Toruń dalej będzie wspierał Łuck | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń dalej będzie wspierał Łuck

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 26 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

Rada Miasta Torunia zmieniła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy miastu partnerskiemu Łuck w Ukrainie. Zwiększono limit wartości pomocy finansowej do 400 tys. zł.

Od dnia agresji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, Gmina Miasta Toruń solidaryzuje się z obywatelami Ukrainy, w szczególności ze społecznością Łucka. Wymiernym wyrazem wsparcia jest pomoc rzeczowa, jakiej Toruń udziela mieszkańcom Łucka, miasta partnerskiego Torunia. Od 28 lutego 2022 r. w Toruniu prowadzona jest zbiórka rzeczy, dzięki stałemu kontaktowi pomiędzy przedstawicielami urzędów obu miast partnerskich zakres najbardziej oczekiwanej pomocy jest na bieżąco aktualizowany.

Dzięki zaangażowaniu i hojności mieszkańców Torunia, miast partnerskich Torunia - Getyngi i Angers oraz wielu lokalnych przedsiębiorców, do Łucka w 2022 r. trafiło dziewięć transportów z pomocą rzeczową, na którą składały się zarówno artykuły pozyskane od darczyńców, jak i takie, których zakup sfinansowano ze środków pochodzących z budżetu miasta. Transporty wypełnione były produktami i środkami pierwszej potrzeby (artykuły spożywcze, higieniczne, medyczne i ubrania) oraz produktami przydatnymi w sytuacji kryzysowej (agregaty prądotwórcze, śpiwory, karimaty, prysznice turystyczne, namioty wojskowe). Limit wartości pomocy finansowej określony w uchwale z ubiegłego roku został do kwoty 200 tys. zł. Na pomoc dla miasta partnerskiego Łuck wydatkowano 197.431 zł.

Z uwagi na trwający konflikt wojenny w Ukrainie, w celu kontynuowania pomocy mieszkańcom Łucka, radni zwiększyli limit do kwoty 400 tys. zł. Obejmuje on środki na ten cel w wysokości 200 tys. zł, jakie zostały ujęte w budżecie miasta na 2022 r. oraz środki na rok 2023 w kwocie 200 tys. zł. Uwzględnia planowane do pozyskania środki z tytułu odsetek bankowych w wysokości 50 tys. zł i darowizn z przeznaczeniem na pomoc obywatelom Ukrainy w kwocie 150 tys. zł. 4 stycznia 2023 r. na konto miasta wpłynęła kwota 45.349 zł od miasta Getynga.

Podobnie jak w ubiegłym roku, prezydent Michał Zaleski skierował apel o zaangażowanie się w pomoc dla Łucka do pozostałych miast parnerskich Torunia.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Przed nami 53. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Pogrzeb zbiorowy dzieci martwo urodzonych
  Miasto
  Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Bliżej porozumienia z Bydgoszczą
  Eko, Miasto
  Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady. W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy...
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak, brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
  Miasto, Sport
  Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
 • Plakat promujący Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia”.
  Miasto
  24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej. Usługa świadczona będzie do 31 marca 2023r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80F od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 po wcześniejszym umówieniu.
 • Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!
 • Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Uwaga! W związku z budową nowej linii tramwajowej nastąpi całkowite zamknięcie zjazdu z ul. Legionów do sklepu ALDI. Zjazd zostanie zamknięty od poniedziałku, 27 marca 2023 r. od ok. godz. 8:00. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Legionów, a następnie drogą znajdującą się w pobliżu wjazdu do zajezdni autobusowej. Szczegóły są na mapce....
 • Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.