obchody 25-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Torunia – program tegorocznych obchodów jest jak zawsze wypęłniony atrakcjami dla dorosłych i dzieci. HARMONOGRAM ŚWIĘTA MIASTA 2024

Świętowanie rozpoczęliśmy już we czwartek 20 czerwca pod Krzywą Wieżą, gdzie przez najbliższe dni odbywać się będą popołudniami koncerty z cyklu „Z gitarą na leżakach”. Kameralne prezentacje muzyków w otoczeniu zabytkowych murów to okazja do odpoczynku po codziennej bieganinie.

Kompozycji różnych gatunków nie zabraknie także w piątek 21 czerwca – już od 12.00 w różnych punktach miasta koncertować będą artyści i zespoły w ramach Święta Muzyki. Plenerowe koncerty zaplanowano na starówce, ale i na toruńskich osiedlach, gdzie przemieszczać się będzie mobilna scena muzyczna. W piątek odbyło się także wręczenie świadectw najlepszej klasie oraz rozstrzygnięcie konkursu makulaturowego na Rynku Staromiejskim. Tam również przez najbliższe dni napotkamy stanowiska popularnonaukowe Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – będzie okazja do ciekawych eksperymentów i doświadczeń dla młodych adeptów nauki. Zaś nocnych marków nie może zabraknąć w piątek pod ratuszem - o godz.22.00 Teatr Piaskowa Magia wystawi tam klimatyczny spektakl „Mały Książę”.

W sobotę 22 czerwca już od godz.10.00 zapraszamy na Jarmark Zamkowy (na zdjęciach), który rozstawił kramy wzdłuż ul. Przedzamcze. Będzie działał od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Na Rynku Staromiejskim od godz. 11.00 do 15.00 odbywać się będą warsztaty dla dzieci z Kulturalnym Hubem, a po nich wystartują kolejne dwa koncerty pod Krzywą Wieżą (15.00 Ola Sobczak i 17.00 Agata Świrska). O godz. 18.00 wracamy na Rynek Staromiejski, gdzie wystąpi zespół AllDęte, a w Muzeum Okręgowym rozpocznie się o tej samej porze II Toruńska Noc Muzealna. Zwieńczeniem dnia będzie pierwsza część Piernikowej Alei Gwiazd - o godz. 20.00 swoją „Katarzynkę” odsłoni przed Dworem Artusa toruński aktor Krystian Pesta, a po uroczystości na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi bluesmen Eric Hansson. Wytrwałym uczestnikom miejskiego świętowania polecamy o godz. 22.00 na Zamku Krzyżackim spektakl „Nocą jesteśmy tacy sami – Noc Kupały”.

Gwoździem programu niedzieli 23 czerwca będą obchody 25-lecia istnienia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu. Z tej okazji do Torunia przyjadą przedstawiciele bractw z całej Polski, a ich barwne stroje można będzie podziwiać około 13.00 podczas przemarszu przez miasto, który zakończy się o godz. 13.30 tradycyjną Intronizacją Króla Kurkowego. Tuż po niej można będzie zobaczyć pokazy walk rycerskich. Pod Krzywą Wieżę na koncerty "Z gitarą na leżakach" zapraszają tego dnia kolejni muzycy - o godz. 15.00 stypendystka Torunia Anastazja Pugachova, a o godz. 17.00 Michał Dawidko. Mocniejsze rytmy zabrzmią o 18.00 na Rynku Staromiejskim – wystąpią tam Chłopcy z Placu Broni, zaś o 20.00 czeka nas uczta muzyki elektronicznej z Wojtkiem Urbańskim, laureatem Fryderyka 2022.

W poniedziałek 24 czerwca – dzień patrona miasta św. Jana Chrzciciela – zapraszamy o godz. 18.00 na uroczystą Mszę św. w intencji miasta do katedry św. Janów, a po niej o godz. 19.00 na koncert Elektrio pod Dworem Artusa. Wieczór zakończy się gwiazdorsko - o godz. 20.00 w Piernikowej Alei Gwiazd swoją „katarzynkę” odsłoni reprezentant Polski w siatkówce mężczyzn Wilfredo León Venero, który na tę uroczystość przyjedzie wprost z rozgrywek Ligi Narodów.

Fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0 


Planując udział w wydarzeniach organizowanych na Starówce lub wokół niej najlepiej wybrać się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Jeśli jednak planujesz wybrać się samochodem, możesz skorzystać z dostępnych parkingów, których lokalizację znajdziesz, klikając w poniższy link: https://mzd.torun.pl/parkowanie-w-toruniu/

QR parkingi

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.