Tańsze bilety MZK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tańsze bilety MZK

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 18 września 2014
Autor: Sylwia Derengowska

Miasto wychodzi naprzeciw pasażerom komunikacji miejskiej. Chce obniżyć ceny niektórych biletów miesięcznych i wprowadzić nowe bilety – rodzinne, weekendowe i 15-dniowe. Na sesji 25 września z projektami zmian zapoznają się radni.

Od stycznia 2013 r. ceny biletów MZK w Toruniu nie były zmieniane. Teraz, by zachęcić pasażerów do korzystania ze stale rozwijającej się sieci tramwajowej, miasto chce obniżyć ceny niektórych biletów.

Projekt uchwały zakłada obniżenie ceny biletu na wszystkie linie dzienne i nocne autobusowe i tramwajowe w granicach administracyjnych miasta ze 145,20 zł do 100,00 zł, z jednoczesnym wprowadzeniem w tej kategorii biletu ulgowego za 50,00 zł.  Dotychczasowy bilet na jedną linię tramwajową kosztowałby nie – jak dotąd - 71,60 zł, lecz tylko 70,00 zł i obowiązywałby nie tylko na jednej linii, lecz na wszystkich liniach tramwajowych dziennych i nocnych. Odpowiednio zasada ta dotyczyłaby biletów ulgowych. Z kolei za przejazd nocnym tramwajem płaciłoby się nie dwukrotność biletu jednorazowego, czyli 5,60 zł, lecz jednokrotność, czyli tyle samo co w dzień – 2,80 zł.

Planuje się także wprowadzenie nowych biletów:

 • bilet rodzinny jednodniowy na wszystkie linie dzienne (autobusowe i tramwajowe) w granicach administracyjnych miasta uprawniający do przejazdu od 1 do 2 osób dorosłych wraz z 1 do 4 dzieci do lat 18, za cenę 14 zł. W ramach tego biletu komunikacją miejską może jeździć do 6 osób niekoniecznie spokrewnionych przy nieograniczonej ilości przejazdów w ciągu jednego dnia. Bilet ważny będzie w dniu skasowania. Cena biletu skalkulowana została na poziomie kosztu zakupu biletów jednorazowych dla 1 osoby dorosłej z trójką dzieci lub dwóch osób dorosłych z jednym dzieckiem na trasie „tam i z powrotem”. Każda kolejna osoba (dorosły lub dziecko) korzystająca z przejazdu w ramach tego biletu oraz każdy kolejny przejazd (ponad ilość podaną w kalkulacji), wpływają na obniżenie ceny płaconej przez pasażerów.
 • bilet rodzinny weekendowy na wszystkie linie dzienne (autobusowe i tramwajowe) w granicach administracyjnych miasta dla 1-2 osób dorosłych oraz 1-4 dzieci do lat 18 za cenę 16 zł. Bilet ważny będzie wyłącznie w soboty, niedziele i święta, w dniu skasowania i następnym. Koszt, jaki poniosą pasażerowie korzystający z tego biletu w dwa następujące po sobie dni wolne, jest prawie o połowę mniejszy, niż koszt zakupu biletu jednodniowego.
 • bilet weekendowy na wszystkie linie dzienne i nocne (autobusowe i tramwajowe) w granicach administracyjnych miasta dla 1-2 osób dorosłych za cenę 20 zł. Przy założeniu, że każda z dwóch osób skorzysta z 2 przejazdów dziennych i 2 przejazdów nocnych w ramach biletów jednorazowych, łączny koszt przejazdu wyniósłby obecnie 33,60 zł. Wykorzystanie biletu weekendowego pozwoli zaoszczędzić 40% dotychczasowego kosztu przejazdu.
 • bilet 15-dniowy na wszystkie linie dzienne w granicach administracyjnych miasta za cenę 50 zł, tj. zbliżoną do 50% ceny biletów miesięcznych.

- Propozycje obniżenia cen za usługi komunikacji miejskiej oraz wprowadzenia nowych biletów mają na celu obniżenie kosztów przejazdu dla rodzin wielodzietnych i w weekendy, stworzenie oferty dla turystów zwiedzających Toruń oraz wzrost wykorzystania  komunikacji miejskiej w miejsce samochodów osobowych, szczególnie w weekendy i świętamówi prezydent Torunia Michal Zaleski.

Istotną kwestią jest także stworzenie możliwości lepszego wykorzystania nowo powstającej infrastruktury tramwajowej w ramach realizowanych przedsięwzięć unijnych: tzw. projektu tramwajowego i BiT City. Nowe linie tramwajowe i zakup nowych tramwajów to najbardziej efektywne działania w zakresie rozwoju komunikacji miejskiej. Nierozłącznym elementem racjonalności tych działań jest zwiększenie dostępności usług. Warto tu dodać, że w nowym roku miasto chce także wprowadzić więcej tramwajowych kursów nocnych.

- Jeśli chodzi o skutki finansowe proponowanych zmian, to zakładamy, że niższe wpływy spowodowane obniżeniem cen trzech biletów i wprowadzeniem czterech nowych zostaną zrównoważone większą liczbą pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej. W tym kontekście zaproponowane zmiany nie spowodują skutków dla budżetu miasta w postaci zmniejszenia dochodówwyjaśnia skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Kolejna zmiana będzie ważna dla gapowiczów. Obecnie mają oni dwa dni na uiszczenie kary za przejazd bez biletu, a projekt uchwały zakłada, że od nowego roku będą na to mieli tydzień.

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Park Kultury - plakat
  Kultura, Miasto
  Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.