Toruń dumny ze strażaków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń dumny ze strażaków

Miasto
Data publikacji: 31 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Uroczysta zbiórka z przekazaniem nagród awansów i wyróżnień oraz prezentów od samorządu – tak 31 maja 2023 r. strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej uczcili swoje branżowe święto.

Choć Dzień Strażaka przypada 4 maja, w tym roku funkcjonariusze miejscy świętowali nieco później, ponieważ wcześniej w Toruniu odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Uroczysty apel przed siedzibą Komendą Miejską PSP przy ul. Legionów zgromadził liczne grono honorowych gości, przedstawicieli służb mundurowych i samorządu lokalnego. Obecni byli prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski wraz z radnymi. Parlamentarzystów reprezentował poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas uroczystości wyróżniający się strażacy otrzymali z rąk swoich przełożonych odznaczenia, nagrody i awanse na wyższe stopnie służbowe.

- W Toruniu jesteśmy z Was dumni! Jesteście niezmiennie tą formacją mundurową, która jest zawsze gotowa pomagać, służyć innym i rzetelnie wypełniać swoje zadania. Jesteście tam, gdzie są pożary, gdzie trzeba pomóc ofiarom wypadków czy innych zdarzeń losowych. Podziwiamy Was zarówno w akcjach, jak i codziennej działalności, widujemy was przecież także przy wypełnianiu zadań, które mają inny charakter. Zawsze jesteście w porę, zawsze ofiarnie udzielacie pomocy w miejscowych zagrożeniach  - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski, podkreślając wyjątkową rangę i odpowiedzialność służby strażackiej w mieście wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  

Ubiegły rok przyniósł toruńskim strażakom przyniósł on wzrost interwencji o blisko 30 procent, w tym alarmów fałszywych o blisko połowę. Samych pożarów odnotowano w Toruniu 608. Na szczęście w całym roku nie odnotowaliśmy w mieście ani jednej ofiar śmiertelnej w wyniku pożarów, choć mieliśmy 11 osób rannych w 9 zdarzeniach.

Tradycyjnie z okazji Dnia Strażaka lokalny samorząd o wsparcie sprzętowe Komendy Miejskiej PSP, której działania obejmują zasięgiem nie tylko Toruń, ale i powiat toruński. Od miasta strażacy dostali specjalny lekki samochód kwatermistrzowski – Ford Transit o wartości 245 tys. zł, a od powiatu toruńskiego – kamerę termowizyjną o wartości 30 tys. zł . Na wniosek komendanta miejskiego PSP prezydent Torunia Michał Zaleski uhonorował też 5 strażaków listami gratulacyjnymi nagrodami finansowymi. Otrzymali je: bryg. Sławomir Grudziński, mł. bryg. Wojciech Laurentowski, st. ogn. Łukasz Jaworski, Paulina Janiak-Ściepuro i mł. kpt. Jarosław Płotkowski.

- Jestem pełen uznania dla wszystkich strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, bo to dzięki nim i całemu Krajowemu Systemowi Ratowniczo-Gaśniczemu oraz wzajemnej współpracy z samorządem lokalnym społeczność miasta Torunia i całego powiatu może czuć się bezpiecznie – stwierdził st. bryg. Sławomir Reszkowski, Komendant Miejski PSP w Toruniu.

O bezpieczeństwo Torunia i powiatu toruńskiego dba:

 • 34 strażaków z Komendy Miejskiej,
 • 63 strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej przy ul. Legionów,
 • 35 strażaków z jednostki przy Paderewskiego,
 • 47 strażaków z ul. Olsztyńskiej
 • 38 strażaków z jednostki w Chełmży,
 • 17 strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu toruńskiego.

Korpus Państwowej Straży Pożarnej województwa kujawsko-pomorskiego to około 1600 strażaków i 90 pracowników służby cywilnej, zatrudnionych w kilkunastu jednostkach organizacyjnych: Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, czterech Komendach Miejskich w miastach na prawach powiatu, 15 Komendach Powiatowych oraz 30 Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych, w strukturach komend powiatowych i miejskich PSP.

W 2022 r. w woj. kujawsko-pomorskim odnotowano 37 660 interwencji. W odniesieniu do 2021 r. liczba interwencji wzrosła o 4 092, czyli o 12,2%. To najwyższa liczba akcji ratowniczych, odnotowana w 30-letniej historii PSP.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...