Toruń jest najważniejszy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń jest najważniejszy

Miasto
Data publikacji: 24 kwietnia 2024
Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni

Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.

Wybory samorządowe 2024 r. – z całą przypisaną im formą oraz dramaturgią – za nami. 21 kwietnia dopełnił się wynik wyborów prezydenta naszego miasta – spośród 141 859 osób uprawnionych do głosowania lokale wyborcze odwiedziło 60 509 osób (42%), decydująco tym, że w kadencji 2024-2029 organem wykonawczym gminy, czyli po prostu prezydentem Torunia, będzie Paweł Gulewski, wsparty 39 093 głosami. Gratulując prezydentowi elektowi znakomitego wyniku, życzyłem dobrej realizacji programów i planów obowiązujących w naszym mieście, a także woli i determinacji w pracy dla wszystkich torunianek i torunian, niezależnie od ich zainteresowań, potrzeb, wieku, wykształcenia i poglądów.

Ze szczególnym szacunkiem i wdzięcznością myślę o wszystkich mieszkankach i mieszkańcach Torunia, którzy wzięli udział w wyborach podczas dwóch kwietniowych niedziel i zadecydowali o nowo wybranym prezydencie Torunia oraz radnych miasta i toruńskich radnych w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego kolejnej kadencji. Bardzo dziękuję też za głosy oddane na kandydatów KWW Michała Zaleskiego do Rady Miasta i na mnie samego. Wszystkie decyzje wyborcze zapewniają Toruniowi społeczną stabilność oraz wzmacniają związane z tym zaufanie.

Dla mnie rozstrzygnięcie wyborcze oznacza zakończenie ponaddwudziestoletniej misji doprowadzenia Torunia do standardu miasta rozwiniętego, nowoczesnego, wygodnego do zamieszkania oraz przyjaznego dla odwiedzających gości. Jestem szczęśliwy, że przez tyle lat mogłem u boku mieszkanek i mieszkańców tworzyć współczesny Toruń – miasto ciekawe, atrakcyjne i dostrzegane z perspektywy Polski oraz Europy. Mam poczucie osiągnięcia wielu celów i podołania niezwykle trudnym wyzwaniom. Wśród nich znajduje się oczywiście przygotowanie Torunia do wejścia do wspólnoty europejskiej i umiejętne wykorzystanie w kolejnych latach związanych z tym benefitów. Za sukces Torunia uznaję też spokojne przejście miasta przez kryzysy ekonomiczne w świecie i Polsce z lat 2007-2010 oraz 2022-2023 czy przez czas pandemii w latach 2020-2021. W Toruniu w optymalny sposób zadbaliśmy też od 2022 r. o poczucie bezpieczeństwa wobec skutków zdarzeń wojennych w sąsiedniej Ukrainie.

Z dumą patrzę na efekty działań inwestycyjnych, w których uczestniczyłem. Uważam, że nie ma zakątka miasta bez pozytywnych przeobrażeń, jakie zaszły w tej dwudziestolatce. To na przykład nowy most drogowy, zmodernizowany już istniejący, rozbudowane drogi wyjazdowe i tranzytowe, nowe ulice i uliczki osiedlowe – powstające konsekwentnie, z zapewnieniem bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów, z dostępnością dla kierowców (a liczba ich pojazdówjest bliska liczbie osób zamieszkujących Toruń!) czy dla transportu publicznego, wspartego m.in. dwiema nowymi liniami tramwajowymi, autobusami elektrycznymi i hybrydowymi, tramwajami oraz nowoczesnymi przystankami.

To także nieustannie rozbudowywane, doposażane lub nowo budowane szkoły i przedszkola z zapleczami sportowymi, zadbane i poszerzane tereny zieleni, miejsca wypoczynku oraz rekreacji, które zmieniły wizerunek naszego miasta. A także prestiżowe obiekty sportowe z wyróżniającą się żużlową Motoareną oraz renomowaną Areną Toruń. Od lat przyciągają one do Torunia uczestników zawodów i kibiców z Polski i świata (Speedway Grand Prix, Copernicus Cup, Halowe Mistrzostwa Europy i Świata w Lekkoatletyce). Ich ofertę dopełniają te miejsca, które pozwalają tysiącom mieszkańców korzystać ze sportu na co dzień – to choćby 24 orliki, boiska do piłki nożnej czy baseny kryte, w tym Aqua Toruń.

Z kolei toruńska kultura znalazła dla siebie miejsce w obiektach, o których wznoszenie czy modernizację we właściwy sposób zadbałem – Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Baj Pomorski, Muzeum Okręgowe czy Dwór Artusa. Dzięki temu Toruń pięknieje w oprawie wielu festiwali, imprez i wydarzeń, a uczestnicy z radością korzystają z artystycznych atrakcji miejskich instytucji kultury.

To tylko niektóre z realizacji inwestycyjnych, które sprawiają, że Toruń jest dziś wspaniałym miejscem do życia, zadbanym i dobrze zorganizowanym. Po ostatnich wyborach my, mieszkańcy sławnego kopernikańskiego miasta, możemy śmiało patrzeć w przyszłość, także dzięki zaufaniu, jakim obdarzamy naszych samorządowych przedstawicieli.

W kierowaniu miastem rozpoczyna się czas Pawła Gulewskiego, któremu pozostawiam kompetentną, oddaną sprawom miasta ekipę urzędników, a także osób kierujących jednostkami miejskimi oraz ich współpracowników. Życzę Pawłowi, aby wytrwał w tym, co jest sednem działań prezydenta: w codziennej, ciężkiej, niemal rzemieślniczej pracy na rzecz toruńskiej społeczności. Wierzę, że będzie dalej podążał drogą rozwoju i zmieniał Toruń w miasto coraz ciekawsze i bardziej atrakcyjne.

Wszystkim osobom, które zapewniły w tych latach wsparcie naszemu miastu oraz okazały mi wolę swojej współpracy, bardzo dziękuję za przychylność, która doskonale wzbogaciła potencjał Torunia. Ja zaś nie żegnam się z toruńskim samorządem. W najbliższej kadencji będę pracował dla naszego miasta, wypełniając z woli wyborców mandat radnego miasta Torunia. To kolejne życiowe wyzwanie traktuję jako wielki honor i zaszczyt.

Michał Zaleski
Prezydent Torunia 2002-2024


Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
  Kultura, Miasto
  Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
  Miasto, Sport
  Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
  Kultura, Miasto
  W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
 • Członek Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas koncertu w CKK Jordanki
  Miasto
  Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
 • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.