Szkoły kopernikańskie na zlocie w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szkoły kopernikańskie na zlocie w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 17 czerwca 2023
Autor: Marcin Pryka

W dniach 16-18 czerwca 2023 r. w Toruniu odbywa się Ogólnopolski Zlot Szkół Kopernikańskich. Bierze w nim udział 250 uczestników z siedmiu szkół podstawowych i ponadpodstawowych, których patronem jest Mikołaj Kopernik.

Zlot organizują doświadczeni instruktorzy harcerscy Hufca ZHP Toruń we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Wpisany został w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Patronat nad zlotem objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Torunia. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Organizatorzy Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Kopernikańskich zaprosili na wydarzenie szkoły im. Mikołaja Kopernika z naszego województwa. Zgłosiło się 250 uczestników oraz około 50 osób z kadry hufca. Zgłoszono 15 patroli z następujących szkół: Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ryjewie, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku, Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Puławach, Szkoły Podstawowej nr1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach. Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wiszniowie, Zespołu Szkół nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Stargardzie i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokołowie Podlaskim.

Zlot został podzielony na kategorie:

    I - klasy podstawowe 1-3
    II - klasy podstawowe 4-6
    III - klasy podstawowe 7-8
    IV - klasy ze szkół ponadpodstawowych

W sobotę 17 czerwca 2023 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego odbył się apel rozpoczynający zlot. Uczestników powitał zastępca prezydenta Torunia Adrian Mól. – Witamy w Toruniu, Grodzie Mikołaja Kopernika. Bardzo się cieszymy, że jesteście i dziękujemy Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP, że podjęliście tą inicjatywę. Ten rok jest dla nas bardzo ważny – 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Jesteśmy w bardzo ważnym miejscu – na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, w środku znajduje się najbardziej znany na świecie portret Mikołaja Kopernika. W trakcie zlotu z pewnością zobaczycie najważniejsze miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem - podkreślił zastępca prezydenta Adrian Mól.

W ramach zlotu uczestnicy biorą udział w różnego rodzaju konkurencjach, biegach sprawnościowych, zadaniach sprawdzających wiedzę o Toruniu i Mikołaju Koperniku oraz w zajęciach integracyjnych, a także zwiedzaniu atrakcyjnych miejsc. W programie są m.in.: seans w Planetarium, zwiedzanie Zamku Krzyżackiego, zwiedzanie Muzeum Twierdzy Toruń, zwiedzanie Muzeum Pomorskiego Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek (Fundacja gen. Zawadzkiej), Młyn Wiedzy oraz pokaz rycerski.

Wszystkie zadania nawiązują do historii, legend Torunia, jego zabytków, postaci honorowych obywateli miasta oraz związanych z nim sławnych osób. Z kolei w niedzielę 18 czerwca 2023 r. po śniadaniu i spakowaniu uczestników odbędzie się apel kończący zlot – wręczenie dyplomów i nagród dla najlepszych patroli, dla chętnych udział w mszy świętej. Każdy uczestnik otrzymał koszulkę, identyfikator i smycz zlotu.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.