Toruń na podium w rankingu Perły Samorządu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń na podium w rankingu Perły Samorządu

Biznes, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.

Toruń został wyróżniony wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Zwycięzcą rankingu została Łódź, a trzecie miejsce powędrowało do Gdańska. Nagroda została wręczona 23 maja 2024 r. podczas Kongresu Perły Samorządu w Gdyni. Odebrał ją w imieniu Prezydenta Miasta, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu Łukasz Szarszewski.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że samorządy trzymają wysoki poziom. Doceniane jest przede wszystkim podejmowanie innowacyjnych i nowatorskich inicjatyw oraz projektów, poprawiających warunki i jakość życia mieszkańców.

Partnerem merytorycznym rankingu organizowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną” jest PwC Polska. Przeanalizowane dane dotyczyły 2023 r., ale monitorowany był też postęp w stosunku do poprzedniego.

Udział w rankingu jest bezpłatny, samorządy wypełniają rozbudowany kwestionariusz, który obejmuje większość obszarów działalności gmin. Wśród analizowanych dziedzin znalazły się: gospodarka, edukacja, zdrowie i opieka,­ cyfryzacja i środowisko. Organizatorzy konkursu podkreślają, że znalezienie się w wyróżnionej dziesiątce jest dużym osiągnięciem, ponieważ trzeba uzyskać wysoki wynik w każdej kategorii.

- Toruń zajął 2. miejsce w plebiscycie na najlepiej zarządzaną gminę w kraju. Przed nami uplasowała się jedynie Łódź, którą już za rok mam nadzieję wyprzedzimy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu! Jesteśmy super miastem i będziemy jeszcze lepsi – tak skomentował wynik rankingu Prezydent Torunia Paweł Gulewski w mediach społecznościowych.

Wśród wyróżnionej dziesiątki gmin powyżej 100 tysięcy mieszkańców, w dalszej kolejności docenione zostały: Bydgoszcz, Katowice, Poznań, Gdynia, Płock, Lublin oraz Dąbrowa Górnicza i Rzeszów.

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.