Toruń: nowe autobusy i tramwaje | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń: nowe autobusy i tramwaje

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 21 sierpnia 2013
Autor: Sylwia Derengowska

W Toruniu nowa jakość podróżowania komunikacją miejską. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na zakup nowych autobusów autobusów i otwarto oferty na dostawę tramwajów. Wozy będą klimatyzowane, wyposażone w monitoring i przyjazne dla niepełnosprawnych.

Przetarg nieograniczony na dostawę sześciu nowych, niskopodłogowych autobusów Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosił 11 czerwca 2013 r. Według specyfikacji, nowe wozy mają być klasy MAXI, zasilane olejem napędowym, wyposażone w automatyczną skrzynię biegów i silnik spełniający wymagania normy minimum EURO-5. Muszą być przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, mieć system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika.

Specyfikacja przetargowa przewiduje możliwość zakupu dwóch kolejnych autobusów o takich samych parametrach i wyposażeniu.

Do przetargu stanęły dwie firmy:

 • SOLARIS bus&coach S.A (cena brutto za 8 autobusów: 7. 857.240 zł, cena brutto za 6 autobusów 5. 892.930zł)
 • Otobus Sp. z o.o. (cena brutto za 8 autobusów: 7. 852.320 zł, cena brutto za 6 autobusów 5. 889.240zł)

Mimo, że oferta SOLARIS była droższa, firma zaproponowała autobusy o lepszych paramentach technicznych i dlatego właśnie ją wybrano. 

Solarisy trafią do Torunia przed 20 grudnia 2013 r.

Komunikacja miejska to także tramwaje. By ją usprawnić, w Toruniu budowane są nowe linie, remontowane przystanki i doposażony tabor. W lipcu Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosił przetarg na dostawę 12 super nowoczesnych tramwajów. Dzisiaj, 21 sierpnia 2013 r., otwarto koperty z ofertami. Termin zmieniono trzykrotnie w związku z pytaniami od wykonawców, odpowiedziami i koniecznością zachowania wymaganych terminów zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych.

Do przetargu stanęły dwie firmy:

 • SOLARIS z Bolechowa (91.130.943,21 zł brutto)
 • PESA Bydgoszcz (92.510.760,00 zł brutto)

Obie kwoty mieszczą się z środkach zarezerwowanych na to zadanie przez MZK (110.700.000,00 zł).

Teraz komisja przetargowa zweryfikuje oferty pod kątem formalno-prawnym i zgodności ze specyfikacją. Weźmie pod uwagę nie tylko cenę, ale także rozwiązania techniczne. I tak np. więcej punktów dostaną wagony z miejscami siedzącymi z poziomu podłogi, bez dodatkowych podestów.

Po wybraniu najkorzystniejszej oferty pozostałe firmy będą miały 10 dni na odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.

Pierwsze składy dotrą do Torunia rok od daty zawarcia umowy z wykonawcą, a więc w trzecim kwartale 2014 r. Ostatni tramwaj do końca września 2015 r.

12  niskopodłogowych tramwajów zostanie kupionych w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City”. Pierwsze pojawią się w Toruniu we wrześniu przyszłego roku. 6 wagonów będzie trójczłonowych, o długości od 19 do 21 m i tyle samo pięcioczłonowych, o długości od 28 do 32 m.  Nowe tramwaje będą miały nowoczesne, aerodynamiczne kształty, wkomponowane w sylwetkę okna i drzwi i kolorystykę bazującą na barwach Torunia. Do składy trójczłonowego wejdzie 115, a pięcioczłonowego - 200 osób. Podłoga wagonu zostanie wyłożona wykładziną antypoślizgową, a na całej długości wagonu znajdą się uchwyty i poręcze umożliwiające pasażerom utrzymanie równowagi w czasie jazdy. Nie będzie za to ostrych krawędzi i innych elementów mogących spowodować urazy. Siedzenia będą wykonane z trudno zapalnego, odpornego na ścieranie oraz pozwalającego na łatwe utrzymanie w czystości materiału, który nie podda się wandalom. Wagony będą wyciszone, klimatyzowane. Znajdą się w nich urządzenia automatycznego zliczania pasażerów z funkcją umożliwiającą rozróżnienie pasażerów wchodzących i wychodzących. Będzie też oczywiście monitoring i system informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym, a przystanki będą zapowiadane. Wagony będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponieważ nowe tramwaje będą znacznie cięższe od tych, które obecnie jeżdżą po Toruniu, trzeba będzie dostosować do nich zajezdnię.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Drogowcy na Konstytucji 3 Maja
  Drogi, Miasto
  W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.