Toruń dumny ze strażaków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń dumny ze strażaków

Miasto
Data publikacji: 31 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Uroczysta zbiórka z przekazaniem nagród awansów i wyróżnień oraz prezentów od samorządu – tak 31 maja 2023 r. strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej uczcili swoje branżowe święto.

Choć Dzień Strażaka przypada 4 maja, w tym roku funkcjonariusze miejscy świętowali nieco później, ponieważ wcześniej w Toruniu odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Uroczysty apel przed siedzibą Komendą Miejską PSP przy ul. Legionów zgromadził liczne grono honorowych gości, przedstawicieli służb mundurowych i samorządu lokalnego. Obecni byli prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski wraz z radnymi. Parlamentarzystów reprezentował poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas uroczystości wyróżniający się strażacy otrzymali z rąk swoich przełożonych odznaczenia, nagrody i awanse na wyższe stopnie służbowe.

- W Toruniu jesteśmy z Was dumni! Jesteście niezmiennie tą formacją mundurową, która jest zawsze gotowa pomagać, służyć innym i rzetelnie wypełniać swoje zadania. Jesteście tam, gdzie są pożary, gdzie trzeba pomóc ofiarom wypadków czy innych zdarzeń losowych. Podziwiamy Was zarówno w akcjach, jak i codziennej działalności, widujemy was przecież także przy wypełnianiu zadań, które mają inny charakter. Zawsze jesteście w porę, zawsze ofiarnie udzielacie pomocy w miejscowych zagrożeniach  - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski, podkreślając wyjątkową rangę i odpowiedzialność służby strażackiej w mieście wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  

Ubiegły rok przyniósł toruńskim strażakom przyniósł on wzrost interwencji o blisko 30 procent, w tym alarmów fałszywych o blisko połowę. Samych pożarów odnotowano w Toruniu 608. Na szczęście w całym roku nie odnotowaliśmy w mieście ani jednej ofiar śmiertelnej w wyniku pożarów, choć mieliśmy 11 osób rannych w 9 zdarzeniach.

Tradycyjnie z okazji Dnia Strażaka lokalny samorząd o wsparcie sprzętowe Komendy Miejskiej PSP, której działania obejmują zasięgiem nie tylko Toruń, ale i powiat toruński. Od miasta strażacy dostali specjalny lekki samochód kwatermistrzowski – Ford Transit o wartości 245 tys. zł, a od powiatu toruńskiego – kamerę termowizyjną o wartości 30 tys. zł . Na wniosek komendanta miejskiego PSP prezydent Torunia Michał Zaleski uhonorował też 5 strażaków listami gratulacyjnymi nagrodami finansowymi. Otrzymali je: bryg. Sławomir Grudziński, mł. bryg. Wojciech Laurentowski, st. ogn. Łukasz Jaworski, Paulina Janiak-Ściepuro i mł. kpt. Jarosław Płotkowski.

- Jestem pełen uznania dla wszystkich strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, bo to dzięki nim i całemu Krajowemu Systemowi Ratowniczo-Gaśniczemu oraz wzajemnej współpracy z samorządem lokalnym społeczność miasta Torunia i całego powiatu może czuć się bezpiecznie – stwierdził st. bryg. Sławomir Reszkowski, Komendant Miejski PSP w Toruniu.

O bezpieczeństwo Torunia i powiatu toruńskiego dba:

 • 34 strażaków z Komendy Miejskiej,
 • 63 strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej przy ul. Legionów,
 • 35 strażaków z jednostki przy Paderewskiego,
 • 47 strażaków z ul. Olsztyńskiej
 • 38 strażaków z jednostki w Chełmży,
 • 17 strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu toruńskiego.

Korpus Państwowej Straży Pożarnej województwa kujawsko-pomorskiego to około 1600 strażaków i 90 pracowników służby cywilnej, zatrudnionych w kilkunastu jednostkach organizacyjnych: Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, czterech Komendach Miejskich w miastach na prawach powiatu, 15 Komendach Powiatowych oraz 30 Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych, w strukturach komend powiatowych i miejskich PSP.

W 2022 r. w woj. kujawsko-pomorskim odnotowano 37 660 interwencji. W odniesieniu do 2021 r. liczba interwencji wzrosła o 4 092, czyli o 12,2%. To najwyższa liczba akcji ratowniczych, odnotowana w 30-letniej historii PSP.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Kultura, Miasto
  Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Komunikacja miejska na długi weekend
  Miasto, MZK
  W czasie wydłużonego weekendu (30 maja - 2 czerwca br.) w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Wielkimi krokami zbliża się do nas najmilsze święto - Dzień Dziecka. Tradycyjnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2024 r. Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.
 • Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2024 r. Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.
 • W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy Spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 r. do Restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...