Toruń na 44. Międzynarodowym Zjeździe Miast Nowej Hanzy | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń na 44. Międzynarodowym Zjeździe Miast Nowej Hanzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
Toruń na 44. Międzynarodowym Zjeździe Miast Nowej Hanzy

Już dziś (13.06.2024 r.) wieczorem zaczyna się w Gdańsku 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.

Jak co roku spotkanie otworzy Wielka Parada Miast, która przejdzie Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna. Towarzyszyć jej będą żołnierze Garnizonu Gdańskiego, dawni strażnicy bram miasta, „król morskiego Gdańska” – Neptun”, a za nim nimfy wodne, syreny i koniki morskie. Na końcu parady przejdą postacie znane z ulic miast hanzeatyckich – mieszczanie, straganiarki, kupcy i rzemieślnicy. Wśród uczestników nie zabraknie reprezentacji Torunia prezentującej się w historycznych strojach mieszczańskich.

Od jutra (14.06.2024 r.) do niedzieli (16.06.2024 r.) Toruń prezentowany będzie na stoisku promocyjnym przygotowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną na Targu Węglowym. W ramach atrakcji dla zwiedzających i turystów można będzie wypiec toruński piernik, spróbować sztuki własnoręcznego wyrobu witraży czy posłuchać o tradycjach flisaczych. W sobotę (15.06.2024 r.) w Gdańsku na scenie na Targu Węglowym pojawi się toruńska reprezentacja muzyczna, zespół Nietrzask. Nietrzask powstał w 2014 roku w Toruniu, jako indie-folkowe trio. Z czasem zespół rozrósł się do pięcioosobowego składu i coraz częściej zapuszcza się w rejony rockowe i post-punkowe zdobywając serca publiczności.

Do Gdańska wyjedzie również delegacja oficjalna z Prezydentem Miasta Torunia, który uczestniczył będzie w tzw. Szczycie Burmistrzów. Z kolei radni Torunia wezmą udział w Walnym Zgromadzeniu Delegatów, które jest najważniejszym punktem Zjazdu.

Jako miasto hanzeatyckie skorzystamy z możliwości wymiany doświadczeń podczas Forum Gospodarczego i projektu „Partnerstwa dla kultury”.  Swój program zrealizują również Młodzi Hanzeaci – uczennice toruńskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

Szczegółowe informacje na temat imprezy znaleźć można na stronie: www.gdansk2024.pl

fot. archiwalne Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.