Toruń inwestuje w tramwaje | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń inwestuje w tramwaje

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 21 sierpnia 2013
Autor: Sylwia Derengowska

W Toruniu trwają intensywne prace związane z rozbudową sieci tramwajowej. Inwestycje prowadzone są w różnych częściach miasta: na al. Solidarności powstaje węzeł przesiadkowy, budowana jest linia na Bielany oraz pętle przy ul. Okrężnej i Olimpijskiej.

Budowa nowej linii tramwajowej na Bielany realizowana jest w ramach projektu "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013". Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Gminy Miasta Toruń.

W ramach umowy firma Budimex  zaprojektowała i buduje linię tramwajową do kompleksu UMK od skrzyżowania ulicy Bema i Sienkiewicza, przez Sienkiewicza, Gagarina i Szosę Okrężną do pętli tramwajowej Bielany, a także linię tramwajową w alei Solidarności wraz z węzłem integracyjnym tramwajowo-autobusowym. Inwestycja obejmuje także budowę trzech torów odstawczych postojowych na pętli tramwajowej przy ulicy Olimpijskiej. Te trzy zadania kosztowały będą łącznie 47,3 mln zł.

To ogromne zadanie i prace prowadzone są w różnych punktach Torunia. W południowej części pl. Teatralnego trwa montaż szyn, korytowanie i stabilizacja podłoża. Na przełomie sierpnia i września nastąpi przebudowa magistrali DN500 w okolicach skrzyżowania al. Solidarności/Odrodzenia/Czerwona Droga.

Dużo dzieje się też na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza z Broniewskiego: 13 sierpnia przywrócono tam ruch tramwajowy poprzez wykonanie lewoskrętu na skrzyżowaniu Sienkiewicza/Bema/Broniewskiego. Trwają prace przebudowy sieci podziemnych.

Nocna jazda próbna na skrzyżowaniu Sienkiewicza/Broniewskiego/Bema

Z kolei na ul. Sienkiewicza, na odcinku od Fałata do pl. Frelichowskiego, podłączane są wypusty deszczowe. Roboty obejmują również renowację kanalizacji ogólnospławnej, ustawianie krawężników, stabilizację oraz spawanie torów.

Na ul. Gagarina trwa budowa drenażu i przekładanie kabli wysokiego i niskiego napięcia kolidujących z trasą nowej linii tramwajowej. Na pętli Bielany stoi już budynek dyspozytorni, kończy się przebudowa magazynów UMK kolidujących z nową trasą, trwają roboty drogowe i układanie torowiska. We wrześniu nastąpi przeniesienie pętli autobusowej z ul. Gagarina na Okrężną.

Na pętli Olimpijska wykonano większość prac. Pozostało stawianie  słupów trakcyjnych i ogrodzenie miejsc odstawczych.


Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Komunikacja miejska na długi weekend
  Miasto, MZK
  W czasie wydłużonego weekendu (30 maja - 2 czerwca br.) w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
 • Miasto
  W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  31 maja 2024 r. rozpocznie się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Do 7 czerwca będzie można obejrzeć 13 tytułów, w tym 5 spektakli zagranicznych. W sumie odbędzie się 19 pokazów. Wśród najważniejszych zaproszonych reżyserów będą Robert Wilson, Alvis Hermanis, Oliver Frljić, Aurélien Bory czy Luk Perceval.
 • Na zdjęciu: drużyna HK Pomorzanin Toruń stoi na zielonej murawie i pokazuje srebrne medale
  Miasto, Sport
  Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
 • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
 • Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2024 r. Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.
 • W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy Spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 r. do Restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...