Toruń pamięta o Żołnierzach Wyklętych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Miasto
Data publikacji: 01 marca 2024
Autor: Paula Gałązka
Toruń pamięta o Żołnierzach Wyklętych

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przy pomniki Żołnierzy Wyklętych w Toruniu odbył się uroczysty apel.

- Jesteśmy w miejscu, które co roku przyzywa nas, abyśmy stanęli obok tego skrzydlatego obelisku by godnie uczcić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego wymowa zachęca nas do tego, by na nowo dotknąć tej bardzo bolesnej karty w historii naszego kraju. By opowiedzieć o żołnierzach tzw. drugiej konspiracji, nazwanych później już „żołnierzami wyklętymi” lub „żołnierzami niezłomnymi”. Wielkość ich czynów przemawia do nas przez ogrom tragedii ich żołnierskich i ludzkich losów. Przez to, że oddali życie dla Ojczyzny. Dziś także są w naszych sercach i w toruńskiej pamięci – mówił w swoim wystąpieniu Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Toruń oddaje im cześć jako obrońcom polskiej niezawisłości. Toruń honoruje ich wojskowe męstwo, wiedząc, że wolna Polska przywróciła wartość służby i ofiarę z życia żołnierzy wyklętych.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to przypadające 1 marca święto państwowe, ustanowione w 2011 r. Upamiętnia prześladowanych i pomordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Toruńskie uroczystości patriotyczne odbyły się przy pomniku, który znajduje się na skwerze przy al. Solidarności. Po wystąpieniach, uroczystym Apelu Pamięci i salwie honorowej, zgromadzeni złożyli pod pomnikiem kwiaty i znicze. Na zakończenie wybrzmiała wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wojska, miasta, w tym zastępca Prezydenta Miasta Torunia Adrian Mól oraz radni: Dagmara Tuszyńska, Jacek Krzyżaniak i Wojciech Klabun, a także powiatu toruńskiego oraz Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.