Toruń realizuje Program Senior Plus | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń realizuje Program Senior Plus

Miasto
Data publikacji: 29 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Dzięki podpisaniu umowy o przystąpieniu do programu, w Toruniu przy ul. Bydgoskiej 52 powstanie kolejny dzienny dom pobytu dla seniorów. - W Toruniu szukamy jak najlepszych, najciekawszych i najbardziej oczekiwanych form pomocy również dla osób w wieku senioralnym - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

W poniedziałek 29 maja 2023 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się oficjalne podpisanie umowy dotyczącej przystąpienia przez miasto do prowadzonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej programu Senior Plus na lata 2021-2025 w ramach modułu I. Umowę podpisali wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i prezydent Torunia Michał Zaleski. W spotkaniu uczestniczyli także prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, posłanka na Sejm RP - przewodnicząca sejmowej komisji polityki senioralnej Joanna Borowiak, zastępca prezydenta Torunia Adrian Mól oraz radni Rady Miasta Torunia.

Przyznana dzięki programowi w roku 2023 kwota dotacji wynosi 332 000 zł i zgodnie z założeniami została przeznaczona na zakup wyposażenia do Dziennego Domu Pobytu "Senior +", który powstanie na pierwszym piętrze kamienicy przy ul. Bydgoskiej 52. Kamienica przy ul. Bydgoskiej 50-52 powstała w roku 1899 i pierwotnie należała do toruńskiego przedsiębiorcy budowlanego Konrada Schwartza. Budynek został wpisany do rejestru zabytków. Na realizację działań dziennego domu przeznaczono pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 215 m2. Budynek wyremontowano i dostosowano do osób z niepełnosprawnością bez barier architektonicznych.

Na dzienny dom składać się będą: szatnie, dwa pomieszczenia do terapii indywidualnej lub poradnictwa specjalistycznego, pokój administracyjny przeznaczony na biuro, pomieszczenie gospodarcze, pomieszczenie do zajęć artystycznych/aktywności ruchowej (pomieszczenie do aktywności ruchowej lub kinezyterapii: podstawowy sprzęt do ćwiczeń, materace/maty, leżanki, rotory, drabinki, piłki, gumy itp.), łazienka z natryskiem dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, łazienka z toaletami, sala komputerowa, kuchnia, jadalnia, pokój dzienny. Seniorzy będą mogli skorzystać z windy, która została umieszczona we wnętrzu budynku. Do dyspozycji seniorów pozostaje również zagospodarowane podwórko.

- W Toruniu szukamy jak najlepszych, najciekawszych i najbardziej oczekiwanych form pomocy również dla osób w wieku senioralnym. A środki z budżetu państwa mają to wspierać, dlatego to iż w budynku, który ma 124 lata powstaje taka placówka to jest coś co na pewno będzie cieszyło się zainteresowaniem. Zresztą w dziennych domach pobytu, które już w tej chwili funkcjonują w Toruniu, m. in. przy ul. Mickiewicza, ale i na Rubinkowie i w innych dziennych domach są komplety miejsc wykorzystane. Dlatego chyba nie ma potrzeby tłumaczyć jak potrzebne i ważne są te środki finansowe. Tutaj skupia się życie senioralne, my jako samorządy jesteśmy najbliżej seniorów - powiedział w trakcie briefingu prasowego po podpisaniu umowy prezydent Torunia Michał Zaleski.

Program „Senior +” na lata 2021-2025 jest kontynuacją programu wieloletniego „Senior+” na lata 2015–2020. Zakłada wspieranie finansowe jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji zadań własnych, polegających na prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior+” takich jak domy dziennego pobytu, czy kluby seniora. Celem programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym oraz zapewnienie wsparcia seniorom – osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60 lat i więcej – poprzez umożliwienie im korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywności, a także obejmującej usługi w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii, oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej.

W ramach programu jednostki samorządu mogą ubiegać się o uzyskanie środków finansowych w ramach modułu I przeznaczonych na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie i/lub wyposażenie ośrodka wsparcia w wysokości do 80% całkowitego kosztu realizacji zadania. Dofinansowanie nie może być wyższe niż 400 tys. zł w przypadku Dziennego Domu „Senior+”. Z kolei w ramach modułu II - na zapewnienie funkcjonowania już istniejących ośrodków wsparcia, utworzonych w ramach modułu I. W tym przypadku dofinansowaniu z budżetu państwa w każdym roku budżetowym mogą podlegać działania związane z całorocznym bieżącym utrzymaniem ośrodka wsparcia. Kwota dofinansowania na działalność bieżącą ośrodków wsparcia uruchomionych w ramach programu wynosi miesięcznie na utrzymanie jednego miejsca nie więcej niż 400 zł w Dziennym Domu „Senior+”, przy czym dotacja nie może stanowić więcej niż 50% całkowitego kosztu realizacji zadania.

- Jeśli chodzi o program Senior + na rok 2023 to jest prawie 5 mln zł, które trafi do kujawsko-pomorskich samorządów w ramach modułu I. Taką umowę właśnie podpisaliśmy na moduł I dla miasta Torunia - powiedział podczas briefingu wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. - Toruń jest przykładem samorządu, który korzysta zarówno z modułu I, jak i II. Ten program zyskuje co roku na popularności. Dzięki niemu rozwijają się społeczności senioralne w poszczególnych naszych małych ojczyznach. Ja dziękuję wszystkim samorządom, które się w to angażują, bo to jest ogromny wysiłek po stronie rządowej, ale i samorządowej. Cieszę się, że Toruń i inne samorządy dostrzegają przestrzeń dla seniorów - dodał wojewoda.

Warto podkreślić, że Dzienny Dom Pobytu Senior + działa już przy ul. Bydgoskiej 74. W roku 2022 r. Gmina Miasta Toruń otrzymała dotację w wysokości 200 000 zł w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025 prowadzonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z przeznaczeniem na zakup wyposażenia oraz dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Uroczyste otwarcie Dziennego Domu Pobytu Senior + na Bydgoskiej 74 odbyło się 19 stycznia 2023 r. Na dalszą realizację działań w roku 2023 Gmina Miasta Toruń otrzymała dotację w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” w wysokości 61 200 zł. Środki te zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie wynagrodzenia personelu zatrudnionego w dziennym domu oraz zakup materiałów do prowadzenia bieżących zajęć.

Działalność bieżąca Dziennego Domu „Senior+” polega na realizacji podstawowych usług mających na celu udzielanie pomocy w czynnościach dnia codziennego, na zapewnieniu minimum jednego posiłku, w szczególności gorącego oraz innych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów. Dzienny Dom „Senior+” powinien zapewniać co najmniej 8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku (40 godzin tygodniowo).

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
  Drogi, Miasto, Sport
  25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Na zdjęciu: ruda panda mała
  Eko, Miasto
  Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.