Sztafety na stulecie maratonu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sztafety na stulecie maratonu

Miasto, Sport
Data publikacji: 15 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dzieci biegną na bieżni na stadionie

Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.

W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100-lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Toruniu 15 czerwca 1924 roku znajdowała się meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce. Z tej okazji Toruński Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej jako główny organizator jubileuszu przygotował szereg wydarzeń, mających na celu upamiętnienie Biegów Maratońskich.

Bieg sztafetowy, jaki odbył się 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego był jedną z takich imprez. W biegu, który rozpoczął się o godz. 9:00, wystartowały 93 sztafety reprezentujące kluby, stowarzyszenia, szkoły, przedszkole, firmy itp. Każda z Drużyn Sztafetowych symbolicznie przebiegała jedno okrążenie - 400 m. Wszystkie sztafety w sumie pokonały trasę 37 500 metrów – tyle, ile wynosiła trasa biegu 100 lat temu. Dla startujących, szczególnie dzieci i młodzieży, przygotowane zostały upominkowe zestawy pamiątkowe (pamiątkowe medale, koszulki, słodki poczęstunek). Wśród kibiców obecni byli Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego i Rafał Pietrucień, zastępca prezydenta miasta. Sztafetę rozpoczął Ryszard Kowalski, przewodniczący TKKF.

Oprócz uczczenia jubileuszu, bieg miał również cel charytatywny: wsparcie Toruńskiego Hospicjum Nadzieja.

Kolejnym punktem obchodów jest organizacja 15 czerwca 2024 r. Biegu Historycznego na tej samej trasie, co 100 lat temu: Płutowo - Unisław - Wybcz - Różankowo - Toruń. Ten bieg jest imprezą zamkniętą, w której uczestnikami jest 10 zawodników - tak jak było to w 1924 roku. Uczestnicy będą posiadali również numery startowe charakterystyczne dla biegaczy z tamtych lat.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.