Toruń inwestuje w tramwaje | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń inwestuje w tramwaje

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 21 sierpnia 2013
Autor: Sylwia Derengowska

W Toruniu trwają intensywne prace związane z rozbudową sieci tramwajowej. Inwestycje prowadzone są w różnych częściach miasta: na al. Solidarności powstaje węzeł przesiadkowy, budowana jest linia na Bielany oraz pętle przy ul. Okrężnej i Olimpijskiej.

Budowa nowej linii tramwajowej na Bielany realizowana jest w ramach projektu "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013". Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Gminy Miasta Toruń.

W ramach umowy firma Budimex  zaprojektowała i buduje linię tramwajową do kompleksu UMK od skrzyżowania ulicy Bema i Sienkiewicza, przez Sienkiewicza, Gagarina i Szosę Okrężną do pętli tramwajowej Bielany, a także linię tramwajową w alei Solidarności wraz z węzłem integracyjnym tramwajowo-autobusowym. Inwestycja obejmuje także budowę trzech torów odstawczych postojowych na pętli tramwajowej przy ulicy Olimpijskiej. Te trzy zadania kosztowały będą łącznie 47,3 mln zł.

To ogromne zadanie i prace prowadzone są w różnych punktach Torunia. W południowej części pl. Teatralnego trwa montaż szyn, korytowanie i stabilizacja podłoża. Na przełomie sierpnia i września nastąpi przebudowa magistrali DN500 w okolicach skrzyżowania al. Solidarności/Odrodzenia/Czerwona Droga.

Dużo dzieje się też na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza z Broniewskiego: 13 sierpnia przywrócono tam ruch tramwajowy poprzez wykonanie lewoskrętu na skrzyżowaniu Sienkiewicza/Bema/Broniewskiego. Trwają prace przebudowy sieci podziemnych.

Nocna jazda próbna na skrzyżowaniu Sienkiewicza/Broniewskiego/Bema

Z kolei na ul. Sienkiewicza, na odcinku od Fałata do pl. Frelichowskiego, podłączane są wypusty deszczowe. Roboty obejmują również renowację kanalizacji ogólnospławnej, ustawianie krawężników, stabilizację oraz spawanie torów.

Na ul. Gagarina trwa budowa drenażu i przekładanie kabli wysokiego i niskiego napięcia kolidujących z trasą nowej linii tramwajowej. Na pętli Bielany stoi już budynek dyspozytorni, kończy się przebudowa magazynów UMK kolidujących z nową trasą, trwają roboty drogowe i układanie torowiska. We wrześniu nastąpi przeniesienie pętli autobusowej z ul. Gagarina na Okrężną.

Na pętli Olimpijska wykonano większość prac. Pozostało stawianie  słupów trakcyjnych i ogrodzenie miejsc odstawczych.


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
 • Miasto
  28 listopada 2023 r. przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się na XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie odbyło się w hotelu Filmar.
 • Wyjątkowy koncert na zakończenie Roku Kopernikańskiego
  Kultura, Miasto
  10 grudnia 2023 r. w Arenie Toruń odbędzie się koncert "Muzyka i kosmos". To finał toruńskiego Roku Kopernikańskiego
 • Na zdjęciu: iluminacja świąteczna zawieszona nad ulicą Szeroką
  Miasto
  W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
 • Wielka Toruńska Świąteczna Ślizgawka - plakat
  Miasto, Sport
  Konkursy, zabawy i choinki – zapraszamy do udziału w Wielkiej Toruńskiej Świątecznej Ślizgawce "Christmas on Ice". Widzimy się na Tor-Torze także z Mikołajem Kopernikiem 14 grudnia 2023 r.
 • Plakat festiwalu Sztuka Natury 2023
  Eko, Miasto
  Po raz szesnasty za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń staje się stolicą sztuki wyczarowanej przez naturę.
 • W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
 • Firma Multiconsult Polska opracowała Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia – SUMP dla MOFT do roku 2030 (z perspektywą do roku 2040). W dokumencie zaproponowano 4 scenariusze rozwoju i 3 cele strategiczne. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Torunia i czterech podtoruńskich powiatów –...
 • Posiedzenie Komisji Związku Miast Nowej Hanzy odbyło się 25 listopada 2023 r. w Gdańsku. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Torunia, który był gospodarzem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w czerwcu 2023 r.
 • Pracodawcy rozważający zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na pomoc Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia w rekrutacji pracowników oraz wsparcie finansowe przeznaczone na rehabilitację zawodową ww. osób.
 • Elana Toruń jako beniaminek świetnie sobie radzi w trzeciej lidze rozgrywek polskiej piłki nożnej. Rundę jesienną zakończyła w sobotę 25 listopada 2023 r. na drugim miejscu, przed trzecim w tabeli Zawiszą Bydgoszcz.
 • Po raz szesnasty za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń staje się stolicą sztuki wyczarowanej przez naturę.
 • 27 listopada 2023 r. zmarł pisarz i poeta Paweł Huelle - laureat Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego w 2005 roku.
 • Konkursy, zabawy i choinki – zapraszamy do udziału w Wielkiej Toruńskiej Świątecznej Ślizgawce "Christmas on Ice". Widzimy się na Tor-Torze także z Mikołajem Kopernikiem 14 grudnia 2023 r.