Toruń inwestuje w tramwaje | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń inwestuje w tramwaje

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 29 lipca 2013
Autor: Sylwia Derengowska

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosił przetarg na projekt i przebudowę torowiska tramwajowego na odcinku od al. Solidarności do ul. Waryńskiego oraz budowę węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Miasto.

Przetarg składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy zadań realizowanych w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City”. Przedsięwzięcie ubiega się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawca będzie je realizował w trybie „Zaprojektuj i wybuduj”, tzn. wykona niezbędną dokumentację projektową i zdobędzie wymagane prawem decyzje administracyjne, a następnie zrealizuje projekt.

Jedno z zadań to przebudowa torowiska na linii średnicowej od węzła Toruń Miasto do al. Solidarności, co poprawi dostępność komunikacyjną Zespołu Staromiejskiego. Roboty będą prowadzone w obrębie dwóch fragmentów torów: w Wałach gen. Sikorskiego od al. Solidarności do miejsca przy siedzibie Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej oraz wzdłuż ul. Szumana, pl. Św. Katarzyny, Warszawskiej od przedłużenia ul. Wysokiej w okolicy Wojskowej Przychodni Specjalistycznej do początku łuku torowego przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej, Traugutta i Bulwaru Filadelfijskiego.

Powstanie tam tzw. „ciche torowisko”, dzięki któremu zmniejszą się wibracje i hałas wywołane ruchem tramwajów. W ramach inwestycji wymienione zostaną także łuki torowe wraz z rozjazdami na skrzyżowaniu Wałów gen. Sikorskiego z Uniwersytecka, a przystanek przy Urzędzie Miasta Torunia zostanie gruntownie zmodernizowany.

Dodatkowo wymieniona zostanie sieć trakcyjna zasilająca tramwaje na całym odcinku od al. Solidarności do pl. 18 Stycznia. W ramach robót zostaną wymienione stare i zniszczone słupy oraz zdjęte zawieszenia trakcji z elewacji budynków położonych wzdłuż torowiska. Zamiast nich staną nowe, dekoracyjne słupy oświetleniowo-trakcyjne. Przebudowie torowiska towarzyszyć będzie także wymiana nawierzchni ulic i chodników. Torowisko zostanie oddzielone od reszty jezdni separatorami, a w obrębie ulic zostaną wydzielone pasy rowerowe.

Kolejne zadanie to budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto integrującego miejski transport publiczny z koleją BiT-City. W ramach tej inwestycji pl. 18 Stycznia i łącząca teren przed dworcem z pl. Pokoju Toruńskiego ul. Skrzyńskiego odzyskają historyczny wygląd. Zostanie tam ułożona nowa nawierzchnia ulic z kostki kamiennej i nowe chodniki. Ulice zyskają nowe oświetlenie. Przy budynku dworca stanie wiata parkingu rowerowego, do której zostaną doprowadzone ścieżki rowerowe. Przed budynkiem dworca będą mogły zatrzymywać się autobusy i taksówki.

Wzdłuż ulicy Traugutta, aż do skrzyżowania z ul. Waryńskiego, zostaną wyremontowane fragmenty torów tramwajowych o łącznej długości ok. 834 m toru pojedynczego. Dodatkowo zostanie przebudowana sieć trakcyjna na odcinku od skrzyżowania ulic Warszawska, Bulwar Filadelfijski i Traugutta do mostu kolejowego.

W celu ułatwienia przesiadki z tramwajów na pociąg przystanek tramwajowy, który w tej chwili znajduje się przy skrzyżowaniu, zostanie przesunięty w pobliże mostu kolejowego. Z peronów tramwajowych pasażerowie będą mogli dojść do dworca zbudowaną nad ul. Traugutta. Będą do niej prowadziły schody i windy. Dodatkowo, w celu integracji transportu kolejowego i autobusowego, na pl. Pokoju Toruńskiego powstanie przystanek. W obrębie peronów tramwajowych i w węźle staną też tablice informujące o godzinach odjazdu najbliższych tramwajów i pociągów. Węzeł przesiadkowy zostanie wyposażony w system kamer monitoringu. Pomiędzy pl. 18 Stycznia a ul. Traugutta znajdą się oczka wodne, ławki, klomby oraz nowe kosze na śmieci.

W ramach inwestycji wykonana zostanie niezbędna przebudowa sieci infrastruktury podziemnej, w tym m.in. kanał Strugi Toruńskiej przebiegający pod skrzyżowaniem Wałów gen. Sikorskiego i Uniwersyteckiej, sieć wodno-kanalizacyjna i gazowa oraz sieć telekomunikacyjna.

Druga część przetargu dotyczy projektu „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obejmuje przebudowę przystanku tramwajowego przy pl. św. Katarzyny oraz sygnalizacji świetlnej na trzech skrzyżowaniach: Szumana – pl. św. Katarzyny, pl. Św. Katarzyny – Wola Zamkowa oraz Warszawska – Bulwar Filadelfijski – Traugutta. W ramach inwestycji zostanie także zbudowane połączenie światłowodowe od pl. 18 Stycznia do pl. Artylerii Polskiej, wzdłuż ul. Warszawskiej, pl. św. Katarzyny, Szumana i Wałów gen. Sikorskiego.

Obie części robót będą ze sobą ściśle skoordynowane.

Termin realizacji zadania to koniec września 2015 roku.

Oferty w przetargu nieograniczonym można składać do 6 września br.

Dokumentacja przetargowa TUTAJ.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.